Prohlášení Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice
Praha 5. září 2020
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil i přes nesouhlas čínské i české vlády ve vlastním politickém zájmu trval na návštěvě čínského regionu Tchaj-wan. Jedná se o hrubé porušení národní suverenity Číny, vážné zasahování do vnitřních záležitostí Číny, vážné poškození politické základny čínsko-českých vztahů a závažné porušení základních norem mezinárodních vztahů. Čína ostře odsuzuje takové chování a vyjadřuje silný nesouhlas.
Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí jejího území. Nehledě na to, jakých manipulací se tchajwanské úřady a protičínské síly dopustí, nemůžou tuto skutečnost nijak změnit.
Reagoval jsem sice již 2x, ale nedá mi to po tiskovce navrátilců znovu. Nerozumím narovnávání páteře ani rovným zádům, jak se puncoval předseda Senátu a jeho 1. zástupce, tím spíše čím a jak toho dosáhli. Už vůbec nejsem přesvědčen o jejich přínosu k odpichu ode dna ekonomického propadu či nastartování inovačního převratu. Mají k tomu dost realizačních nástrojů v rámci svých pravomocí?
A že bychom bez tchajwanských expertů sami reformu středního školství nezvládli? Otazníků kolem toho sebevytahování mám ještě spousty, ale zachovám se pro tuto chvíli milosrdněji.
Nemohu ovšem překousnout, proč by pan Miloš Vystrčil měl podávat cestovní zprávu vládě, když ta ho tam nevyslala! Dokonce s jeho ryze osobní misí vyslovila předem nesouhlas. Pak o to méně chápu sličnou moderátorku, když vyzvané komentátory vyslýchá, skoro dusí, když ji jednoznačně odpovídají nač se jich ptala? Je snad advokátem oněch samovyslanců? Ptá se vůbec jménem diváků veřejnoprávní
televize? Mým určitě nikoliv, ale na rozdíl od ní nemluvím za všechny či aspoň jejich masu. Stačilo by se držet jen postojů oficiálních představitelů státu. Toho našeho.
Možná mi někteří budete tolerovat i to, že nyní reaguji ještě na sebe. Tak se ptejte spolu se mnou:
Komu to vlastně posloužilo? Kdo z toho má, chce či bude mít prospěch? Referujícím nepozorovaně uniklo, že vlastně Tchajwan potřebuje nás – jako zprostředkovatele průniku do Evropy! My v ní jsme
a kasáme se tím, proč si tedy vybíráme partnery až tolik vzdálené, když se nabízejí ze sousedství!
V žádném ohledu pak neobstojí tvrzení, že nešlo a nejde o provokaci. Spolupracovat lze totiž i bez
okázalostí, které zjevně provokují, že? Pro posílení naší bezpečnosti před čínským ohrožením už
snad zbývá zřídit si tam vyslanectví a dovyzbrojovat se jejich vojenskou technikou, to vše pod clonou
kybernetické ochrany, jak zkusmo nastínil nezaujatý senátor Fischer.