Premiéry PKO

Praha 15. února 2021

Za 69 koncertních sezón odehrál Pražský komorní orchestr již přes 100 premiérových skladeb. Skladatelé zkomponovali svá dílo často přímo pro PKO a my se nyní podíváme na některá z nich.

Václav Trojan „Sinfonietta armoniosa“

V roce 1972 zazněla ve Dvořákově síni Rudolfina poprvé skladba „Sinfonietta armoniosa“ Václava Trojana. Tato skladba, zkomponovaná v roce 1970, je neoklasicky orientované dílo s osobitou poetičností. Ve stejném roce vznikla také nahrávka této skladby u společnosti Panton.

Juraj Filas „Komorní symfonie č.2 „a „Egmont – Nesmrtelný“

V roce 1985 složil Juraj Filas „Komorní symfonii č. 2“. Skladba poprvé zazněla 25. června 1987 v Rudolfinu a o rok později vyšla na desce nahrané společností Panton. „Komorní symfonii č. 2“ zkomponoval Juraj Filas přímo pro PKO.

Druhé dílo Juraje Filase, složené na objednávku Pražského komorního orchestru, mělo mít svou premiéru na podzim roku 2020. „Egmont – Nesmrtelný“, složený na počest Ludwiga van Beethovena, na své uvedení před publikem však stále čeká. Jeho premiéra musela být odložena z důvodu pandemie.

Ivana Loudová „Dvojkoncert pro housle, bicí a smyčce“
a „Sinfonia numerica“

Ivana Loudová složila pro Pražský komorní orchestr dvě skladby. „Dvojkoncert pro housle, bicí a smyčce“ měl svou premiéru 24. října 1989 a „Sinfonia numerica“ rozezněla Dvořákovu síň Rudolfina 1. června 2006 a byla věnovaná 250. výročí narození W. A. Mozarta. „Mozarta fascinovala čísla, číselné formule a zajímal se o jejich symboliku. A tak základ melodicko-harmonického systému v této skladbě tvoří čísla s Mozartem spojená: data narození, důležitých cest, pobytů, setkání, premiér, úmrtí blízkých i jeho samého a jejich transformace do představy rozzářeného slunce v závěru skladby“. Ivana Loudová

Vladimír Franz „Pražské divertimento“

2. února 2016 zaznělo v Rudolfinu „Pražské divertimento“ Vladimíra Franze, jež vzniklo na objednávku Pražského komorního orchestru. Dle slov autora je „Pražské divertimento založeno na konfrontačně-evolučním principu, díky kterému v kompozici dochází ke střetům, ale i následným syntézám použitých hudebních fragmentů inspirovaných např. klasicismem, křivolakými pražskými uličkami, štěkáním psa či židovskou kulturou“.

„Vladimír Franz má dar, jenž je u současných komponistů docela vzácný – smysl pro humor a nadsázku. Jako vždy našel přesně hranu recepce – nezkušeného posluchače tato hudba neodradí a poučeného neurazí.“  Luboš Stehlík, casopisharmonie.cz

zdroj fotografie: alchetron.com

Lukáš Hurník „The Walls of Prague“

Skladba „The Walls of Prague“ Lukáše Hurníka vznikla přímo na objednávku PKO a svou premiéru měla 18. června 2019 v Rudolfinu. „Inspirací k dílu byla Hurníkovi báseň Henryho Longfellowa Beleaguered City první americká báseň o Praze. Je to temný, i když romantický obraz města, plný mrtvých, duchů i chmurných myšlenek. Tuto symboliku Hurník vyjádřil i ve svém díle.“ Aleš Bluma, klasikaplus.cz
zdroj fotografie: operaplus.cz

www.pko.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *