Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2021

Praha 17. června 2021

Ročník přinesl mnoho inovací, velký zájem o program a poukázal na současné trendy eko, bio a vegan.

Ocenění jako například Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka nemají za cíl upřednostňovat určité produkty před druhými. Naopak mají jednotlivým produktům pomáhat. A především jsou tady pro zákazníky. Pro jejich snazší orientaci v daném segmentu, které výrobky si jejich důvěru zaslouží, ať už z hlediska kvality, servisu vůči nim nebo přístupu k životnímu prostředí. Na tom všem totiž záleží, jak dokládá i zájem výrobců o program Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka, který překonal v letošním roce očekávání. Celkem o ocenění zabojovalo 196 nominací v 60 kategoriích. Nejlepším příkladem inovace je letošní Absolutní vítěz programu Spontex Green smetáková řada ze 100 % recyklovaných materiálů. Marketingový program Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka se v rámci svého 21. ročníku v ČR a 10. ročníku na Slovensku těšil velkému zájmu výrobců o registrace novinek v obou zemích. A to přesto, že letos na trhu došlo k zajímavému paradoxu. Navzdory velkému zájmu výrobců o program je totiž kvůli pandemii koronaviru inovativních produktů na trhu obecně méně.  Výrobci se ale nachází v situaci, kdy už více než rok nelze promovat nové výrobky na veletrzích, organizovat samplingy v místě prodeje a podobně. To je jeden z hlavních důvodů, proč mají firmy zájem o podporu ve formě nezávislého spotřebitelského ocenění. Jako každý rok výrobky hodnotila také odborná porota složená ze zástupců maloobchodu, marketingu, odborných médií a výrobců obalů.

„V kategoriích potravin a nápojů roste už několik let počet registrací zaměřených na zdravý životní styl např. cukrovinky se sníženým obsahem cukru nebo veganské potraviny. Ale i napříč všemi kategoriemi je oproti posledním ročníkům vidět ještě větší tlak na ekologii a udržitelnost,“ uvádí Lukáš Matějka, manažer marketingové skupiny pořádající společnosti Atoz Marketing Services. „Novinky, které letos ve spotřebitelském průzkumu bojovaly o titul Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka v jednotlivých kategoriích, jsou převážně vyrobeny z udržitelných zdrojů, recyklovaných materiálů, mají eko-friendly obaly či složení (především drogerie) a nebojí se tím pochlubit. Osobně mám velkou radost, když vidím silný trend inovací, který je win-win pro spotřebitele, pro výrobce, ale i dlouhodobě pro životní prostředí. Chybí tak sice odvážné inovace spočívající třeba v netradičních příchutích typu jogurt s colovou příchutí, který mimochodem před více než deseti lety na trhu své místo nenašel. Po podobných výrobcích se mi snad jen z nostalgie trochu stýská, ale už asi všichni výrobci pochopili, že v přístupu k ekologii a udržitelnosti jsme všichni na jedné lodi. Novinky tedy na první pohled nejsou pro spotřebitele často tak výrazné, ale zato obecně mnohem prospěšnější pro naše zdraví a prostředí, což je dobře,“ dodává Lukáš Matějka.

„Nárůst jednotlivých kategorií a inovací zapojených do oceňování, který každoročně zaznamenáváme, dokládá, že spotřebitelé ho vnímají pozitivně a jako faktor, na který je důležité upozorňovat. Z dlouhodobého průzkumu spotřebitelského chování mj. vyplývá, že produkt, který je označen logem Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka, motivuje 53 % spotřebitelů k jeho koupi (nezávisle na znalosti).“ uvádí Jana Medenica, projektová manažerka programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka. „Tradičně byly hodnoceny kategorie, jako Alkohol, Cereálie, Cukrovinky, Čokoláda, Káva, Koupelová kosmetika, Krmiva, Balené maso, Papírový program či Těstoviny. Nově přibyly v letošním roce kategorie reagující na současné trendy, jedná se tak např. o Bezlaktózové potraviny, Bezlepkové pečivo, Vegetariánské či veganské potraviny, či různé kategorie ekologicky zaměřených spotřebních a drogistických produktů, hodně se teď logicky inovuje také v hygieně či úklidu,“ dodává Jana Medenica.

„Navzdory probíhající pandemii roste procento nakupujících, o kterých můžeme říci, že jsou to ti, kteří udávají trendy. Rádi zkoušejí nové věci, vyhledávají nové výrobky, značky, nebojí se experimentovat. Z posledního průzkumu Shopper Trends, který jsme realizovali v závěru loňského roku, vyplývá, že aktuálně mezi českými nakupujícími je 21 % těch, kteří lační po novinkách. Oproti nakupujícím v západní Evropě je to sice relativně malé procento, ale trend je určitě pozitivní, „uvádí Soňa Fialová, CZ & SK CI vendor manager společnosti Nielsen IQ.

„Nechci být prorokem, ale připadá mi, že tento ročník je velmi inovativní, a to jak po stránce obsahu a užitných vlastností výrobků, tak i po stránce obalů a ekologických přístupů. Začíná v této oblasti tvrdý boj o přízeň zákazníků a výrobci to uchopili správně,“ říká za odbornou porotu Michal Ševera, člen představenstva Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Čeho si na novinkách ceníme?

Hodnocení nových produktů bylo provedeno na základě spotřebitelského průzkumu realizovaného v měsíci květnu 2021 výzkumnou společností Nielsen IQ. Respondenti hodnotili v 60 kategoriích 196 novinek, které byly uvedeny na trh v období leden 2020 – květen 2021. V každé kategorii soutěžily minimálně tři konkurenční produkty a při výběru respondentů byly zohledněny atributy, jako například složení domácnosti či přítomnost zvířete v domácnosti. Respondenti měli možnost hodnotit vlastnosti novinek, přičemž z průzkumu vyplývá, že nejdůležitějším znakem při novém produktu je na prvním místě chuť / funkčnost, následuje kvalita, překvapivě na třetím místě je obal a na čtvrtém značka produktů. Pro respondenty, kteří novinku neznají, je nejvýznamnějším atributem obal, následuje kvalita a značka.

Také v letošním roce výrobky hodnotila odborná porota složená ze zástupců maloobchodu, marketingu, odborných médií a výrobců obalů. Čestné uznání poroty získal Ovsánek, který je naprostou novinkou v kategorii bezlaktózových potravin – působí jako jogurt, ale jedná se o nemléčný zakysaný výrobek z klíčeného ovsa.

Ocenění dostanou větší podporu

V letošním roce získají značky ještě větší podporu. Organizátor ji letos připravuje ve spolupráci s řadou mediálních partnerů pro nadcházející rok. Odehraje se v TV, outdooru, tištěných i on-line médiích, obchodních centrech či městské hromadné dopravě. Chystá se také silnější mediální podpora vybraných značek formou různých promočních soutěží. Vítězové mohou při propagaci oceněných novinek ve svých marketingových materiálech užívat logo Volba Spotřebitelů – Nejlepší novinka 2021 po dobu jednoho roku. Až do konce roku 2021 mohou mít logo umístěné na obalech výrobků.

Partneři programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2021:

  • výzkumná agentura a odborný partner:  Nielsen IQ
  • B2C mediální partneři:

tisk: E15, Gurmet, Mediální skupina Mafra,

rádia: Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Zet, Youradio Talk

internetové portály: Babinet, Jen ženy, Jooble

outdoor a in-store: Inpublic Group, Store Media, City Digital Media

Další aktuální zajímavosti naleznete pod touto prezentací, ke stažení zde:

Příloha č. 1:      SEZNAM OCENĚNÝCH VÝROBKŮ                                                    

Příloha č. 2:      SEZNAM OCENĚNÝCH VÝROBKŮ V DOPROVODNÝCH SOUTĚŽÍCH           

Příloha č. 1: SEZNAM OCENĚNÝCH VÝROBKŮ

KategorieVítězný produktSpolečnost
AlkoholREPUBLICASTOCK PLZEŇ – BOŽKOV
AutokosmetikaSHERON SOFTPACK SMĚSI DO OSTŘIKOVAČŮDF PARTNER
Balené vodyMATTONI V PLECHOVCEMATTONI 1873
Bezlaktózové potravinyOVSÁNEKSEMIX PLUSO
Bezlepkové pečivoBEZLEPKOVÁ ŘADA VITACELIAPENAM
CereálieGRANOLA MÜSLI MACA & CACAOWILD & COCO
CukrovinkyMENTOS GUM PURE FRESH FRUIT WATERMELONPERFETTI VAN MELLE CZECH REPUBLIC
ČajBERCOFF WELLNESS ČAJ ZÁZVORBERCOFF KLEMBER CZ
ČokoládaORION RODINNÁNESTLÉ ČESKO
Dámská hygienaBELLA CONTROL DISCREETTZMO CZECH REPUBLIC
Dehydratované potravinyVITANA RYCHLÁ VEČEŘEORKLA FOODS ČESKO A SLOVENSKO
Dětské příkrmyMASO-ZELENINOVÉ PŘÍKRMY HAMÁNEKORKLA FOODS ČESKO A SLOVENSKO
DžemyHAMÉ EXTRA DŽEMYORKLA FOODS ČESKO A SLOVENSKO
Hygiena a dezinfekce rukouINDULONA TEKUTÁ MÝDLA A ANTIBAKTERIÁLNÍ GELY NA RUCESARANTIS CZECH REPUBLIC
Hygienické pomůckyKERAMICKÁ PEMZA NA CHODIDLA 2V1DIVA & NICE COSMETICS
Chlazené mléčné snackyMONTE SNACK WHITEZOTT
JogurtyJOGOBELLA BEZ PŘÍDAVKU CUKRŮZOTT
KávaNESCAFÉ BLACK ROASTNESTLÉ ČESKO
Koupelová kosmetikaOLEJOVÉ SPRCHOVÉ GELY BODY TIPVIVACO
Krmiva pro hlodavceAKINU POLŠTÁŘKY PRO HLODAVCEAKINU CZ
Krmiva pro kočkyPURINA ONE KAPSIČKY PRO SPECIFICKÉ POTŘEBY KOČEKNESTLÉ ČESKO
Krmiva pro psyBRIT MEATY JERKY – PAMLSKY ZE SUŠENÉHO MASAVAFO PRAHA
LahůdkyBILLA OKURKY VE SLADKOKYSELÉM NÁLEVUBILLA
LimonádyPEPSI MANGOMATTONI 1873
Maso balenéUZENÁ MASA K-MISTŘI OD FOCHU Z MODLETICKAUFLAND ČESKÁ REPUBLIKA
Masové polotovaryGRILL MASTER MASOTESCO STORES ČR
Mléčné dezertyMONTE -30 % CUKRUZOTT
Mléčné nápojeCLEVER KEFÍROVÁ MLÉKABILLA
MlékoFARMÁŘSKÉ MLÉKOMORAVIA LACTO
MopyVILEDA 1.2 SPRAY MAX MOP BOXFREUDENBERG HOME AND CLEANING SOLUTIONS
Mražená a chlazená jídlaZNOJMIA MRAŽENÁ ZELENINAORKLA FOODS ČESKO A SLOVENSKO
Nealko pivoSTAROPRAMEN COOL MALINA BORŮVKA, RYBÍZ LIMETKAPIVOVARY STAROPRAMEN
Nealkoholické sektyMUCHA SEKT NEALKOSOARE SEKT
OchucovadlaGRILL MASTER OMÁČKYTESCO STORES ČR
Omáčky na vařeníTESCO OMÁČKY NA TĚSTOVINYTESCO STORES ČR
Papírové utěrkyVELVET TURBO EXTRA STRONG – PAPÍROVÁ UTĚRKAMORACELL
Papírový programTENTO TOALETNÍ PAPÍR TŘÍVRSTVÝMETSA TISSUE CZECH
PečivoTESCO VÍCEZRNNÉ PEČIVOTESCO STORES ČR
Pečivo fitnessPROTEINOVÝ CHLÉBPENAM
Pečivo sladkéTESCO SLADKÉ PEČIVOTESCO STORES ČR
PivoRADEGAST RATARPLZEŇSKÝ PRAZDROJ
Pleťová kosmetikaASTRID AQUA BIOTICSARANTIS CZECH REPUBLIC
Prací prostředkyNEON TEKUTÉ PRACÍ PROSTŘEDKY A ODSTRAŇOVAČE SKRVNTOMIL
Psací a kreativní potřebyFOUKACÍ FIXY AIRPENS METALLICCENTROPEN
Pytle na odpadFINO GREEN LIFE EKOLOGICKY PŘÍVĚTIVÁ ŘADASARANTIS CZECH REPUBLIC
Rybí konzervyFRANZ JOSEF KAISER TUŇÁK STEAK V OLIVOVÉM OLEJIGASTON
SirupyTESCO SIRUPY – RŮZNÉ PŘÍCHUTĚTESCO STORES ČR
Sladké snackySTUDENTSKÁ PEČEŤ NARUBYNESTLÉ ČESKO
Slané snackyDUPETKY PEČENÉ & RAJČE-BYLINKYPERFETTI VAN MELLE CZECH REPUBLIC
Smetáky a kartáčeSPONTEX GREEN SMETÁKOVÁ ŘADA ZE 100% RECYKLOVANÉHO MATERIÁLUMAPA SPONTEX CE
TěstovinyFRANZ JOSEF KAISER TĚSTOVINY SEMOLINOVÉGASTON
Úklidové pomůckyVILEDA GLITZI ALWAYS CLEAN VISKÓZNÍ HOUBYFREUDENBERG HOME AND CLEANING SOLUTIONS
UzeninyKARLOVA KORUNA PRAŽSKÁ ŠUNKAPENNY MARKET
Vaporizéry, elektronické cigaretyMYBLUIMPERIAL TOBACCO CR
Vegetariánské a veganské nápojeBILLA BIO ROSTLINNÉ NÁPOJEBILLA
Vegetariánské a veganské potravinyFERMENTOVANÉ PROBIOTICKÉ BIO VÝROBKY WILD & COCOWILD & COCO
Víno a sektyBOHEMIA SEKT ICE 0,2LBOHEMIA SEKT
Vlasová kosmetikaNIZORAL CARE TONIKUM PRO POKOŽKU HLAVYSTADA PHARMA CZ
WC hygienaDR. DEVIL 3IN1 WC POINT BLOCKTOMIL
ZmrzlinyTESCO ZMRZLINA V KORNOUTKUTESCO STORES ČR
Absolutní vítězSPONTEX GREEN SMETÁKOVÁ ŘADA ZE 100% RECYKLOVANÉHO MATERIÁLUMAPA SPONTEX CE

Příloha č. 2:       SEZNAM OCENĚNÝCH VÝROBKŮ V DOPROVODNÝCH SOUTĚŽÍCH

MédiumVítězný produktSpolečnost
Babinet.czFRANZ JOSEF KAISER TUŇÁK STEAK V OLIVOVÉM OLEJIGASTON
City Digital MediaKEY RUMSTOCK PLZEŇ – BOŽKOV
Čestné uznání odborné porotyOVSÁNEKSEMIX PLUSO
Evropa 2HAMÉ EXTRA DŽEMYORKLA FOODS ČESKO A SLOVENSKO
Facebook Volba spotřebitelůHARMONY ECO LOVINGSHP BOHEMIA
Frekvence 1NESCAFÉ BLACK ROASTNESTLÉ ČESKO
GurmetBOHEMIA SEKT ICE 0,2LBOHEMIA SEKT
JenŽeny.czMUCHA SEKT NEALKOSOARE SEKT

Společnost Atoz Marketing Services se už od roku 1993 zabývá B2B komunikací v oblastech retailu, logistiky, obalového průmyslu, farmacie a segmentu HoReCa. Společnost organizuje nezávislý marketingový program Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka. Letos probíhá už 21. ročník v ČR a 10. na Slovensku, od roku 2015 organizuje také program Důvěryhodné značky.

www.duveryhodneznacky.cz, www.volbaspotrebitelu.cz, www.volbaspotrebitelov.sk

Mgr. Kateřina Goroškov

Sdílejte ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k analýze návštěvnosti tzv. cookies. Cookies můžete ve svém prohlížeči vypnout. Setrváním na tomto webu souhlasíte s používáním cookies. Více