Miloš Balabán: Závod o vakcínu a bezpečné očkování

Praha 20. listopadu 2020

Závod o vakcínu proti koronaviru nabývá na obrátkách. Společnosti Pfizer a BioNtech oznámily, že účinnost jejich vakcíny dosáhla 90 procent, vzápětí kontrovala Moskva s tím, že její Sputnik V je ještě o dvě procenta lepší, a nakonec triumf vytáhla společnost Moderna s nejvyšší účinností 94,5 procenta. Tyto zprávy hýbou i globálními trhy: odrážejí naději, že se opět roztočí kola zamrzlé spotřeby.

Ve hře je ale především zdraví miliard lidí. Na místě je proto opatrnost – vždyť covid se na planetě objevil před necelým rokem a rychlost s jakou farmaceutické společnosti nebo výzkumné instituce přichází s vakcínou udivuje.

Profesorka imunologie a infekčních chorob z univerzity v Edinburghu Eleanor Rileyová v britském The Telegraph podotkla,  že se nejedná o závod. Podle ní je nezbytné, aby se všechny testy uskutečňovaly v souladu s nejtvrdšími podmínkami, a zvláště důležité je dodržení předem definovaných kritérií pro zveřejnění testovacích dat, aby se předešlo zkreslení výsledků. Pokud se tyto zásady nedodržují hrozí ztráta důvěry veřejnosti ve všechny vakcíny, což by byla katastrofa.

I vedoucí vědecký expert WHO Soumya Swaminathan upozornil, že u vyvíjených vakcín stále není známa ani jejich délka účinnosti, ani to, jak moc chrání nejvíc ohrožené lidi a jaký dopad mají na starší ročníky.  

Tvrdší byl  jeden z bývalých ředitelů farmaceutického giganta společnosti GlaxoSmithKline, který uvedl, že je otřesen tím, že společnost Pfizer zveřejnila údaje klinických testů ještě před expertním posouzením. Jedná se podle něj o marketingový tah, aby získala zakázky na vakcínu se zálohou i když ví, že masové očkování vakcínou, která vyžaduje skladování při teplotě až minus 80 stupňů Celsia je neuskutečnitelné.

Jakkoliv můžeme brát vyjádření bývalého manažera z konkurenční společnosti s rezervou faktem je, že vakcína společnosti Moderna se může skladovat až třicet dní při teplotě dvou až osmi stupňů Celsia.

Takže i Česko si musí počínat obezřetně. Ve hře jsou kromě zdraví samozřejmě i nemalé peníze. Již bylo oznámeno, že Česko má zájem nejen o tři miliony dávek od firmy AstraZeneca, ale i o čtyři miliony dávek od Pfizeru.

A samotné očkování bude nepochybně i velké politikum. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného by proočkovanost proti covidu měla dosáhnout 65 – 70 procent, což je mimořádně ambiciózní cíl s přihlédnutím k tomu, že proti chřipce se očkuje zhruba osm procent populace.

Takže vláda bude muset v prvé řadě veřejnost přesvědčit, že očkování bude bezpečné. Třeba i tím, že se její členové nechají veřejně naočkovat jako první. Proto bych jim nevyčítal, že by měli k vakcíně exkluzivní přístup. 

Publikováno v deníku Právo.

(Autor je bezpečnostní analytik)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *