Nabarvené ptáče získalo nominaci na Evropskou filmovou cenu

Praha 11. listopadu 2020

Film Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula se pyšní dalším mezinárodním úspěchem. Pozitivně přijat byl už loni během své světové premiéry na MFF v Benátkách a po mnoha oceněních z dalších festivalů a širší nominaci na Oscara nyní přišla nominace na Evropskou filmovou cenu v kategorii Nejlepší evropský film roku.

„Pro mě to byl šok, opravdu jsem to nečekal. Už jen proto, že Nabarvené ptáče se výrazně odlišuje od trendů evropské kinematografie posledních deseti let,“ přiznal Václav Marhoul, který za tento film získal osm Českých lvů. Snímek vidělo v českých kinech přes 100 000 diváků.

„Nabravené ptáče má na svém kontě například ocenění za kameru z festivalu v Chicagu nebo polské Toruni, za nejlepší režii z indické Kalkaty či scénář z Varšavy, dostal se do nominací na Zlatý Globus i Oscara. Tato další nominace jen potvrzuje, že jde o opravdu kvalitní snímek a výjimečný počin, který je oceňován i dlouho po svém vzniku,“ dodala Jana Šafářová z distribuční společnosti Bioscop.

Realizace filmu Nabarvené ptáčezabrala 100 filmovacích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí  3 531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel načernobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope.Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár z Českého Krumlova, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper.Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka, Jitka Čvančarová, Radim Fiala nebo Petr Vaněk.

Nabarvené ptáče

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost…  

Václav Marhoul

Nabarvené ptáče je třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip (2003) a především Tobruk (2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů. Produkčně se podílel na snímcích Pražská pětka (1989) a Kouř (1990), jako producent pak na filmu Postel (1998). Václav Marhoul je absolventem FAMU, obor produkce, postupně pracoval pro Českou televizi, Krátký film, ve Filmovém Studiu AB Barrandov začínal jako asistent produkce, aby se pak v letech 1990–1997 stal jeho generálním ředitelem. V roce 1997 založil vlastní společnost Silver Screen s.r.o., jejíž náplní je především výroba celovečerních filmů a organizování akcí v oblasti divadla a výtvarného umění.

Výroba: Silver Screen, s.r.o.

Čeští koproducenti:               

Česká televize

 Eduard a Milada Kučerovi

 Certicon / Vladimír Mařík,

Karel Kraus

Richard Kaucký innogy

Zahraniční koproducenti:       Directory Films (Ukrajina)

             PubRes (Slovensko)

                                                           Rozhlas a televízia Slovenska (Slovensko)

Podpora:                                         Státní Fond Kinematografie

                                                Creative Europe – MEDIA

                                                            Ministerstvo kultury ČR – OMA

                                                           Ukrajinská Státní Filmová Agentura

                                                           Slovenský Audiovizuálny Fond

                                                           Plzeňský kraj

                                                           Jihomoravský Filmový Fond

Partneři / Barter:                       České dráhy, a.s.

 Ministerstvo obrany ČR

 Česká Podnikatelská Pojišťovna, a.s.

Hlavní sponzoři:                      Jan Dobrovský,J iří Rain, Petr Žaluda,

Roman Bartuška

Sponzoři:                                   Robert Bárta, Daniela Řepová, Jan Sýkora,

 Evan Zohav Lazar, Blanka Turturro, Jaroslav Pejčoch, Miroslav Jirounek, Volvo Car Czech Republic, s.r.o.

Jana Šafářová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *