Statisíce Čechů mají díky zapomenutým akciím z kuponové privatizace stále šanci získat peníze, se kterými nepočítali

Praha, 16. září 2021

Jejich nalezení i prodej lze díky službě Zapomenuté miliardy vyřešit rychle a snadno online.

Češi nechávají na stovkách tisíc investičních účtů z období kuponové privatizace i po 30 letech stále nepovšimnutý majetek za bezmála 10 miliard korun. Dosavadní provoz služby Zapomenuté miliardy, jež lidem pomáhá zapomenuté akcie či nároky na dividendy najít a snadno zpeněžit přitom ukázal, že většina Čechů o svých cenných papírech alespoň tuší. Od dalších kroků je ale dosud odrazoval příliš složitý proces, který čeká každého, kdo se rozhodne svoje cenné papíry z kuponové privatizace prodat sám. Díky službě Zapomenuté miliardy však tato překážka padla a na rychlý odprodej nalezených akcií, který preferuje více než 90 % lidí, teď může dosáhnout úplně každý.

Nalezení účtu je jen začátek

Možností, jak na vlastní pěst ověřit, zda je konkrétní člověk vlastníkem takzvaného nezařazeného majetkového účtu, je hned několik. O výpis lze například požádat přímo Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), který spravuje a vede centrální evidenci cenných papírů na území České republiky. Služba je však nyní dostupná pouze korespondenčně, a to za poplatek 500 korun. V blízké době se CDCP sice chystá umožnit získání výpisu i elektronicky, a to prostřednictvím takzvané bankovní identity, i v tomto případě však budou muset lidé uhradit poplatek v řádu desetikorun a mnozí úplně zbytečně, protože většinou žádné hodnotné akcie nenaleznou

Další variantou, jak se k výpisu dostat, je požádat o něj u některého z účastníků CDCP. Jedná se například o banky či makléřské společnosti. I v tomto případě je však služba zpoplatněna, byť si za ni někteří účastníci účtují méně než 500 Kč, jež požaduje přímo CDCP.

Třetí možností je využít online služby Zapomenuté miliardy, jež si na rozdíl od prvních dvou variant za samotný výpis z účtu žádný poplatek nebere. Cena služby se odvíjí až od hodnoty cenných nalezených akcií. Pokud tedy zákazník žádné cenné papíry nemá, získá tuto informaci zcela bezplatně.

Dostat se k penězům na vlastní pěst je složité

Samotná informace o tom, že je klient majitelem nezařazeného majetkového účtu a že se na takovém účtu případně nacházejí i akcie, ale ještě neznamená že je majetek hodnotný a že je možné jej zpeněžit. Řada firem, jež prošly kuponovou privatizací, již totiž neexistuje, transformovaly se do jiných společností, nebo zkrátka nemají již žádnou hodnotu. Už samotné ověření hodnoty akcií je tak pro běžného člověka zpravidla příliš obtížné. 

Ještě složitější však je případné hodnotné akcie zpeněžit. Klienty v takovém případě čeká zdlouhavé papírování, zakládání majetkového účtu a nutnost vyplnit řadu formulářů, například proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. U společností, jejichž akcie se neobchodují veřejně na burze (a takových je na nezařazených účtech bohužel naprostá většina) pak je pro jednotlivce s malým počtem akcií prodej cenných papírů v praxi nereálný.

Příliš komplikované úkony spojené také s obavami z neznámých a zdlouhavých procesů, jsou tak pro většinu lidí, kteří nalezli akcie z kuponové privatizace, hlavní překážkou ve snaze udělat za svoji kuponovou investicí definitivní tečku. Stát se investorem v kuponové privatizaci bylo snadné. Být investorem do akcií s dnešními pravidly, je však podstatně obtížnější.

Jedna služba řeší vše

Všem výše uvedeným komplikacím se však nyní mohou lidé vyhnout díky online službě Zapomenuté miliardy. Stejně jako v ostatních případech jejím prostřednictvím zjistí, zda jsou majiteli nezařazeného majetkového účtu a zda na něm mají akcie. Pokud se ale ukáže, že účet nemají, nebo na něm jsou bezcenné akcie, nemusí za prověření na rozdíl od ostatních služeb hradit vůbec nic.

Poplatek za nalezení akcií hradí pouze v případě, že pro ně služba Zapomenuté miliardy nalezne hodnotné akcie a zároveň jim předloží nabídku na jejich odkup. Od začátku tak mají jistotu, že když se do služby zaregistrují a proces hledání dokončí, nemohou nic ztratit. Navíc jim nehrozí ani další starosti, co si s případně nalezenými akciemi dál počít. Klíčové také je, že za samotný odkup akcií si služba Zapomenuté miliardy neúčtuje žádné další poplatky a zároveň garantuje odkup za aktuální nejvyšší ceny na trhu.

V případě, že se na účtu skutečně hodnotný majetek najde a klient obdrží nabídku na odkup, nemusí se už o nic dalšího starat. Součástí služby Zapomenuté miliardy je zajištění celého procesu zpeněžení akcií. Lidé se tak nejen vyhnou složité administrativě, ale mají šanci na získání peněz i za ty akcie, jež jsou individuálně prakticky neprodejné. Využití nabídky na odkup nicméně není povinné není. Pokud lidé chtějí, mohou si akcie ponechat, nebo s nimi nakládat po vlastní ose.

Šťastných nálezců jsou desetitisíce

Za dva měsíce od spuštění se do služby Zapomenuté miliardy zaregistrovalo už více než sto tisíc lidí. Nález hodnotných akcií pak zaznamenal zhruba každý devátý. Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech lety zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastnému nálezci pak bylo dokonce 78 let. Celkem služba pomohla lidem najít a zpeněžit majetek už za více než tři sta milionů korun. Průměrná nalezená částka činí aktuálně zhruba 25 až 30 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani statisícové nálezy. Nejvyšší obnos, který zatím připadá na jednoho nálezce, činí 407 tisíc korun. Peníze v tomto případě putovaly do Zlínského kraje.

Zakladatel služby Zapomenuté miliardy Daniel Surmař navíc připomíná, že během podzimu letošního roku dojde k promlčení nároků ze zapomenutých akcií v celkové výši zhruba jedné miliardy korun. Půjde například o nároky na dividendy společností Unipetrol a Česká spořitelna. S ohledem na připravované vytěsnění akcionářů pak začne běžet promlčecí lhůta také v případě akcií telekomunikační společnosti O2. “Lidem proto doporučuji, aby prověření případného vlastnictví nezařazeného účtu z dob kuponové privatizace raději neodkládali. Za prověření nic nedají, na druhou stranu ale mohou zbytečně přijít o hodně peněz, pokud jejich nároky propadnou,” říká Surmař.

Eva Kasparova

Příloha 1: Rozhovory

 • Dalibor V. z Ostravy
 • Alan O. z okresu Pardubice

Příloha 1.: Rozhovory

Rozhovor s panem Daliborem V., Ostrava, nalezl lehce přes 100 tisíc korun

 1. Věděl jste, že máte nějaké zapomenuté akcie? 

Ano, tušil jsem, ale nějak jsem to neřešil. Obě kupónové knížky z privatizace mám stále schované.

 • Vzpomněl jste si na zapomenuté akcie již dříve v průběhu let? Odradilo Vás něco, proč jste to nedořešil? 

Věděl jsem, že jsem za kupony v privatizaci vybral poměrně solidní společnosti, které na trhu stále jsou a fungují. 

 • Jak jste přišel na službu Zapomenuté miliardy? 

Na internetu jsem viděl reklamu, takže jsem si řekl, že je oslovím a uvidíme co a v jaké hodnotě najdou.

 • Jak byste popsal svoji zkušenost se službou Zapomenuté miliardy?

Šlo o velmi pozitivní zkušenost, bylo to rychlé, vše probíhalo on-line na jejich funkčním webu, včetně ověření mé totožnosti.

 • Popište prosím krátce vlastními slovy, jak probíhal proces od registrace až po získání peněz za nalezené akcie. 

Po zhruba dvou týdnech od registrace jsem dostal informaci o tom, že něco nalezli, pak ještě chvíli trvalo upřesnění a vyčíslení hodnoty, za kterou mi nabídli odkup. Potom již byl postup rychlý. Šlo o pár kroků ohledně ověření mé totožnosti, následně ověření podpisů kupních smluv na Czech pointu a peníze jsem měl do několika dnů na účtu.

 • Pomohlo Vám, že jste dostal zaplaceno 50 % dopředu? 

Ano, byla to pro mě známka serióznosti a elementární obchodní důvěry, že se nejedná o žádný podvod. Na druhou stranu je mi jasné, že kdybych se o nalezené akcie sám dál staral, jejich odkupní cena by byla po čase vyšší. Ale tohle řešení mi přišlo rychlé a využil jsem ho.

 • Co plánujete dělat s prostředky, které jste dostal zpět?

Když máte rodinný dům a dvě malé děti, tak vždy víte, co s penězi 😊

Rozhovor s panem Alanem O., 50 let, okres Pardubice, získány desítky tisíc korun

 1. Věděl jste, že máte nějaké zapomenuté akcie? 

Ano, o akciích jsem věděl. Nicméně nevěděl jsem, o jaké akcie se konkrétně jedná a vůbec jsem netušil jejich hodnotu. Jaké mám akcie jsem naposledy zjišťoval asi před 20 lety přes RM-systém.

 • Vzpomněl jste si na zapomenuté akcie již dříve v průběhu let? Odradilo Vás něco, proč jste to nedořešil? 

Vzpomněl, ale odradila mě složitost celého procesu. Ani jsem pořádně nevěděl kam mám zajít, s kým se spojit, komu akcie prodat. Proto jsem to dál neřešil. 

 • Jak jste přišel na službu Zapomenuté miliardy? 

Natrefil jsem na článek na internetu a řekl jsem si, že zkusím štěstí, protože jsem neměl co ztratit a mohl jsem být jedině pozitivně překvapený.

 • Jak byste popsal svoji zkušenost se službou Zapomenuté miliardy? 

Zkušenosti mám velmi dobré. Celá služba je uživatelsky přívětivá, proto jsem ji doporučil i rodině a shodou okolností tam 3 z 5 lidí měli hodnotné akcie, takže i oni za ně získali peníze se kterými nepočítali.

 • Popište prosím krátce vlastními slovy, jak probíhal proces od registrace po získání peněz za nalezené akcie? 

Žádost o registraci jsem vyplnil za pár minut. V dalším kroku mě zarazilo, že abych zjistil jaké vlastním zapomenuté akcie, musím nejdříve ověřit svoji totožnost prostřednictvím poskytnutí občanského průkazu. 

Chvíli jsem váhal, ale poté jsem na základě zjištění více informaci na webových stránkách Zapomenutých miliard tento krok dokončil. Následně mi přišel výpis ze zapomenutého účtu a nabídka na odkup akcií. Nabídku jsem odsouhlasil a čekal na další kroky. Pak jsem obdržel zálohu 50 % z kupní ceny předem a veškerou dokumentaci pro dokončení procesu. Potřebné dokumenty jsem úředně podepsal a zaslal na příslušnou adresu. Následně jsem jen čekal na zaslání zbytku kupní ceny, který přišel obratem po doručení dokumentace. Jsem rád, že jsem záležitost, o které vím 30 let, díky službě zapomenuté miliardy jednoduše a bezpečně vyřešil za měsíc.  

 • Pomohlo Vám, že jste dostal zaplaceno 50 % dopředu? 

Ani ne, ale bylo to prozákaznické a zvýšilo to moji důvěru vůči službě. 

 • Co plánujete dělat s prostředky, které jste dostal zpět? 

Mám nový koníček v podobě motorky, takže budu investovat do ní.

Sdílejte ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k analýze návštěvnosti tzv. cookies. Cookies můžete ve svém prohlížeči vypnout. Setrváním na tomto webu souhlasíte s používáním cookies. Více