Ivan Černý: Opět nový Motl!

Praha 1. listopadu 2020

Před krátkým časem jsme našim čtenářům představili objemnou publikaci z pera televizního a rozhlasového reportéra, publicisty a spisovatele Stanislava Motla – Osudové lásky (vydalo Rybka Publisher). Nyní máme před sebou neméně zajímavou knihu z vydavatelství Eminet, jehož je Motl kmenovým, autorem. Jedná se o třináct mimořádných příběhů „ o lidské velikosti i malosti z blízké i vzdálené historie Evropy i zemí Koruny České“, jak praví anotace na přitažlivé obálce představované publikace. V Eminentu se jedná o již osmý svazek Stanislava Motla!

Předlohou Motlových knih je jeho reportérská práce pro Český rozhlas, kde během deseti let natočil 425 příběhů, ze kterých pak vznikly jeho knihy! Tento neuvěřitelný kus žurnalistické a spisovatelské práce nemá u nás ani ve světě obdoby a jistě si zaslouží zápis do legendární Guinessovy knihy rekordů, popřípadě do její domácí sestřičky, která vychází v Pelhřimově pod křídly společnosti pro české rekordy všeho druhu. Vraťme se však ke knize samotné…

Příběhy smutku, naděje i příběhy plné tajemství

Jakmile vezmeme Motlovu knihu do ruky, a začteme se, pak se od ní neodtrhneme až do poslední řádky. Obsah knihy to dosvědčí, jedna kapitola je napínavější než druhá. Zvažte sami: Vina seržanta Josepha O´Connora, Kříž uprostřed pekla, Devět ztracených, Praha pod bombami nebo třeba Krvavá neděle v Lounech, Hitler proti Hitlerovi nebo třeba Zidrosův poslední boj či Gestapo kontra muslimská princezna.

Stanislav Motl, lovec informací, jak se mu též přezdívá v žurnalistických kruzích, vypátral a takříkajíc vyšťoural při svém bádání v domácích i zahraničních archivech ohromné množství neznámých událostí, faktů a skutečností o nejrůznějších osobnostech, aby z nich sestavil napínavé dokumentárně-literární příběhy plné otazníků a odpovědí. Při svém psaní nefabuluje, nevymýšlí si ani hlavně neopisuje od jiných, jak je v současné době, kdy všeobecně mizí novinářská etika, zvykem. Svědčí o tom ostatně příloha použitých zdrojů a citací.

13 otazníků

Protentokrát citujeme i my, a to ze zadní obálky skvělé knihy:Z jakého důvodu se Albrecht z Valdštejna krvavě pomstil obyvatelům Loun? Kam se podělo devatenáct mužů, kteří beze stopy zmizeli během Pražského povstání v pětačtyřicátém roce? Jak bylo možné, že se v samém závěru druhé světové války objevili na Tachovsku živí mrtví? Proč se diváky milovaný český herec Ladislav Pešek ocitl jednoho dnes v srdci ohnivého pekla? Kde ležel ďábelský tábor, v němž se děti rodily jako vězni? Co dalo sílu hrstce Arménů, kteří se na Mojžíšově hoře dlouhé týdny bránili proti mnohonásobné turecké přesile? Proč Kypr, ostrov bohyně lásky Afrodité, ovládla Smrt? Co přimělo krásnou muslimskou princeznu, aby šla bojovat i za své židovské bratry? Jak se ze čtrnáctiletého hrdiny obrany legendární Brestské pevnosti stal zločinec a kriminálník? A jak to bylo tenkrát v Oděse, kde se Hitlerovi se zbraní v ruce postavil Hitler?

To jsou jen některé z osudových momentů, které přerostly ve velké lidská dramata a tvoří obsah představované knihy. Její autor doma i daleko za hranicemi putuje s novinářským blokem místy, jimiž kdysi kráčela Smrt. Stanislav Motl, jak praví anotace na obálce, se zdařile pokouší odkrývat zaváté stopy dávných událostí a snaží se do našeho světa vracet zpátky zapomenuté lidské osudy. Díky jemu tak vzniklo neobyčejně cenné, leckdy až sugestivní svědectví o mužích a ženách, jejichž obětavost, vůle a odvaha dodnes ohromují. V neposlední řadě pak jistě i inspirují.

Silnější než smrt

Místo obvyklého úvodu je Motlova kniha vybavena silným osobním vyznáním, z něhož si opět dovolíme pár řádek ocitovat.

„Patřím mezi lidi – a myslím, že nás není málo – kteří Smrt už někdy potkali. Já se s ní setkal například v hluboké ledovcové trhlině pod Kavkazem. Nebo při bombardování v Iráku. A také třeba při pumovém útoku ve Svaté zemi či uprostřed přestřelky v Náhorním Karabachu.

Jako je smích jediným lékem na zármutek, tak společně s Robertem Fulghumem věřím, že láska je silnější než Smrt. A v tomto duchu jsem také tuto knihu psal. Třináct příběhů, ještě vícer osudů a poselství lidí, kteří, přestože je Smrt dříve či později dostihla, nad ní vlastně zvítězili. Odvahou, vlastenectvím, tím, že v sobě nenechali zadupat hrdou duši. Vítězili nad ní láskou.“

Kupříkladu láskou ke své zemi a nenávistí ke svým vrahům si dodávali odvahy muži, kteří 17. listopadu 1939 stáli před popravčí četou v ruzyňských kasárnách. A co třeba kyperský Řek Grigoris Afxentiou, který v horách nedaleko kláštera Machairas, ve jménu svobody a lásky ke své zemi, podstoupil svůj poslední sebevražedný boj, aby jeho život ukončily smrtonosné plameny? Zoufalství, především ale hrdost a láska ke svému národu, dovedly více než čtyři tisíce arménských mužů, žen a dětí na vrcholu bájné Mojžíšovy hory Musa Dagh, aby ti několik týdnů statečně odráželi útoky tureckých vojáků a policistů. Stalo se tak v čase masového vraždění, kdy se Turkům podařilo zlikvidovat na půldruhého milionů Arménů. Namátkou jsme vybrali tři příběhy ze třinácti.

„Smrt je mocná, zpravidla před ní není úniku, v těchto případech se však tím opravdovým vítězem stal někdo jiný: Láska, která byla silnější než Smrt. Velký člověk se pozná podle toho, že jeho myšlenky, jeho odkaz žijí i po jeho smrti. Lidé, o kterých budete číst, byli velcí bez ohledu na svoje vzdělání či společenské postavení, bez ohledu na jejich kladné a stinné stránky. Jsou velcí a budou velcí i nadále, bez ohledu na zákonitosti času. Byli totiž silnější než Smrt…“ končí své zamyšlení Motl.

Ani den bez čárky

Toto Aristotelovo přikázání básníkům a literátům plní Stanislav Motl (nar. 1952) do posledního písmenka. Z jeho více jak dvaceti vydaných knih jmenujme alespoň některé tituly: A třináctý byl kat, Muži generála Pattona, Tváře Osudu, Nacisté pod ochranou, Kam zmizel zlatý poklad republiky?, Oběti a jejich vrazi, Mraky nad Barrandovem, Strážce brány, Svědek z cely smrti, Prokletí Lídy Baarové, Děti Antonína Kaliny či Válka před válkou nebo Peklo pod španělským nebem či Osudové lásky.

Foto:  archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *