Současná knižní značka neboli ex libris se představí na virtuální výstavě

Praha 11. listopadu 2020

Již po šestnácté byly vyhlášeny výsledky soutěže Trienále českého ex libris 2020 o nejlepší knižní značku. Oceněné práce z oblasti drobné grafiky, vytvořené předními českými umělci i studenty výtvarných škol, představuje virtuální výstava na webových stránkách Památníku národního písemnictví. https://exlibris.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/

Přehlídka současné tvorby ex libris se i přes více než padesátiletou historii profiluje nejen jako soutěž pro milovníky tohoto sběratelského fenoménu. Spojení knižní kultury a žánru volné grafiky se přetvořilo ve specifickou výtvarnou disciplínu, které se věnují grafici, ilustrátoři i umělci. Šestičlenná porota složená z odborníků udělila v letošním roce ceny deseti výtvarníkům včetně studentů. Hlavní ocenění Grand Prix získala Barbora Bieylonovič za cyklus s názvem Fáze ženy.

„Zaujala způsobem provedení kombinujícím techniku leptu s akvatintou nebo suchou jehlou. Podařilo se jí vyjádřit mnohost a různou intenzitu pocitů vystihujících podstatu ženské bytosti. Tato soukromá autorská ex libris mají těsnou návaznost na autorčin volný cyklus maleb s názvem Ticho,” komentuje vítěznou práci členka poroty a vedoucí uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví Vilma Hubáčková.

Za dosavadní přínos českému ex libris byl oceněn malíř, grafik a ilustrátor Petr Palma. Zástupci organizující instituce se rozhodli ocenit také výtvarníka Martina Mulače, který vytvořil soubor ex libris věnovaný pěti literárním osobnostem z dekadentního, symbolistního a romantického okruhu. „Mezi hlavní hodnotící kritéria patří především důraz na uměleckou kvalitu, vysokou úroveň výtvarného zpracování, ale také šíři a rozmanitost použitých tradičních i moderních grafických technik,” doplňuje organizátorka trienále a kurátorka virtuální výstavy Barbora Vlášková.

Virtuální výstavu ex libris pod názvem Pro knihy, pro sbírku, pro radost je možné na webových stránkách Památníku národního písemnictví zhlédnout od 11. listopadu 2020. Výstavní soubor zahrnuje celkem 126 drobných grafik od 46 autorů a nabízí možnost zhodnotit vývoj knižní značky, proměny uměleckých tendencí, ikonografické trendy a současné postupy v oblasti grafických technik.

www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

O TRIENÁLE

Trienále českého ex libris je celostátní přehlídka současné tvorby knižní značky, kterou pořádá Památník národního písemnictví. Záměrem je pravidelné sledování moderních uměleckých tendencí v tomto grafickém oboru, který je tradičně spojován s knižní kulturou. Kompletní výstavní kolekce se stává součástí sbírkových fondů Kabinetu ex libris Památníku národního písemnictví a k příležitosti trienále je pravidelně vydáván katalog.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY XVI. Trienále českého ex libris 2020

GRAND PRIX Barbora Bieylonovič

CENA ZA PŘÍNOS ČESKÉMU EX LIBRIS Petr Palma

CENA XVI. TRIENÁLE ČESKÉHO EX LIBRIS 2020

Martin Raudenský

Jan Melena

CENA KNIHOVNY NÁRODNÍHO MUZEA Jan Kavan

CENA SPOLKU SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EXLIBRIS Hana Storchová

CENA SČUG HOLLAR Petr Alois Hampl

CENA PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ Martin Mulač

VE STUDENTSKÉ KATEGORII:

CENA XVI. TRIENÁLE ČESKÉHO EX LIBRIS 2020

Petr Klíma (Vyšší odborná škola grafická v Praze)

CENA SPOLKU SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EXLIBRIS

Martina Shořovská (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem)

ODBORNÁ POROTA

Pavel Piekar (předseda poroty)

Felix Černoch 

Vilma Hubáčková 

Martin Mulač

Jana Solomonová

Martina Vyšohlídová

Barbora Vlášková (tajemnice poroty)

Jana Färberová (asistentka tajemnice)

VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA

Pořadatel: Památník národního písemnictví
Texty a příprava výstavy: Barbora Vlášková
Produkce: Kateřina Kostková
Grafická úprava: Helena Šantavá
Technická realizace: lab.SNG
Dostupné z https://exlibris.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/

Za podpory Ministerstva kultury ČR. Partnery výstavy jsou Canon, Musoft, Radio 1, Artikl, Tvar a Dějiny a současnost.

Aneta Křižkováwww.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
https://www.facebook.com/pamatniknarodnihopisemnictvi/
https://www.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/
INSTAGRAM
YOUTUBE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *