55. MFF Karlovy Vary – 20. – 28. srpna 2021

Karlovy Vary/Praha 10. srpna 2021

V rámci slavnostního zahájení letošního ročníku MFF Karlovy Vary bude připraven pro veřejnost na pódiu před hotelem Thermal koncert, který letos nabídne unikátní koncertní podoba muzikálu Jesus Christ Superstar Andrew Lloyd Webbera & Tim Rice, v legendární sestavě z pražského uvádění v divadle Spirála na Výstavišti. Kamil Střihavka, Dan Bárta, Bára Basiková a další vystoupí za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou Oty Balage.

Legendární muzikál (nebo rocková opera) z pera Andrew Lloyd Webbera a Tima Rice slaví letos 50. výročí – na Broadway se poprvé odehrál 12. 6. 1971. Má za sebou mnoho jevištních i koncertních provedení po celém světě a také dvě filmová zpracování – z roku 1973 a 2000. V roli Ježíše na albu, které vyšlo ještě před premiérovým jevištním provedením,  exceluje Ian Gillan z Deep Purple, v koncertní verzi, kterou živě odvysílala americká televize NBC na Velikonoce 2018, titulní roli ztvárnil John Legend a krále Heroda Alice Cooper.

Pražská verze legendárního muzikálu (do češtiny přebásnil Michael Prostějovský) zůstává i po letech ve vzpomínkách fanoušků jako to nejlepší, co po roce 1989 zaznamenala česká muzikálová scéna. Zdá se až neuvěřitelné, že od jeho pražské premiéry uběhlo již více než čtvrt století.  Muzikál, který symbolizoval ve své době začátek znovunabyté svobody, navštívilo v divadle Spirála na pražském Výstavišti během neuvěřitelných 1288 repríz více než 850 000 diváků.

Koncertní verzi v nastudování Oty Balage měli možnost shlédnout již diváci v Pardubicích, Brně, Liberci, Ostravě nebo Hradci Králové, naposledy se odehrály dva vyprodané koncerty loni v září v Teplicích a nadšené publikum pokaždé potvrzuje, že tento jedinečný projekt po letech neztratil nic na své aktuálnosti a obsazení původními hvězdami pražské inscenace slibuje nadčasový hudební zážitek.

Koncert začne 20. června ve 22.45 na pódiu před hotelem Thermal a je zdarma.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary dostane režisér Jan Svěrák

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, jíž karlovarský festival každoročně oceňuje domácí filmové tvůrce, převezme na slavnostním zakončení 55. ročníku MFF KV režisér, držitel Oscara Jan Svěrák. Ve čtvrtek 26. 8. v 16 hodin také osobně  uvede na slavnostním představení v Městském divadle Karlovy Vary snímek Jízda, který získal na 30. ročníku MFF Karlovy Vary v roce 1995 Křišťálový Globus pro nejlepší film.

Jan Svěrák patří k mezinárodně nejúspěšnějším českým režisérům současnosti. Absolvent dokumentární režie na pražské FAMU upoutal již svým studentským mystifikačním dokumentem Ropáci, za nějž získal v roce 1988 studentského Oscara.

Od celovečerního hraného debutu Obecná škola (1991) spolupracuje se svým otcem, scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem, a díky tomuto mimořádnému autorskému propojení vznikly jeho zásadní snímky. Již Obecná škola vynesla Janu Svěrákovi nominaci na Oscara, za akční fantasy Akumulátor 1 (1994) si z MFF v Benátkách v roce 1994 odvezl Cenu týdne kritiky. Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film pak obdržel za tragikomedii Kolja (1996). Film získal i desítky dalších mezinárodních ocenění, mezi nimi Zlatý Globus. Válečným příběhem Tmavomodrý svět (2001) Jan a Zdeněk Svěrákové složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách britských RAF. V roce 2004 natočil společně s Martinem Dostálem celovečerní dokument o svém otci  Zdeňku Svěrákovi Tatínek.

V roce 2007 vznikl opět podle scénáře Zdeňka Svěráka film Vratné lahve. Působivý příběh učitele v důchodu, který se nehodlá vzdát svých snů, se stal divácky nejúspěšnější filmem roku, v kinech ho vidělo více než 1 200 000 diváků.  Film rovněž získal Cenu diváků  na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. V tomto roce se rovněž poprvé producentsky podepsal pod jiný než vlastní film. Tajnosti, které režírovala Alice Nellis, získaly Českého lva pro nejlepší domácí snímek roku.

V roce 2010 se v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary představila Svěrákova fantazijní hříčka Kuky se vrací, kombinující prvky hraného a loutkového filmu. Film získal Zvláštní cenu poroty MFF KV.

Na tradici filmové pohádky navázal snímkem Tři bratři (2014), opět podle scénáře svého otce. Film Po strništi bos (2017), který dějově předchází úspěšné Obecné škole, je poetickým návratem do dětství na pozadí válečných událostí a je dalším důkazem souznění, které prostupuje společnou tvorbou Jana a Zdeňka Svěrákových.

V roce 2019 vydal román Bohemia. V současné době Jan Svěrák dokončuje film Betlémské světlo, k němuž napsal scénář podle povídek svého otce.

Jan Svěrák je rovněž autorem jedné z nejúspěšnějších znělek MFF Karlovy Vary. Černobílý minipříběh z roku 1997 odkazuje k poetice  tradičních hororových filmů. 

Hlavní porota 55. MFF Karlovy Vary

Eva Mulvad

Dánská filmařka. Do mezinárodního povědomí vstoupila v roce 2006 snímkem Enemies of Happiness, za který získala ocenění Silver Wolf na dokumentárním festivalu IDFA a jednu z hlavních cen na festivalu Sundance. V roce 2011 objela svět s temným rodinným dramatem Dobrý život, se kterým vyhrála Soutěž dokumentárních filmů na MFF KV. Je autorkou snímků A Modern Man (2016) nebo A Cherry Tale (2019). Před dvěma lety uvedla na torontském festivalu ceněné epické rodinné drama Love Child. Podílela se na založení produkční společnosti Danish Documentary, v rámci níž filmy režíruje i produkuje. Od roku 2019 je členkou Akademie filmového umění a věd udělující Oscary.

Marta Nieradkiewicz

Polská filmová a divadelní herečka, vystudovala Národní filmovou školu v Lodži. Byla dlouholetou členkou souboru Národního divadla v Krakově. Za roli ve filmu Anny Jadowske Wild Roses získala několik ocenění, např. na festivalech v Chotěbuzi či Off Camera. Publiku MFF KV jsou dobře známé její role ve filmech Tomasze Wasilewskeho Plovoucí věžáky (2013, vítěz sekce Na východ od Západu) a Spojené státy lásky (2016, cena za scénář na Berlinale), či Łukasze Grzegorzeka Kamper (2016, soutěž Na východ od Západu). Jedna z nejrespektovanějších evropských hereček své generace, která se zaskvěla v hlavní roli seriálu Ultraviolet (Netflix), aktuálně připravuje svůj režijní debut.

Christos Nikou

Řecký režisér a scenárista. Jeho celovečerní debut Jabka zahajoval soutěžní sekci Orizzonti na loňském festivalu v Benátkách, byl uveden na více než osmdesáti festivalech (Telluride, Toronto, Tokio, aktuálně i MFF KV), kde získal řadu ocenění. Snímek, který se objevuje na plátnech kin ve více než sedmdesáti zemích světa, zařadil National Board of Review mezi pět nejlepších zahraničních titulů roku. Jeho krátký snímek KM (2012) byl uveden na více než čtyřiceti festivalech a získal cenu na festivalu v chorvatském Motovunu. V začátcích kariéry Nikou asistoval na filmech Špičák či Před půlnocí. V současnosti pracuje na svém druhém snímku produkovaném Cate Blanchett a její společností Dirty Films Productions.

Christoph Terhechte

Německý festivalový ředitel a filmový kritik. Vystudoval politické vědy a novinařinu v Hamburku, pracoval jako filmový kritik v Paříži a v Berlíně. V letech 2001–2018 působil jako ředitel prestižní sekce berlínského festivalu Mezinárodní forum nového filmu (známé ve zkrácené verzi jako Forum). Následně se stal uměleckým ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Marrákeši (2018–2019). Loni byl jmenován uměleckým a výkonným ředitelem DOK Leipzig, vůbec nejstaršího dokumentárního festivalu založeného roku 1955.

Více informací zde.

Karlovarský festival ocení dvojnásobného držitele Oscara Michaela Caina

Hostem 55. ročníku MFF Karlovy Vary bude britský herec, držitel dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, Sir Michael Caine. V rámci slavnostního zahájení letošního ročníku karlovarského festivalu převezme Michael Caine Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Během šesti desítek let trvající herecké kariéry vytvořil Michael Caine více než stovku rolí napříč filmovými a televizními žánry. Bohatost jeho filmografie je důkazem mimořádné herecké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje. Ať jde o hrdiny dramatických příběhů, např. Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975, režie: John Huston), Tichý hlas (Little Voice,1998, režie Mark Herman), stejně jako komedií jako je třeba Slečna Drsňák (Miss Congeniality, 2000, režie: Donald Petrie) i akčních snímků, mezi něž patří „batmanovská“ trilogie Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins, 2005,) Temný rytíř (The Dark Knight, 2008),Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012) nebo akční špiónská parodie Kingsman:Tajná služba (Kingsman: The Secret Service, 2014, režie: Matthew Vaughn).

Za herecké mistrovství si vysloužil mnoho ocenění. Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters), proměnil tím již čtvrtou nominaci na Cenu Akademie (předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita). V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokráte za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny (The Cider House Rules, režie: Lasse Hallström). Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan (The Quiet American, režie: Phillip Noyce).

Filmové verze mysteriózního dramatu Slídil (Sleuth) mu přinesly zajímavou příležitost. V roce 1972 v původní adaptaci známé divadelní hry vytvořil v režii Josepha L. Mankiewicze roli milence manželky úspěšného spisovatele a za svůj výkon byl nominován jak na zmíněného Oscara, tak na Zlatý Globus. V roce 2007 se pak v remaku pod režií Kennetha Branagha sám objevuje v úloze cynického literáta.

Michel Caine je rovněž držitelem tří Zlatých Globů a dalších osmi nominací na tuto cenu. Všem postavám, které hraje, propůjčuje potřebnou empatii, nadhled, stejně jako základní hereckou devizu, jíž je požadavek, aby herec byl ve službě roli nikoliv naopak.

Jedinečným důkazem jeho vybroušeného hereckého projevu je úloha v hořké bilanční komedii Mládí (Youth, 2015) režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skladatele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Michael Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce. Současně obdržel také čestnou cenu EFA za celoživotní dílo. Snímek byl s velkým ohlasem promítán také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků deníku Právo, a na podzim roku 2015 se stal prvním titulem labelu KVIFF Distribution. V loňském roce vytvořil jednu z rolí ve filmu Petra Jákla Jan Žižka.

Michael Caine  získal v roce 1992 Řád britského impéria, a v roce 2000 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu.

Na MFF Karlovy Vary Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), celovečerní režijní debut režisérky Liny Roesslerové, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.

55. ročník MFF Karlovy Vary přivítá Johnnyho Deppa

Kredit: Ross Halfin

Festival přivítá slavného herce, jehož kariéra nezapomenutelně obohatila světový film.

MFF Karlovy Vary navštíví americký herec, producent a hudebník Johnny Depp. Festival připomene nesmazatelnou stopu, kterou zanechal v dějinách filmu posledních dekád. Jeho bohatá kariéra byla po právu ověnčena třemi oscarovými nominacemi, Zlatým glóbem, Cenou Screen Actors Guild pro nejlepšího herce, ale i čtrnácti vítězstvími v People’s Choice Award udílené filmovými fanoušky a nespočtem dalších cen a nominací na ně. Z Deppovy stále se rozrůstající filmografie festival vybral dva jím produkované snímky: dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem (2020) a drama Minamata (2020), v němž navíc ztvárnil hlavní roli.

Na velkém plátně debutoval v atmosférickém hororu Noční můra v Elm Street (1984). Od počátku Deppovy kariéry to byly jeho nezaměnitelné výkony, které řadě filmů pomohly získat kultovní status, jmenujme snímky Co žere Gilberta Grapea (1993), Arizona Dream (1993), Mrtvý muž (1995), Krycí jméno Donnie Brasco (1997) nebo Strach a hnus v Las Vegas (1998). V téže době také započal dlouholetou spolupráci s režisérem Timem Burtonem, který ho obsadil do Střihorukého Edwarda (1990) či Ospalé díry (1999).

Johnny Depp se rychle zařadil mezi celosvětově nejžádanější herecké osobnosti. Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003) mu vynesli první nominaci na Oscara, další dvě následovaly za Hledání Země Nezemě a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007), když mu druhý jmenovaný vynesl i Cenu Screen Actors Guild pro nejlepšího herce.

Neméně důležitá kapitola Deppovy kariéry začala v roce 2011, kdy poprvé okusil úlohu filmového producenta. Hugo a jeho velký objev (2011) režírovaný Martinem Scorsesem získal 11 oscarových nominací a vysloužil si chválu kritiků. V dalších letech produkoval snímky Temné stíny (2012), Mortdecai: Grandiózní případ (2015) a Minamata (2020), ve všech zároveň ztvárnil hlavní role.

„Jsme nesmírně poctěni, že festival navštíví ikona současného filmu,” dodává prezident festivalu Jiří Bartoška. „Johnnyho Deppa obdivujeme dlouhodobě, bude nám proto ctí jej přivítat v Karlových Varech.“

Hostem 55. MFF Karlovy Vary bude Ethan Hawke

Kredit: Francois Berthier

Hostem 55. MFF Karlovy Vary, který proběhne od 20. do 28. srpna 2021, se stane Ethan Hawke. Americký herec, režisér a spisovatel převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a osobně uvede thriller Paula Schradera Zoufalství a naděje, v němž famózně ztvárnil postavu kněze procházejícího krizí víry.

Všestranně nadaný Hawke prorazil díky Společnosti mrtvých básníků Petera Weira, který mu svěřil roli plachého studenta Todda vystupujícího ve filmu po boku učitele v podání Robina Williamse. Začátkem devadesátých let se chopil první hlavní role v Bílém tesákovi a zaujal jako rebelující Troy v generační komedii Bolestná realita. Klíčový okamžik dekády i celé kariéry přišel v roce 1995, kdy jej Richard Linklater obsadil do připravované romance Před úsvitem, což vyústilo nejen ve společné působení na dalších dvou pokračováních trilogie Před soumrakem a Před půlnocí, dokončených s devítiletými odstupy. Již v 90. letech si Hawke vybudoval reputaci neobyčejně přizpůsobivého herce, ztvárňujícího nejrůznější typy postav ve filmech odlišných žánrů a nálad s obdivuhodnou přesvědčivostí. 

Osudové setkání s Linklaterem vedlo ke spolupráci na osmi filmech, artový hit Chlapectví nevyjímaje. Vedle vztahu režisér-herec jsou pod některými podepsáni i jako spoluscenáristé. Hawke se opakovaně objevil i v tvorbě Andrewa Niccola (GattacaObchodník se smrtíGood Kill) či Antoina Fuquy (Training DayNejlepší z BrooklynuSedm statečných a připravované Tísňové volání). V jeho filmografii ale najdeme řadu dalších děl renomovaných hollywoodských režisérů: Velké naděje Alfonsa Cuaróna, Než ďábel zjistí, že seš mrtvej Sidneyho Lumeta nebo Zoufalství a naděje Paula Schradera.

Režijní debut zaznamenal dramatem Chelsea Walls, po němž následovala adaptace vlastního románu Hořká krajina, dokument Seymour: An Introduction a prozatím poslední Blaze, životopisný snímek zpěváka country Blaze Foleyho, k němuž napsal i scénář. Dodnes si vysloužil celkem čtyři nominace na Oscara. Dvě za herecké výkony ve filmech Training Day a Chlapectví, další dvě za scénáře ke snímkům Před soumrakem a Před půlnocí.

“Jsme nadšeni, že můžeme v Karlových Varech přivítat osobnost, kterou dlouhodobě obdivujeme. Festival v roce 2018 uspořádal Poctu Austin Film Society a letos na retrospektivu věnovanou této uznávané instituci navazujeme oceněním herce a režiséra, který má k texaské nezávislé filmové scéně coby rodák z Austinu a dlouholetý spolupracovník Richarda Linklatera neobyčejné blízko,” dodávají umělecký ředitel Karel Och a výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Karlovarský festival zakončí film Klícka

Komoditnímu makléři Rorymu (Jude Law) pomalu vysychají obchodní příležitosti ve Spojených státech, s celou rodinou se proto stěhuje za čerstvými pracovními vyhlídkami do rodné Anglie. Stane se pro ně luxusní, ale osamělé panství poblíž Londýna skutečným domovem? Zneklidňující, esteticky precizní drama Seana Durkina Klícka (The Nest, Velká Británie – Kanada, 2020) je příznačně zasazeno do doby bujícího ekonomického liberalismu reaganovské Ameriky.

Foto: Milan Čížek

Nestatutární poroty 55.MFF Karlovy Vary

Porota FIPRESCI

Birgit Beumers 

Eirik Bull

Adéla Mrázová

Ekumenická porota

Pierre-Auguste Henry

Angelika Obert

Joel Ruml

Porota FEDEORA

Natascha Drubek-Meyer

Mihai Fulger

Nino Kovačić

Porota Europa Cinemas LABEL

Linda Arbanová

Erika Borsos

Gregor Janežič

Více informací zde.

Aktuální COVID-19 opatření během festivalu:​ https://www.kviff.com/cs/covid 

Sdílejte ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k analýze návštěvnosti tzv. cookies. Cookies můžete ve svém prohlížeči vypnout. Setrváním na tomto webu souhlasíte s používáním cookies. Více