Pandemie koronaviru zásadně mění infekční lékařství v ČR

Praha 16. září 2020

Probíhající koronavirová epidemie ukázala, že hrozba infekčních nemocí je trvalá a je nutné s ní stále počítat. Obor infekčního lékařství v době pandemie obstál.

„Jednoznačně se ukázalo, že státu se vyplatí do tohoto oboru investovat a pomoci prosadit změny, které infektologové navrhují v organizační oblasti“, řekl doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D., předseda SIL ČLS JEP a přednosta Kliniky infekčních nemocí FN a LF UK v Hradci Králové.

V souvislosti s širokou paletou použitelných antibiotik a se zvyšující se dostupností vakcín proti různým patogenním mikroorganismům vznikl u mnoha laiků i zdravotníků dojem, že problematika infekčních nemocí je již málo významná a není potřeba obor infekčního lékařství dále rozvíjet. “Opak je pravdou, infekční nemoci tu byly, jsou a budou. Jsou součástí našeho života, tak je to v přírodě zařízeno. Musíme se naučit s nimi žít“, komentuje současnou situaci prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí 3. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Filip Řepa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *