Chirurg Pavel Stodůlka kandiduje do Senátu. Zaměřit se chce nejen na zdravotnictví

Praha 18. srpna 2020

První kolo voleb do Senátu České republiky proběhne 2. a 3. října. Volí se do třetiny Senátu v celkem 27 obvodech. Mezi kandidáty je i světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. Ten kandiduje ve zlínském obvodě číslo 78. V případě zvolení se primárně zaměří na rozvoj zdravotnictví. Věnovat se chce i rozvoji regionu nebo podpoře inovací a nových technologií.

Pavel Stodůlka získal řadu světových prvenství, lékařských úspěchů i osobnostních a podnikatelských ocenění. Sám sebe ale považuje především za lékaře, který pomáhá lidem. V oblasti politiky je nováčkem, přesto věří, že by mohl v prvním kole voleb uspět. Nejsem a nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany, kandiduji jako nestranný kandidát za Nezávislé. Vzhledem k tomu, že pracuji pro občany Zlínského kraje jako lékař už desítky let, lidé mě a moji práci znají. Dává mi smysl volit někoho, kdo má za sebou reálné výsledky a kdo nejde do politiky se jen zviditelnit nebo zbohatnout,“ řekl Pavel Stodůlka.

V případě, že by Pavel Stodůlka usedl do senátorského křesla, chce se zaměřit zejména na oblast zdravotnictví. „V poslední době a hlavně pak v období koronavirové krize jsem došel k rozhodnutí, že bych chtěl přispět k formování pravidel, kterými se řídí české zdravotnictví, a pomoci ve věcech, které dlouhodobě pálí české pacienty i zdravotníky. Cítím se na vrcholu sil a rád bych životní i odborné zkušenosti uplatnil i v Senátu. Zdravotnictví ale není jediná oblast, které bych se chtěl věnovat. Ve Zlíně bydlím a pracuji téměř 30 let a mám to tady rád. Vnímám pozitiva, jako je například vysoká bezpečnost nebo krásné okolí na Valašsku. Nicméně jsem denně v kontaktu s mnoha pacienty, a proto sleduji i celou řadu problémů, které trápí místní obyvatele. Od nedostatku bytů a jejich vysoké ceny přes dopravní problémy až po dostupnost kvalitního vzdělání nebo podporu podnikání a inovací,“ popsal primář Pavel Stodůlka.

Ve zlínském volebním okrsku se o post senátora uchází celkem sedm kandidátů. „S některými z protikandidátů se znám a věřím, že budeme v senátních volbách fér soupeři. Také věřím, že lidé budou volit dle toho, co kandidáti dlouhodobě pro lidi dělají, než podle toho, jak hlasitě jsou zrovna teď slyšet,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Voliči mohou vybírat z kandidátů navržených politickou stranou nebo z nezávislých kandidátů. Pokud kandidát získá více než 50 procent hlasů, automaticky se stává senátorem. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes polovinu hlasů, proběhne druhé kolo voleb. To je letos naplánováno na 9. a 10. října. Do druhého kola voleb do Senátu postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola.

Mgr. Petra Ďurčíková

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.pavelstodulka.cz

Pavel Stodůlka (* 25. března 1965) je český lékař specializující se na oční chirurgii. Ve Zlíně založil v roce 2003 oční kliniku GEMINI, největší soukromou oční kliniku v Česku, která má dnes 11 poboček v ČR a v Rakousku. Dále ve Zlíně založil výzkumné centrum pro oční chirurgii. Jeho pacientem byl například Tomáš Baťa jr., který za ním do Zlína přiletěl na operaci svých očí z Toronta (Dr. Stodůlka operoval celkem 6 členů rodiny Baťů), dále také exprezident Václav Klaus, z umělců např. Lucie Bílá a další.

Absolvoval s vyznamenáním a pochvalou rektora Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1992 složil atestaci I. stupně a v r. 1996 atestaci II. st. v oftalmologii. V r. 2000 získal na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové titul Ph.D. V r. 2017 získal jako první oční lékař v Česku a Rakousku evropský odborný titul FEBOS-CR.

Kromě lékařské praxe vyučuje na Karlově Univerzitě v Praze a přednáší pravidelně na mezinárodních očních kongresech, kde přednesl přes 900 odborných přednášek. Dále vyučuje na kurzech pro zahraniční oční lékaře. Má na svém kontě mnoho odborných publikací. Je známým inovátorem v oční chirurgii, provedl celou řadu očních operací jako první v ČR a několik jako první na světě.  Jako první český oční lékař se stal členem výboru odborných společností AECOS = Americko-evropský kongres oční chirurgie a ESCRS = Evropská společnost kataraktových a refrakčních chirurgů. Je organizátorem a prezidentem Zlínského a Pražského očního festivalu, na nichž se setkávají čeští i zahraniční oční lékaři. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejlepších očních lékařů Rakouska.

Mezi jeho koníčky patří hlavně sporty – lyžování, snowboarding, skialpinismus, cyklistika nebo jízda na motorovém surfu. Je ženatý a má dvě děti.

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2020 kandiduje jako nestranný kandidát za hnutí Nezávislí v obvodu č. 78 – Zlín.

Ocenění:

2005 – Osobnost Zlínského kraje

2007 – Cena města Zlína – za práci v oboru očního lékařství

2008 – Záslužné vyznamenání Zlínského kraje II. stupně – za rozvoj oftalmologie

2011 – Lékař roku 2010 (Jeseniova cena) – anketa Unie pacientů

2012 – Stříbrná medaile Senátu ČR – za zásluhy o rozvoj oční chirurgie a dlouholetý přínos oční medicíně

2014 – EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje

2016 – vyznamenání Palackého Univerzity za reprezentaci univerzity v ČR i v zahraničí a celá řada mezinárodních odborných ocenění včetně cen za inovace v oční chirurgii.

7 komentářů: „Chirurg Pavel Stodůlka kandiduje do Senátu. Zaměřit se chce nejen na zdravotnictví

 • 11.9.2020 (11:02)
  Permalink

  Jsem rodák ze zlína a Stodůlka je tady kapacita. Nehledě na to, že jde vidět že má mozek, tak se mi líbí i jeho kampaň. Já ho podporuju.

  Reagovat
  • 14.9.2020 (13:24)
   Permalink

   A za koho on je nominovany prosim, za jakou stranu?

   Reagovat
    • 15.9.2020 (10:47)
     Permalink

     Proto s emi taky líbí, nemá žádnou nálepku nějaké strany.

     Reagovat
     • 16.9.2020 (14:17)
      Permalink

      Jo to je fakt, já jsem se teda koukala na youtubku na jeho video, ze je kandidat a hned si me ziskal 🙂

 • 25.9.2020 (11:04)
  Permalink

  Jste mě tu docela nahlodali, žiji také ve Zlíně a k volbám se rozhodně chystám jen jsem si nebyla úplně jistá koho zvolit, ale po shlédnutí pár videí, mě také přesvědčil a líbí se mi jak mluví a co má zájem zlepšit v našem kraji. Takže ode mně má také podporu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *