Peter Pomerantsev: Tohle není propaganda

Praha 19. října 2020

Brilantní kniha rusko-britského novináře a spisovatele Petera Pomerantseva TOHLE NENÍ PROPAGANDA nás zavádí do předních bojových linií dezinformační války. V překladu Petrušky Šustrové vydává Dokořán.

„Pokaždé když něco postujete nebo tweetujete, anebo když na to jen odpovídáte nebo zprávy přeposíláte, stáváte se malým propagandistickým nástrojem,“ píše rusko-britský spisovatel Peter Pomerantsev ve své nové knize TOHLE NENÍ PROPAGANDA a dodává: „V novém informačním proudu si musí každý najít vlastní meze.“ Autor zkoumá temné hlubiny internetu a sleduje, jak falešné zprávy a polopravdy způsobují zmatek a ohrožují demokracii. Odhaluje různé formy mediální manipulace od Filipín přes Balkán po Latinskou Ameriku a Evropskou unii. Jeho dílo dosud vyšlo ve více než 12 jazycích, u nás ho v překladu Petrušky Šustrové vydává Dokořán.

V květnu 2014, kdy na Ukrajině vrcholila občanská válka, vypukl v oděském Domu odborů požár. Zemřely desítky lidí a už během několika hodin se v médiích objevily pomluvy a lži, kdo za to může. Ruská armáda informačních bojovníků šířila na internetu a prostřednictvím státních sdělovacích prostředků příběhy a obrazy, které svalovaly odpovědnost na ukrajinské revolucionáře. „Jsme zvyklí na to, že se válka vede o obsazení území a vztyčení vlajek, ale tady šlo o něco jiného. Moskva potřebovala šířit narativ o tom, že prodemokratické revoluce jako ta na Majdanu vedou k chaosu a k občanské válce. Kyjev potřeboval předvést, že separatismus vede k bídě. Nebylo skoro důležité, co se přímo na místě skutečně dělo: obě vlády prostě potřebovaly dost záběrů k vlastním příběhům. Propaganda válku vždycky provázela, obyčejně byla ale ve službách skutečných bojů. Informační věk však rovnici převrátil: vojenské operace nyní slouží důležitějšímu informačnímu účinku. Kdyby nebylo velmi reálných úmrtí, bylo by to jako špatně napsaná televizní reality show,“ píše Pomerantsev.

Autor, jehož rodiče v 70. letech pronásledovala KGB za to, že se domáhali práva číst, psát a poslouchat to, co si sami zvolí, a říkat, co chtějí, si uvědomuje, že dnešní svobodný přísun informací nepřináší jen výhody: „Žijeme ve světě posedlém amokem masového přesvědčování, v němž se rozšířily a rozmnožily prostředky manipulace, ve světě cílených reklam, psychologické války, hackerů, botů, fake news, ISIS, Putina, trollů, Trumpa…“

V první části knihy Tohle není propaganda nás Pomeransev vede z Filipín do Finského zálivu, kde se poučíme, jak lze lidi mnohem zákeřněji zlomit novými informačními nástroji než těmi, které používala KGB.

Ve druhé části se přesuneme ze západního Balkánu do Latinské Ameriky a Evropské unie, kde se naučíme novým způsobům, jak potlačit celá hnutí odporu a jejich mytologie.

Třetí část zkoumá, jak může jedna země zničit druhou, téměř aniž by se jí dotkla, jak rozostřit rozdíl mezi válkou a mírem, „domácím“ a „mezinárodním“ – a kde tím nejnebezpečnějším prvkem může být sama myšlenka „informační války“.

Ve čtvrté části se autor zaměřuje na to, jak požadavek faktické politiky souvisí s jistým ideálem pokroku a budoucnosti a jak pád tohoto ideálu ještě víc umožní masové vraždění a zneužívání.

V páté části autor ukazuje, že se v tomto proudu dění z politiky stává boj o konstrukci identity. Každý, od náboženských extremistů po instantní populisty, chce vytvořit novou verzi „lidu“ – a to dokonce i v Británii, v zemi, kde se identita zdála vždycky být tak pevná.

V šesté části hledá Pomerantsev budoucnost.

Jasnozřivou a znepokojivou knihu, která nám umožňuje vidět jasněji, co se děje, vydává v překladu Petrušky Šustrové Dokořán.

Ukázka z knihy: https://www.dokoran.cz/ukazky/1600865908.pdf

Peter Pomerantsev: TOHLE NENÍ PROPAGANDA. Válka proti realitě (anotace)

Žijeme ve zrychlené době plné nejrůznějších vlivů. Cílené reklamy, hackeři, internetoví boti, ISIS, Putin, trollové, Trump – ti všichni se snaží otřást naším vnímáním reality. V této surreálné atmosféře, jejímž cílem je nás dezorientovat a podkopat náš smysl pro pravdu, jsme ztratili nejen víru v mír a demokracii, ale i představu o tom, co tato slova znamenají. Peter Pomerantsev nás zavede do předních linií dezinformační války, kde se setkáváme s twitterovými revolucionáři, populisty, identitáři, džihádisty, hlídači pravdy a mnoha dalšími. Čtyřicet let poté, co byli jeho rodiče jakožto disidenti pronásledováni KGB, Pomerantsev dokládá, že se Moskva opět stala propagandistickou velmocí. Jeho výzkum ho proto zavedl zpět do Ruska – ale odpovědi, kterých se dopídil, nebyly takové, jaké očekával. Kniha Tohle není propaganda jsou zčásti reportáže, zčásti intelektuálního dobrodružství – zkoumá, jaká je role politiky i nás samých v době, kdy je pravda obracena vzhůru nohama.

Z anglického originálu This Is Not Propaganda: Adventures in the War Against Reality přeložila Petruška Šustrová

Odpovědný redaktor Marek Pečenka

240 stran, MOC 298 Kč

Vydalo nakladatelství Dokořán roku 2020

První vydání

www.dokoran.cz

Rusko-britský novinář, spisovatela televizní producent Peter Pomerantsev (43) je odborníkem na propagandu a sociální média. Narodil se v roce 1977 v Kyjevě. Když mu byl necelý rok, jeho rodiče utekli před dohledem KGB do Západního Německa a později do Londýna. Pomerantsev vystudoval anglickou literaturu a němčinu na skotské University of Edinburgh, po univerzitních studiích se v roce 2001 přestěhoval do Ruska, kde natáčel dokumentární filmy a pracoval pro televizní kanál TNT. Kvůli rodině a rostoucímu Putinovu autoritářství se o několik let později vrátil do Londýna. V knize Nic není pravda a všechno je možné (2014, česky 2016) popsal své zkušenosti s ruským mediálním byznysem a propagandou. V současnosti působí jako výzkumník na Institutu globálních studií při London School of Economics, kde se věnuje studiu propagandy a médií. O výzvách takzvaného informačního válčení přednášel bezpečnostním a zahraničně-politickým výborům britského i amerického parlamentu. Pravidelně přispívá do řady světových médií včetně Financial Times, The Atlantic nebo The Guardian.

O knize napsali

Přesná diagnóza naší postfaktické doby. Zasvěcený popis využívání propagandy ve věku dezinformací v Rusku i jinde.

The New York Times

Pomerantsev detailně popisuje, jak se ze sociálních médií staly zbraně. […] Se znepokojivou silou zde vyvstává kontrast mezi přísnou cenzurou totalitních režimů 20. století a přemírou svobody v dnešním světě.

The Economist

V této neobyčejné, efektní a promyšlené knize nám Peter Pomeranstev připomíná, že propaganda není pouze politickým nástrojem: může ovlivňovat každého z nás, naše vztahy s dětmi, přáteli, partnery. Není to jen další zpráva z našeho chaotického světa informačních válek, ale ukazuje, že abychom se mohli s propagandou vyrovnat, musíme nejprve pochopit, jak ovlivňuje naše nejhlubší myšlenky a emoce.

Anne Applemaumová, nositelka Pulitzerovy ceny za knihu za knihu Gulag: A History

Poutavé i mrazivé reportáže z předních bojových linií dezinformační války.

Foreign Affairs

Pravda nás měla osvobodit. Peter Pomerantsev však ve své brilantní knize Tohle není propaganda ukazuje, jak byla idea pravdy zneužita diktátory i jinými odpůrci svobody. Techniky, které začalo nejprve užívat Rusko, se rozšířily po celém světě jako toxický mrak. Pomerantsev nás z Filipín přes Ukrajinu a „znovu skvělou“ Ameriku vezme na jedinečnou jízdu po našem postpravdivém světě, v němž se všichni musíme naučit přežít.

Garri Kasparov, mistr světa v šachu a opoziční demokratický politik

Mgr. Denisa Novotná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *