Detoxem proti jarní únavě

Praha, 8. dubna 2021

Cítíte se často unavení, oslabení a máte problém se spaním? Je velice pravděpodobné, že se vám tělo snaží říct, že je přetížené. Ulevte svému organismu, pročistěte orgány i mysl a naberte novou energii správným detoxem. Není nutné zacházet do extrémů, k tomu abychom se cítili dobře, stačí správná strava, pravidelný pohyb a odpočinek. Rady, jak správně ulevit tělu detoxikací organismu, přináší odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Detox není sprosté slovo

Detoxikace organismu není nic jiného než očista těla od škodlivých látek. Tyto látky, které zatěžují náš organismus, se do těla dostávají nezdravým stravováním průmyslově zpracovaných potravin, dýcháním toxických zplodin, častou konzumací léků, alkoholu nebo cigaret. „Nesmíme zapomínat ani na duševní stránku, kdy naše tělo často zatěžujeme také sedavým zaměstnáním, nadměrným stresem, nespavostí nebo nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu,“ doplňuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Proč detoxikovat organismus?

Hlavním důvodem, proč detox podstoupit, je úleva přetíženého organismu. Ivana Lánová vysvětluje: „Přirozená detoxikace probíhá v organismu v podstatě nepřetržitě. Toxiny jsou vylučovány našimi játry, ledvinami a střevy. Naše orgány však někdy nedokáží všechno zastat samy, a tak bychom měli tělu pomoci a dopřát mu i vnější podporu.“ Ať už dlouhodobou nebo krátkodobou detoxikací se zbavíme toxinů v našem organismu, a zároveň své tělo nabijeme energií a vitalitou. Pravidelným detoxem navíc posílíme imunitní systém a odbouráme stres.

STačí malá změna

Abychom se cítili dobře, a to nejen na jaře, stačí zdravé stravování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a řádný odpočinek. „Častou a velice mylnou představou je to, že při detoxu by měl člověk hladovět, pít jenom vodu nebo jíst pouze zelenou zeleninu. Detox není utrpení a rozhodně bychom se měli řídit zdravým selským rozumem,“ upozorňuje Lánová. Jak tedy svému tělu správně ulevit? Optimální variantou je změna životosprávy a životního stylu, avšak každá malá změna se počítá.

Zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny

Sestavte svůj jídelníček tak, aby vám jídlo dodávalo více energie a méně vaše tělo zatěžovalo. Zvyšte příjem vlákniny, která se nachází hlavně v ovoci a zelenině. „Vláknina napomáhá pročištění našich střev. Navíc navozuje pocit sytosti, tudíž může pomoci i při snižování tělesné hmotnosti. Jen je třeba dávat pozor na to, že vláknina na sebe může navázat i užívané léky, a tím snížit jejich účinek, a proto je důležité nechávat alespoň dvouhodinový odstup od konzumace vlákniny a užívání léků,“ doplňuje Lánová. V rámci pitného režimu upřednostněte čistou vodu před kávou či slazenými nápoji. „Během detoxu zkuste vypít 3-4 litry vody. Ve chvíli, kdy máme pocit žízně, je již tělo lehce dehydratované a můžeme pociťovat bolesti hlavy. Pokud někomu nechutná čistá voda, může do ní přidat trochu citrónu. Vitamín C nejen pomůže dostat toxiny z těla, ale také stimuluje trávení a zažívání,“ dodává Lánová. Doporučujeme omezit konzumaci cukrů a průmyslově zpracovaných potravin.

POhybem ku zdraví

Není nutné se trápit na běžícím pásu a téměř vypustit duši. Pro dobrý pocit a pročištění mysli postačí jakákoli forma pravidelného pohybu, například krátká procházka na čerstvém vzduchu. Současná situace během koronavirové pandemie ještě zintenzivňuje dopady sedavého zaměstnání, které trápí mnohé z nás. „Je důležité si v dnešním uspěchaném životě najít čas na protažení nebo krátkou procházku. Nejen, že tím dochází k posílení imunity, ale také tím prospějeme naší psychice a odbouráme nadbytečný stres,“ říká Ivana Lánová.

nepodceňujte sílu bylinek

Bylinky jsou téměř neodmyslitelnou součástí detoxu. Jsou zdrojem vitamínů, minerálních a antioxidačních látek, které čistí tělo od škodlivých toxinů a podporují celý proces detoxikace.

Ostropestřec mariánský – Je to silný antioxidant známý pro své blahodárné účinky na játra a žlučník, posiluje také imunitu.

Kopřiva dvoudomá – Obsahuje vitaminy, především vitamin B2 a kyselinu pantothenovou, hořčík, železo či vápník. Čistí organismus a odvodňuje.

Pampeliška lékařská – Obsahuje vitaminy A, B, C a D, draslík a vápník. Příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin.

Kurkuma – Čistí krev a podporuje funkci jater, má protizánětlivé účinky, působí pozitivně na imunitní systém.

Zelený ječmen – Obsahuje vitamin B, C a E, draslík, vápník, železo. Má antioxidační účinek, zabraňuje překyselení organismu.

Detoxikaci lze podpořit i přípravky z lékárny. Oblíbené jsou například detoxikační čaje či doplňky stravy z přírodních výtažků ve formě kapek, tablet, prášku nebo nápojů.

Pokud potřebujete poradit, obraťte se na odborníky z BENU lékáren buď osobně v lékárně, nebo on-line na https://www.benu.cz/poradna.

Alžběta Poršová, Hana Nguyenová

O SPOLEČNOSTI BENU

Společnost BENU Česká republika s.r.o., provozovatel sítě lékáren pod značkou BENU s téměř 270 pobočkami v České republice, je dceřinou společností PHOENIX lékárenský velkoobchod, s.r.o., která je leaderem českého farmaceutického distribučního trhu. Společnost BENU nabízí svým pacientům a zákazníkům nový a moderní přístup k medicínské i preventivní péči. Řídíme se mottem „Vaše zdraví si bereme na starost“.  V něm se odráží filozofie celé značky a příslib našim zákazníkům.

 Více informací naleznete na www.benu.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *