Rolls-Royce odhalil celosvětové vítezství mladých designérů

Goodwood 15. října 2020

  • Rolls-Royce vyhlašuje vítěze v Soutěži mladých designerů
  • Vítězové byli oceněni ve čtyřech kategoriích, přičemž vybrané soutěžní příspěvky získaly pochvalu od poroty
  • Šestnáctiletý Lukáš z Berouna získal české národní ocenění, a může se tak těšit na cestu do školy vozem Rolls-Royce
  • Tým designerů vybral vítěze z více než 5 000 příspěvků, které během bezpečnostních opatření kvůli onemocnění Covid-19 poslaly děti online z více než 80 zemí světa

„S potěšením oznamujeme vítěze v Soutěži mladých designerů. Ocenili jsme ty příspěvky, které vynikaly skutečně hlubokou myšlenkou, velkým úsilím, výrazným projevem a obsahovaly řadu nejrůznějších detailů. Výherci nenavrhli jen „nejhezčí automobil“, ale vytvořili jedinečné zážitky, které prokázaly jejich nekonečnou fantazii, jež nebyla omezována překážkami skutečného světa.“

Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars

„Počet a rozmanitost přihlášených příspěvků opět dokazuje něco, čemu v Bespoke Design týmu bezmezně věříme – inspirace je všude. Jako dospělí jsme občas příliš rychlí, než abychom se zastavili a nechali se unášet fantaskními myšlenkami. Ve společnosti Rolls-Royce vyzýváme klienty, aby byli odvážní a kreativní a nenechali se spoutat konvenčními představami o tom, jaké by auto ´mělo´ být. Tato soutěž a nápady, které nám přinesla, nám připomínají neuvěřitelnou moc otázky: Nebylo by skvělé, kdyby…?“

Gavin Hartley, ředitel zakázkového programu Bespoke společnosti Rolls-Royce Motor Cars

Společnost Rolls-Royce Motor Cars s potěšením oznamuje vítěze světové Soutěže mladých designerů, která vyzvala děti z celého světa, aby vytvořily návrh vysněného automobilu budoucnosti.

Vítězové každé z celkem čtyř kategorií, jež pocházejí z Japonska, Francie, Číny a Maďarska ve věku od 6 do 16 let, si společně se svým nejlepším přítelem užijí cestu do školy ve voze Rolls-Royce, který bude řídit profesionální šofér. Návrhy celosvětových vítězů a tří dalších oceněných byly týmem designerů Rolls-Royce transformovány do digitálních ilustrací za použití stejného softwaru a postupů, které Rolls-Royce využívá i při návrhu „skutečného“ Rolls-Royce vozu.

Šestnáctiletý Lukáš z Berouna se se svým návrhem „Rolls-Royce Class L“ stal národním vítězem v České republice, kterého tým Rolls-Royce vybral ze všech českých účastníků. Nad tímto projektem strávil celý týden a navrhl celkem osm podrobných náčrtů svého vysněného vozu. Jak ve svém příspěvku vysvětlil: „vždy jsem se zajímal o technický design…“ a „málokdy odložím tužku a neustále procvičuji své dovednosti….“ Lukáš si svou cestu Rolls-Roycem do školy užije i se svým nejlepším kamarádem, jakmile to situace ohledně uzavření vzdělávacích zařízení dovolí.

Soutěž byla vyhlášena s úmyslem vytvořit kreativní prostředí pro děti ve věku 16 a méně let, které byly v důsledku omezení zapříčiněných pandemií koronaviru uzavřeny doma, a přilákala přes 5 000 příspěvků z více než 80 zemí světa. Bez pravidel nebo specifických hodnotících kritérií, která by je zbytečně omezovala, mohly děti popustit uzdu své fantazii, a vytvářet tak výjimečné návrhy plné kreativity a rozmanitosti.

Tváří v tvář skutečně obtížnému úkolu vybrali porotci vítězné návrhy ve čtyřech kategoriích – technologie, životní prostředí, fantazie a zábava, které určili na základě nejčastějších témat všech návrhů. Tři příspěvky, které se vzpíraly jakémukoliv zařazení do kategorie, přesto upoutaly pozornost hodnotících, byly oceněny pochvalou poroty – titulem Highly Commended. Porotci dále ocenili i nejlepší příspěvky z různých oblastí po celém světě, kde působí Rolls-Royce Motor Cars.

Soutěž, která byla spuštěna v dubnu po zavedení bezpečnostních opatření po celém světě, vzbudila obrovský zájem. Původní termín uzavření přihlášek musel být dokonce prodloužen. Děti měly za úkol navrhnout svůj „vysněný Rolls-Royce budoucnosti“, přičemž měly naprostou tvůrčí svobodu. To jim umožnilo nechat rozjet svou fantazii na plné obrátky a rozvíjet své vize daleko za hranice automobilového designu.

Vítězné návrhy zahrnovaly mimo jiné vzory inspirované jednorožci, želvami, vesmírným cestováním, egyptskými pyramidami, Pablem Picassem i čmeláky. Mnohé z nich dokázaly létat nebo plavat pod vodou. Návrhy také obsahovaly řadu chytrých zařízení a nových technologií, které šetří práci, poskytují potěšení a zábavu a prospívají lidstvu i životnímu prostředí.

V reakci na soutěž řekl Torsten Müller-Ötvos, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars: „Jménem svým i jménem všech ve společnosti Rolls-Royce Motor Cars bych chtěl poděkovat každému mladému designerovi, který se do soutěže zapojil. Za veškeré myšlenky, nápady, tvrdou dřinu a kreativitu, která na nás dýchala z jejich návrhů. Z návrhů čiší úžasný talent, takže by mě ani nepřekvapilo, kdyby se někteří účastníci soutěže v budoucnu věnovali designu automobilů – třeba i ve společnosti Rolls-Royce.“

„Nejdůležitější věcí, kterou si z této soutěže odnáším, je to, že bez ohledu na okolnosti dokážeme vytvářet úžasné věci, protože naše představivost je zcela svobodná. Doufám, že si toho povšimly i děti, jež se soutěže zúčastnily, a že se toto poznání stane pozitivním momentem, který jim životní zkušenost s pandemií přináší do života,“ uzavřel Torsten Müller-Ötvos.

Vítězové kategorií

Technologie

Rolls-Royce Bluebird II: Chenyang, 13 let, Čína

Životní prostředí

Rolls-Royce Capsule: Saya, 6 let, Japonsko

Fantazie

Rolls-Royce Želví auto: Florian, 16 let, Francie

Zábava

Rolls-Royce Glow: Léna, 11 let, Maďarsko

Pochvala poroty

Rolls-Royce Bolt: Declan, 10 let, Británie

Rolls-Royce Prosperity: Tim, 9 let, Německo

Rolls-Royce House of Esperanto: Alisa, 6 let, Rusko

Frank Tiemann

Head of Corporate Communications Europe (Central/East) and CIS (Russia/Central Asia)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *