Trojská botanická zahrada hostí přehlídku těch nejlepších bonsají

Praha 9. října 2020

Vybrané vystavené exponáty bude možné po skončení výstavy zakoupit
 Užijte si víkend plný japonské kultury a gastronomie.

Botanická zahrada hl. m. Prahy dne 1. října za přítomnosti japonského velvyslance Jeho Excelence Shimazakiho Kaorua a dalších hostů slavnostně zahájila přehlídku těch nejlepších bonsají od předních českých pěstitelů i z vlastních sbírek. Letos je výstava nazvána Bonsaje v srdci Evropy a rostliny se netradičně představí na pozadí podzimně
se barvící Japonské zahrady. O víkendu 3. a 4. října čeká na malé i velké návštěvníky bohatý program, který přiblíží japonskou kulturu. Chybět nebude ani tradiční čajový obřad a speciality japonské kuchyně. Výstava bonsají bude k vidění v Japonské zahradě, která je součástí venkovních expozic, až do 11. října denně od 9.00 do 19.00 hodin. Novinkou letošního ročníku je také
možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení akce. Nenechte si ujít svátek japonského umění v Troji.

Otevírací doba říjen:  
Venkovní expozice a bistro Botanická na talíři: denně včetně svátků 9.00–19.00  
Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00  
Vinotéka sv. Kláry: po–pá 13.00–20.00 so–ne, svátky 11.00–20.00  

Trojská botanická zahrada pořádá v pořadí již patnáctý ročník výstavy bonsají v Japonské zahradě.„Tentokrát návštěvníci uvidí ty nejlepší rostliny od předních českých pěstitelů.Vystaveny budou i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Letos poprvé nás okolnosti přiměly k tomu, uspořádat tuto výstavu v podzimním období, a já věřím, že návštěvníci tuto změnu uvítají,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví,
které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností.

Návštěvníci, kteří zavítají na výstavu bonsají do botanické zahrady, si budou moci všimnout, jak jsme pokročili s výstavbou nového západního vstupu do botanické zahrady, kde bude k dispozici veškeré zázemí včetně restaurace a přednáškového sálu,říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Pěstování bonsají má v Botanické zahradě hl. m. Prahy velmi dlouhou tradici, začalo se s ním již před čtyřiceti lety. V současnosti zahrada pečuje o zhruba 40 exemplářů, z nichž některé se představí i na letošní výstavě. „Oproti původnímu plánu se výstava zaměří z valné většiny na rostliny od předních českých pěstitelů. K vidění budou i naše bonsaje oceněné v loňském roce na Bonsai Triennale pořádaném v polských Wojsławicích, a to buk (Fagus sylvatica), který obdržel cenu diváků, a kaskáda hlošiny pichlavé (Elaeagnus pungens), nominovaná na strom roku,uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstavu si zájemci mohou přijít prohlédnout od 2. do 11. října denně
od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady. Letos poprvé je výstava částečně také prodejní. Vybrané exempláře budou označené a zájemci si je mohou v průběhu výstavy závazně rezervovat na uvedené emailové adrese. Prodejní katalog bude k dispozici také na webových stránkách botanické zahrady. Odběr rostlin bude možný po skončení výstavy.

Doprovodný prodej rostlin, misek, odborné literatury a dalších doplňků bude probíhat po celou dobu konání výstavy (od 1. do 11. října). Prodávat bude známý bonsajista Petr Herynek, společnost Solitera Plant a Bonsaimuseum Isabelia. Výstavu doprovodí také poradenství a prodej masožravých rostlin ve stánku Markéty Aubrechtové.

O víkendech si návštěvníci ve stánku známé japonské restaurace Miyabi budou moci zakoupit originální japonské občerstvení.

Poznejte japonskou kulturu

Doprovodný program:   Sobota 3. října 2020  11.00-12.00 Jakub Zeman – samuraj 12.30-13.30 Urasenke Praha – čajový obřad 14.00-14.30 Divadlo Kjógen – japonské divadlo 14.30-14.30 Ukázky Tchaj-ťi– Akademie Taiji 15.00-15.30 Daniela Renčová – tušová malba naživo sumi-e 16.00-16.30 Restaurace Miyabi – japonský piknik onigiri 16.30-17.00 Ukázky Tchaj-ťi – Akademie Taiji 17.00-17.30 Miroslav Horský – přednáška o pěstování bonsají 19.00-20.00 Bonsaje za soumraku (rezervace na pruvodci@botanicka.cz)   Neděle 4. října 2020 11.00-12.00 Jakub Zeman – samuraj 12.00-14.30 Václav Novák – demonstrace tvarování stromů 13.00- 13.30 Ukázky Tchaj-ťi– Akademie Taiji 15.00-16.00 Wadaiko yosa-yosa – japonské bubnování 16.00-16.30 Ukázky Tchaj-ťi– Akademie Taiji 16.30-17.00 Vlastislav Matoušek – hra na japonskou bambusovou flétnu

O víkendu 3. a 4. října si zábavu v trojské botanické zahradě užije celá rodina. V sobotu 3. října mohou návštěvníci obdivovat japonské bojové umění v podání Jakuba Zemana, zažít tradiční čajový obřad a následně se pobavit při vystoupení brněnského Divadla kjógen. Odpoledne zpestří ukázka tušové malby a přípravy tradičních japonských jídel v podání restaurace Miyabi. V neděli proběhne mimo jiné ukázka tvarování bonsají v podání Václava Nováka, profesionálního pěstitele bonsají a světově uznávaného demonstrátora. Odpoledne zazní tradiční japonské bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa. Chybět nebudou ani ukázky cvičení Tchaj-ťi v podání Taiji Akademie.

Tip na romantické rande – projděte se výstavou po setmění

Kouzelnou atmosféru výstavy i prostředí Japonské zahrady zažijete během večerní procházky za svitu luceren. Průvodce vám při hodinové procházce prozradí mnoho zajímavostí o bonsajích i samotné zahradě. Získáte nevšední zážitek v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Prohlídky se konají v sobotu od 19.00 hodin. Předchozí registrace je z důvodu omezené kapacity nutná na pruvodci@botanicka.cz. Cena za osobu činí 200 Kč a zahrnuje vstup do botanické zahrady a hodinovou prohlídku Japonské zahrady s komentářem zkušeného průvodce. Sraz skupiny proběhne na pokladně Jih.

Spolupráce trojské botanické zahrady a japonského velvyslanectví

Botanickou zahradu hl. m. Prahy a Velvyslanectví Japonska v České republice pojí dlouholetá přátelská spolupráce v oblasti šíření japonské kultury. Již řadu let uděluje velvyslanectví čestnou záštitu výstavě bonsají v Japonské zahradě. Nejen že tato zahrada sama o sobě propaguje japonskou kulturu, ale také symbolizuje vztahy mezi Japonskem a Českou republikou. Její součástí jsou totiž stromy, které byly vysazeny na znamení přátelství mezi oběma zeměmi. Sázely je často osobnosti, jež k vzájemným vztahům zásadním způsobem přispěly. Už v roce 1997, kdy byla zahrada otevřena, se uskutečnila výsadba sakur u příležitosti 40. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československem, které se kromě dalších zástupců obou zemí účastnil také tehdejší velvyslanec Maruyama Shunji. V dalších letech vysadili své stromy v rámci projektu Kořeny osobností například prezident Václav Havel, gymnastka a držitelka několika zlatých medailí z OH v Tokiu v roce 1964 Věra Čáslavská, která byla japonskou vládou vyznamenána Řádem vycházejícího slunce, držitelka stejného vyznamenání, japanoložka Věnceslava Hrdličková, která České republice představila kulturu japonských zahrad, nebo Kadokawa Daisaku, starosta města Kjóto, partnerského města Prahy.

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Botanická zahrada hl. m. Prahy prostřednictvím své Japonské zahrady i každoroční výstavy bonsají seznamuje českou veřejnost s japonskou kulturou a její příspěvek pro stoleté vztahy mezi oběma zeměmi je nesmírně významný. Chtěl bych botanické zahradě poděkovat za její dlouhodobé úsilí a věřím, že naše spolupráce se bude nadále rozvíjet,říká velvyslanec Japonska v České republice Shimazaki Kaoru.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

říjen–listopad 2020

Pravidelné nedělní komentované prohlídky expozice výroby vína

Pokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají každou neděli vždy v 13.00, 15.00, 17.00 hodin, sraz zájemců je v daný čas u pokladny Kovárna. Do zázemí sklepa pod vinicí sv. Kláry se podíváte ve skupině max. 15 osob. Vstupenky zakoupíte přímo v pokladně. V ceně 300 Kč/osoba je vstup do venkovních expozic, hodinová prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a degustace dvou vzorků. Pokud byste se chtěli v rámci prohlídky zahrady vypravit i do skleníku Fata Morgana, zaplatíte 350 Kč/osoba. Rezervace předem je nutná pouze pro skupiny nad 10 osob nebo v případě zájmu o prohlídku v anglickém jazyce. Vstupenky si můžete zakoupit také předem, mají platnost jeden rok od data nákupu.

Bonsaje v srdci Evropy
2.–11. 10.Japonská zahrada

V krásném prostředí Japonské zahrady se budou prezentovat vystavovatelé z České republiky. Letošní novinkou je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení výstavy. Akce proběhne pod záštitou japonského velvyslanectví, které v tomto roce slaví 100. výročí diplomatických vztahů s Českou republikou. Výstava včetně doprovodného programu je organizována v úzké spolupráci s Českou bonsajovou asociací a Česko-japonskou společností. Návštěvníkům přiblíží již tradičně nejen asijské umění tvarování stromů, ale i další kulturní tradice Japonska a Číny.

Dýňový podzim
16. 10. – 1. 11.Ornamentální zahrada

Tématem letošního Dýňového podzimu je svatba. Dýňový ženich a nevěsta vás zavedou na místa v zahradě, kde se skutečně odehrávají svatební obřady. Obdivovat můžete pokrmy připravené na svatební hostinu nebo dýňové lože pro novomanžele.

Dýňové slavnosti
17.–18. 10.

Ornamentální zahrada

Tento víkend bude patřit dýňovým pochoutkám. Přijďte s rodinou ochutnat dýňovou polévku, smoothie a další dobroty a tak společně s námi přivítat podzimní čas. Pro děti zde bude připraven zábavný program.

Halloween
31. 10.

Stráň

Strašidelná výzdoba, dýňové občerstvení a program pro děti. To vše najdete u nás na svátek Všech svatých. Celý den završí v 18 hodin tradiční průvod zahradou se světélky a lampiony.

Svatomartinský přípitek
11. 11.

Vinice sv. Kláry

Sněhovou nadílku zaručit nemůžeme, ale zásobu mladých vín a možnost připít si už před polednem, to zařídit umíme. V 11 hodin otevřeme na terase vinotéky první vína ročníku 2020 a zjistíme, jak se vydařil. Vinice v podzimních barvách a bílý kůň dotvoří atmosféru.

Kořeny osobností

Už více než stovka osobností poctila v uplynulých jedenácti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. I v roce 2020 přibývají do projektu zajímavé a významné osobnosti, které své jméno spojí s rostlinnými poklady naší botanické zahrady: cestovatelská dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, judista Lukáš Krpálek a další.

Putovní výstava Kořeny osobností:

2. 10. – 29. 10. 2020: Kladno

2. 11. – 29. 11. 2020: Slaný

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Mgr. Klára Hrdá,  Darina Miklovičová

Sdílejte ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k analýze návštěvnosti tzv. cookies. Cookies můžete ve svém prohlížeči vypnout. Setrváním na tomto webu souhlasíte s používáním cookies. Více