Zažijete, pocítíte a uvidíte sílu zvuku

Praha 18. února 2021

Zvedněte si dnes náladu poslechem hudby; průlomová zpráva ukazuje, jak hudba mění naše emocionální reakce.

 • 58 % lidí v celé Evropě uvádí, že se během pandemie cítí hůře než kdy dříve, přičemž 72 % lidí přiznává, že jim hudba v tomto obtížném období pomohla
 • Zpráva ukazuje vztah mezi emocemi a hudbou: Studii vedl doktor David Lewis z Mindlab International. Tato studie prokazuje sílu zvuku, kde hudba působí jako nástroj pro regulaci nálady, který může přispět k navození pocitu pohody  
 • Výsledky byly demonstrovány ve dvou neuvěřitelně přesvědčivých videích – vyzkoušejte si sami na sobě, jak se po jejich zhlédnutí budete cítit. Sledujte, jak tělo reaguje na hudbu – tu zajišťuje reproduktor MHC-V83D High Power Audio Speaker od společnosti Sony – a věda zvaná kymatika ukazuje, jak všesměrné zvukové vlny působí v rytmu nepravidelným, ale hypnotizujícím způsobem na barvy, písek a kapaliny.  
 • 85 % lidí pocházejících z různých koutů Evropy mohlo sledovat, jak hudba ovlivňuje jejich náladu (od pocitu štěstí a nadšení, až po nostalgii a smutek). Abychom to ověřili, ukazuje druhé video, jak silný vliv a efekt má hudba v pomalejším tempu.

Průlomová zpráva ukazuje, jakým neuvěřitelným způsobem ovlivňuje hudba náš každodenní život, ale také, že působí na naši fyzickou i psychickou stránku více, než si uvědomujeme.

Vědecké studie prokázaly, že hudba může být nástrojem k ovlivňování nálady, přičemž její tempo významně mění naši emoční odezvu. Mollové a durové tóny mohou povznášet či přivodit melancholii.

Dr. David Lewis z Mindlab International uvedl: „Teskná hudba nám může pomoci v těžkých dobách. Ukazuje se, že nejintenzivnější emoční reakce, ať už štěstí nebo smutek, cítíme, když jedna melodie emocionálně kontrastuje s druhou, kterou jsme poslouchali bezprostředně před ní. Až se příště budete chtít cítit lépe a znovu načerpat energii z hudby, vytvořte si hudební sendvič. Přehrajte si píseň, která vás zarmoutí, před písní, která vás rozveselí, a navodí vám pozitivní a optimistickou náladu. Tak bude povznášející síla skladby ještě účinnější.“

Hudba představuje také silný podnět, který dokáže, často velmi intenzivně, oživit dávno zapomenuté emoční prožitky, přičemž 88 % dotázaných z celé Evropy přiznalo, že si vybavují vzpomínky, v nichž hraje hudba významnou roli.

Hudba může ovlivnit fungování naší mysli, ale stejně tak i naše chování a odezvu na naše okolí.

V průměru posloucháme více než 285 hodin hudby ročně (12 celých dní), což jí dává jedinečnou sílu prosvětlit naše životy v těchto obtížných dobách. 80 % lidí říká, že chce poslouchat více hudby, protože si uvědomují, že napomáhá fyzické i duševní pohodě.

Na základě výzkumu Dr. Davida Lewise vytvořila společnost Sony dvě nová vizuální znázornění toho, jak silně nás může hudba fyzicky i emocionálně ovlivnit. Videa ukazují na příkladu nových vysoce výkonných zvukových reproduktorů Sony MHC-V83D a MHC-V73D, jak hudba v pomalém a rychlém tempu ve spojení s všesměrovými zvukovými a světelnými vlastnostmi reproduktorů ovlivňuje naše těla i objekty kolem nás.

Experimentujte sami na sobě – vyzkoušejte sílu hudby, abyste zjistili, jaké emoce ve vás vyvolává …

 • Podívejte se nejprve na video s pomalejším tempem hudební stopy, které by mělo díky skladbě Tails od Jacka Chowna z The Music Lab vyvolat spíše melancholické pocity. VIDEO
 • Poté si znovu dobijte energii pomocí hudby v rychlejším tempu, kterou tu zastupuje skladba Gutenmorgen od Jacka Chowna z The Music Lab, jež by měla evokovat štěstí. VIDEO

Top 10 účinků, které na nás hudba má

Doktor David Lewis se zabýval účinky hudby na naše tělo, mysl a emoce[1], od zlepšování funkce paměti, srdečního rytmu, rozšíření zornic, až po slzy, navození spánku nebo pocitu štěstí.

 1. Slzy
 2. Zlepšení funkce paměti
 3. Štěstí
 4. Zpomalení a relaxace, nebo zrychlení srdeční frekvence
 5. Ovlivnění našeho jednání
 6. Utváření přátelství a vztahů, ba dokonce utváření lidské identity
 7. Má „léčebný“ efekt
 8. Navození spánku
 9. Způsobí, že vám přeběhne mráz po zádech nebo se vám naježí vlasy
 10. Rozšíření zornic a spuštění reakce „bojuj nebo uteč“

„Hudba je důležitá součást mého života. Nejenom jako zpěváka, ale hlavně jako hudebního fanouška, kterej konzumuje obrovský množství hudby napříč různýma žánrama. Dokážu podle muziky ladit svoji náladu a dostat se díky ní tam, kam potřebuji. Mám taky svoje oblíbený písničky, který poslouchám, než si vezmu mikrofon a jdu na pódium. Reproduktor Sony MHC-V73D jsem si hodně oblíbil, má skvělej zvuk a osvětlení, se kterým se dá skvěle vyhrát. Je to teď moje oblíbená součást domova, kterou využívat fakt dost často,“ svěřil se Ben Cristovao.

Alexandra Kurzová, Marketing Head Czech & Slovakia ve společnosti Sony Europe B.V., říká: „Každý z nás má jistě spoustu vzpomínek spojených s určitými hudebními skladbami. Když pak takovou hudbu zaslechneme, vyvolává to v nás konkrétní vzpomínky, emoce a pocity, které jsme v danou chvíli zažívali. Je to, jako se na okamžik vrátit do minulosti.“

„Rok 2020 byl pro všechny opravdu náročný, právě hudba nás však může přivézt na jiné myšlenky a navodit nám pocit štěstí. Proto jsme vytvořili tuto zprávu a videa, abychom ukázali, jakou sílu hudba má a inspirovali více lidí k tomu, aby ji využívali ve svém životě jako pozitivní nástroj. Tato řada vysoce výkonných reproduktorů hlasitě a jasně podtrhuje moc zvuku a je ideální pro ty, kteří si chtějí vychutnat svou oblíbenou hudbu a naplno se ponořit do záplavy emocí, které v nás vyvolává.“

Modely Sony řady High-Power Audio Systems, MHC-V83D a MHC-V73D, byly navrženy tak, aby přinesly širší možnosti milovníkům večírků i rodinám díky všesměrovému zvuku a osvětlení, přenosnému designu, které zajistí dokonalou zábavu na večírku.

Lucie Brochová

Další informace:

Tato zpráva spojuje práci Dr. Davida Lewise z Mindlab International z Warwick University s komentáři od zástupců průmyslových odvětví z celé Evropy a společnosti One Poll, která provádí průzkum trhu. Ta provedla průzkum a shromáždila data z celé Evropy. Statistický vzorek je ze souboru 3 000 respondentů ze tří zemí – Velké Británie, Německa a Maďarska.

O krátkém filmu Power of Sound

Za výrobou filmu stojí produkční společnost Greatcoat Films pod režijním vedením Klaase Diersmanna s kameramanem JP Garciou a výkonnou producentkou Sandrou Spethmann.

O sérii Sony HAS-V:

Společnost Sony představila v loňském roce nové vzrušující modely řady High-Power Audio Systems MHC-V83D a MHC-V73D, které přináší možnosti pro milovníky večírků i rodinám díky všesměrovému zvuku a osvětlení, přenosnému designu, které zajistí dokonalou zábavu na večírku.

Reproduktory jsou vybaveny všesměrovým zvukem, party světly zářícími do všech stran, funkcí karaoke a vstupem pro mikrofon a kytaru. Lze je ovládat z dlaně pomocí aplikace Fiestable.

Top 10 reakcí na hudbu – pro mysl, tělo, emoce

Hudba ovlivňuje to, jak funguje naše tělo a mysl, ale stejně tak, jak se chováme a reagujeme na své okolí. Zde je deset nejčastějších reakcí:

 1. SlzyHudba je silným podnětem, jenž dokáže často velmi intenzivně oživit zapomenuté emocionální zážitky a vrátit je zpět do vědomí. Filmoví diváci často konstatují, že se obvykle při emocemi nabitém filmu rozpláčou teprve tehdy, když začne hrát hudba.
 2. Zlepšení funkce paměti – Výzkum ukazuje, že emoce, které hudba vzbuzuje, mohou silně ovlivnit naši schopnost soustředit se, efektivně myslet, přesně si vybavovat, aplikovat zdravý úsudek, řešit problémy a rozhodovat se.
 3. Štěstí – Hudba přináší způsob, jak zapomenout na nechtěné myšlenky a nepříjemné pocity, a usnadňuje situaci, když o těchto pocitech mluvíme. Pomáhá vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru a činí lidi šťastnějšími.
 4. Tepová frekvence: zpomaluje tep srdce pro relaxaci, nebo ho naopak zrychluje – Hudba může lidem buď pomoci relaxovat a uvolnit se, nebo jim dodá energii a povzbudí je k akci.  Ukazuje se, že má silný vliv na naši tepovou frekvenci, kterou dokáže zpomalit pro relaxaci, nebo ji naopak zrychlit a vyburcovat k akci. Dokáže také zvednout, nebo snížit krevní tlak, zrychlit nebo zpomalit dýchání a dokonce ovlivnit schopnost kůže vést elektřinu.
 5. Hudba může ovlivnit naše činy – Hudba velmi ovlivňuje způsob, jakým hodnotíme to, co se kolem nás děje, pokud jde o důležitost vzhledem k našemu pocitu pohody a dosahování cílů. Charles Gulas, docent marketingu na Wright State University, a Charles Schewe, profesor marketingu na Michiganské univerzitě zjistili, že u příslušníků tzv. generace „baby-boomers“ byla větší pravděpodobnost, že si věc koupí, když v obchodě hráli klasický rock, přestože dvě třetiny z nich nebyly schopny říct, jakou hudbu během nákupů hráli.
 6. Vytváří přátelství a vztahy – a jistým způsobem také identitu Zejména mezi mladými je jedním z hlavních způsobů vytváření přátelství poslech hudby ve skupinách. Hudba také vytváří rekurzivní vztah se společností, pokud jde o identitu.
 7. Může mít „léčebný“ efekt – Nedávný výzkum způsobu, jakým hudba ovlivňuje mozek, odhalil její silný účinek na nervový systém. Základní akustické charakteristiky hudby jsou interpretovány oblastmi mozku jako signály potenciálně důležitých a naléhavých událostí.
 8. Může nám pomoci s usínáním – Například u Vivaldiho Čtvero ročních období se prokázalo, že dokáže efektivně pomoci neklidným dětem s usínáním.
 9. Dokáže způsobit, že vám přeběhne mráz po zádech a vlasy se vám naježí – Pocit známý jako „mrazení“ vzniká, když hudba stimuluje mocný, ale primitivní systém odměn, který mozek řídí. Uvolní se záplava dopaminu, chemické látky navozující pocit radosti, který vytváří intenzivní pocit štěstí a vzrušení. Díky tomu má hudba přesně stejný účinek, jako hraní hazardních her, konzumace sladkých pochutin nebo skvělý sex. Na druhou stranu je amygdala, která je součástí mozku, zodpovědná také za pocity strachu a reaguje unikátním způsobem na pochmurnou hudbu tím, že se nám naježí vlasy.
 10. Dokáže rozšířit zornice a vyvolat reakci „boje nebo útěku“ – Když hudba trefí ty správné tóny, dokáže nabudit celé tělo. Zvýší se tepová frekvence, rozšíří se zorničky a krev je přesměrována do nohou, protože se aktivuje oblast mozku zvaná mozeček. Ta tvoří součást mechanismu, kterému se říká reakce „boje nebo útěku“. Jedná se o instinktivní odezvu, která se vyvinula proto, aby nás připravila na akci, abychom začali bojovat, nebo utíkat. Pokud nemůžeme udělat ani jedno, ani druhé, (na obojí by lidé na koncertě nebo popových festivalech pohlíželi pohoršeně), interpretujeme intenzivní pocity jako něco, co bylo způsobeno vzrušením a radostí. 

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na: http://www.sony.net/


[1] Celý seznam v Poznámkách pro editory s popisem Top 10

Sdílejte ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k analýze návštěvnosti tzv. cookies. Cookies můžete ve svém prohlížeči vypnout. Setrváním na tomto webu souhlasíte s používáním cookies. Více