Miloš Balabán: Na houpačce

Praha 22. listopadu 2020

V Česku panuje nervózní atmosféra. Člověk se nemůže zbavit dojmu i po jednání Sněmovny, že s blížícími se Vánocemi roste tlak na rozvolnění i v zájmu předvánočního byznysu. Musíme si ale dát pořádný pozor, aby nedošlo k opakování letní bezstarostnosti.

Slovy roku mohou být vakcína a očkování proti covidu. Státy budou mezi sebou bojovat, kdy se k nim vakcína dostane a otázka je, kolik lidí ji odmítne. Ekonomiky se ocitnou na houpačce. Uzavření kvůli lokálním epidemiím se bude střídat s uvolňováním a klíčový úkol zní: pomáhat těm co ztratili práci.

Světová turistika zažije další pokles a lidé dají přednost cestování doma. Uvidíme, jaký osud potká velké mezinárodní sportovní akce, včetně olympiády. A příští rok rozhodne, zda videokonference, online nákupy a distanční vzdělávání budou dále na vzestupu, nebo se vše vrátí do předcovidové doby. Bude se hrát i o pokračování klimatické transformace, snižování emisí a rozvoj „zelené ekonomiky“.

Vše se bude odehrávat na pozadí nástupu Joe Bidena do funkce amerického prezidenta. Klíčovou otázkou je, zda dojde ke změnám ve světové politice a posílení mezinárodního řádu. Nicméně se dá počítat s dalším růstem napětí mezi USA a Čínou. A experti se mohou snažit využít „okno příležitostí“ k tomu, aby bylo po zkušenosti s pandemií pozorněji nasloucháno jejich varováním před dalšími hrozbami jako je např. rezistence vůči antibiotikům nebo nukleární terorismus.

Pandemie se v Česku podle průzkumů dotkla negativně života třetiny lidí. I proto je exekucemi ohroženo skoro milion lidí, což je ale i dědictví doby předcovidové. Sociolog Martin Buchtík varuje, že pokud bude narůstat sociálně deprivovaná skupina veřejnosti, která může mít tendenci hledat jednoduchá a líbivá řešení mohlo by to ohrozit naší demokracii.  Zrovna v roce sněmovních voleb je to třeba brát v úvahu dvojnásob.

Členové vlády jsou nyní hodně opatrní a není divu. Třetí covidová vlna by nás mohla dostat do kolen. Doufejme, že nepřijde, ale už teď víme, že příští rok ještě nebude normální.   

Publikováno v deníku Právo.

(Autor je bezpečnostní analytik)

1 komentář: „Miloš Balabán: Na houpačce

  • 22.11.2020 (9:20)
    Permalink

    Líbivých řešení se bojím. Doufám, že lidé snad budou více přemýšlet a vlastním rozumem (!) posuzovat, kdo ze současné situace nabízí rozumné východisko, byť s ne příliš populárními opatřeními; kdo se chce především zalíbit většině, bez ohledu na důsledky pro celou společnost, a vytřískat pro sebe politické body a tím i místo v řadách mocných. To by bylo ohrožením demokracie. Kéž by se ti, kteří tak či onak o sobě dávají vědět (zejména politici), ti, kteří se hašteří v PS, řídili základní zásadou římského práva: Salus populi suprema lex esto. Prospěch lidu budiž zákonem nejvyšším.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *