Český národní registr dárců dřeně zapíše 100 tisícího dárce!

Praha 15. září 2020

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) oslaví Světový den dárců kostní dřeně, který letos připadne na sobotu 19. 9. 2020, celorepublikovým náborem s názvem Čechy, Morava a Slezsko – vstupuje celé Česko. Aktuálně je v registru přes 99 tisíc aktivních dárců, v sobotu tak pracovníci registru zapíší na některém z náborových míst jubilejního 100 tisícího dárce!  

„Magické číslo 100 tisíc registrovaných dárců představuje zhruba polovinu naší cesty ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí,“ říká MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registrudárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.   

Každoročně se v Česku uskuteční zhruba 250-270 transplantací kostní dřeně, z toho je cca 150-170 provedeno s nepříbuzným dárcem, a proto je potřeba národní registr neustále rozšiřovat. Dárce z tuzemska je geneticky i teritoriálně blíže a odpadá tak mnohdy náročná cesta krvetvorných buněk z ciziny za pacientem. Dovoz kostní dřeně byl nesnadný například toto jaro během protipandemických opatření.  

 Koronaviru navzdory

„Původně jsme odhadovali, že 100 tisícího dárce nalezneme začátkem jara. Koronavirus ale prakticky zmrazil veškeré naše náborové aktivy a my se v zápisu nových členů dostali téměř na nulu. Těší mě, že se našim pracovníkům podařilo přes léto zmírnit tuto ztrátu a my tak přivítáme jubilejního dobrovolníka v tuto pro nás sváteční sobotu,“ přibližuje ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.  

Český národní registr dárců dřeně vznikl v roce 1992 a eviduje přes 99 tisíc dobrovolníků. Od svého založení umožnil transplantaci 1 784 nemocným, z toho zhruba 20 procent byli dětští pacienti. Jen v loňském roce se do registru zapsalo rekordních 10 845 dobrovolníků a 50 dárců své krvetvorné buňky darovalo.

Více o náborové akci Čechy, Morova a Slezsko – vstupuje celé Česko: https://registr.kostnidren.cz/%f0%9f%a5%b3-cechy-morava-a-slezsko-vstupuje-cele-cesko-%f0%9f%a5%b3/      

MgA. Klára Conková

Čechy, Morava a Slezsko – vstupuje celé Česko

Přijměte pozvání na Světový den dárců kostní dřeně, který letos připadne na sobotu 19. 9. 2020. Společně s našimi spolupracovníky pro vás chystáme sérii náborů po celé republice. Lokality, kde nás najdete, jsou:

Předem děkujeme za pomoc při šíření jednotlivých náborů ve vašem okolí!

Věnujte 10 minut svého času na záchranu života. Pro zápis do registru stačí jen na místě vyplnit zdravotní dotazník a provést stěr z ústní dutiny speciální štětičkou. Základní podmínky pro vstup:

  • věk 18–35 let (až do dne 36. narozenin)
  • velmi dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků (vyjma antikoncepce a léků na sezónní alergie)
  • hmotnost alespoň 50 kg
  • ochota překonat určité nepohodlí a „ztrátu“ času pro záchranu života někoho neznámého

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *