Návštěvnost festivalu Maker Faire v Mladé Boleslavi letos předčila očekávání

Mladá Boleslav 16. září 2020

  • Po loňském úspěchu přivítal druhý ročník festivalu opět více než 2 000 návštěvníků
  • V pestrém programu se představilo více než 40 projektů a návštěvníci se zapojili do početných workshopů a interaktivních instalací
  • Festival byl jednou z dalších zajímavých akcí v industriálním prostoru Pluhárna, který ožívá díky spolupráci Nadačního fondu ŠKODA AUTO a statutárního města Mladá Boleslav

Festival Maker Faire, který zábavnou a interaktivní formou představuje jak tradiční řemesla, tak i moderní technologie, slavil v Mladé Boleslavi opět úspěch. Na letošním druhém ročníku se představilo více než 40 projektů a s nimi bezmála 100 vystavujících (makerů), z nichž naprostá většina pochází z Mladé Boleslavi a okolí.

Specifikem tohoto festivalu je, že si návštěvníci mohou vše sami vyzkoušet. Každý si našel to své, někteří vyráběli rakety z PET lahví, jiní si raději jezdili autíčky na vodíkový pohon nebo soutěžili ve skládání Rubikovy kostky s kolaborativním robotem Yumi. V Havlíčkově ulici, která byla otevřená pro volný pohyb lidí, se návštěvníci projeli v unikátním parním automobilu, vyzkoušeli si netradičně upravená jízdní kola i elektrické skútry BeeRider.

„Velice nás potěšilo, že i přes složitou epidemiologickou situaci a nutná preventivní opatření byl zájem o Maker Faire v podstatě stejný jako v loňském roce,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Je to zřejmě i tím, že po letošním létě, kdy hala ožila několika skvělými kulturními akcemi (např. Cirk La putyka), má již Pluhárna stovky fanoušků,“ dodává Ladislav Kučera.

Pluhárna, industriální hala v areálu místní Střední průmyslové školy, nabídla pestrý program, kde bylo možné osvojit si základy moderních technologií jako 3D tisk, robotika a programování, ale například i práci s kůží, keramikou, kovem a dřevem. Návštěvníci mohli shlédnout také vědeckou show, která hlavně dětem zábavnou formou přiblížila mnohé fyzikální principy. To, že je festival určen široké veřejnosti, demonstroval např. workshop výroby domácí kosmetiky.

„Máme radost, že se nám opět potvrdilo, že Mladoboleslavsko je plné tvořivých lidí, kteří mají chuť ukázat své projekty a sdílet zkušenosti. Maker Fair festivaly organizujeme ve více městech po celé České republice. V říjnu se festival uskuteční v Plzni a do dalších let plánujeme Maker Faire v každém krajském městě,” uvádí za organizátory Vojtěch Kolařík.

Organizace Make More, která festival pořádá, se věnuje také otevřeným dílnám a spolu s otevřenou dílnou FabLab Brno připravuje celonárodní strategii, jejímž cílem je založit otevřenou dílnu v každém krajském městě. V nedávné době se jí také podařilo vyhrát kandidaturu na pořádání největší celosvětové konference otevřených dílen FABx.

Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu, Daniel Jirotka, organizátor akce

Pluhárna je  experimentální prostor v netradičních prostorách bývalé tovární haly za Střední průmyslovou školou v Mladé Boleslavi. Společným cílem Nadačního fondu ŠKODA Auto a města Mladá Boleslav je proměnit halu Pluhárna na městské komunitní centrum.  Léto ukázalo, že poptávka lidí je značná. V září  můžete zajít  třeba na cestovatelskou přednášku, nebo festival kultur.  

O Nadačním fondu Škoda Auto:

Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zlepšit životní podmínky v mladoboleslavském regionu. V listopadu 2019 zahájil Nadační fond ŠKODA AUTO veřejnou vzdělávací kampaň Bezpečný pátek na Mladoboleslavsku. Kampaň využívá platformy Bezpečný pátek, kterou ŠKODA AUTO spustila již v roce 2018 a která si klade za cíl udělat české silnice bezpečnějšími (více na: www.bezpecnypatek.cz). Jednou z priorit Nadačního fondu je také aktivní podpora komunit, vyhlašuje například grantové výzvy na podporu občanské společnosti. Festival Maker Faire, který již podruhé zaplnil prostor Pluhárny, dává příležitost prezentace všem aktivním lidem i spolkům.

Maker Faire je celosvětová síť akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Francisku. Jednotlivé festivaly jsou pořádány lokálními skupinami v mnoha zemích a vytváří tak platformu, na níž se setkávají novodobí kutilové a další nejen volnočasoví tvůrci všeho druhu. Mezi hlavní témata, které festival představuje, patří nové technologie, řemesla, 3D tisk, drony a roboti, modelářství či experimenty. Obří setkání se pořádají v San Francisku a New Yorku, u našich sousedů má festival tradici například ve Vídni, či Berlíně.

Maker není jen kutil, který o víkendu montuje v kůlně ptačí budky, je to vizionář, inovátor, vynálezce. Je to někdo, kdo nechce své výtvory jen schovávat v garáži či na zahradě, ale chce je sdílet s ostatními. Je to všeuměl, kterého zajímá propojení digitální výroby s tradičními řemesly. Je to ale také nadšenec do vědy, techniky, designu a umění, který ve volném čase testuje kreativní nápady ve sdílených dílnách – hackerspacech, makerspacech, fablabech, garážích a kůlnách. Může to být hacker, který si kromě kódu a dat hraje také s hardwarem. A v neposlední řadě je to třeba i zahrádkář, který experimentuje se senzory pro automatizaci zavlažování, hydroponii nebo akvaponiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *