Ministerstvo zahraničných vecí iRuské federacie nformovalo o pravidlách vstupu cudzincov do krajiny

Bratislava/Moskva 1. srpna 2020

Iba občania alebo držitelia povolenia na pobyt z krajín Turecka, Veľkej Británie a Tanzánie, s ktorými Rusko  obnovuje lety 1. augusta, budú môcť do Ruskej federácie priletieť aerolinkami  z týchto krajín. Interfax o tom informoval vo štvrtok 30. júla s odkazom na konzulárne oddelenie ruského ministerstva zahraničných vecí.

Príslušný Odbor pripomenul, že  nariadením ruskej vlády z 24. júla  sa obnovuje vydávanie víz všetkých kategórií, a  to aj v turistických kanceláriách aj na  konzulárnych úradoch Ruska vo Veľkej Británii, Turecku a Tanzánii.

„Predbežne sa víza budú vydávať iba občanom uvedených štátov, a tiež osobám, ktoré v nich majú povolenie na pobyt. Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sa dočasne zdržiavajú vo Veľkej Británii, Turecku či Tanzánii, nebudú môcť získať ruské víza, “ uviedlo Ministerstvo.

Pre občanov iných krajín je vstup do Ruska zostáva naďalej obmedzený. Výnimkou sú občania uvedení v nariadení vlády čís. 635-r zo 16. marca, medzi ktorými sú diplomati, rodinní príslušníci ruských občanov, vysokokvalifikovaní odborníci s príslušnými vízami, tranzitní cestujúci prichádzajúci na liečenie, a niektoré ďalšie kategórie.

O obnovení medzinárodných letov v Rusku od 1. augusta hovoril predseda vlády Michail Mišustin  koncom minulého týždňa. Do Veľkej Británie sa  z Ruska bude môcť dostať  cez Londýn. Táto krajina zaviedla pre prichádzajúcich  dvojtýždňovú karanténu.  Lietadlá do Turecka budú od 1. augusta prilietať  do Ankary a Istanbulu, od 10. augusta sa do zoznamu pridá Antalya, Bodrum a Dalaman. V Tanzánii bude Rusov prijímať Zanzibar.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí prisľúbilo rozšíriť zoznam krajín, s ktorými sa lety obnovia v nadchádzajúcich týždňoch.

Rusko pozastavilo pravidelné a charterové lety s inými krajinami od 27. marca kvôli pandémii koronavírusu. Povolené boli iba vývozné, nákladné, humanitárne a poštové lety.

Začala sa registrácia prvej vakcíny proti COVID-19.

„Registráciu vakcíny proti infekcii koronavírusu  vykonávajú na ruskom ministerstve zdravotníctva,“ uviedol námestník ministra zdravotníctva Alexej Kuznecov.

„Klinické skúšky vakcíny vyvinuté vo Výskumnom stredisku pre mikrobiológiu a epidemiológiu Gamaleia boli úspešne ukončené. Registráciu vakcíny vykonávajú na ministerstve zdravotníctva, “ spresnil námestník ministra.

Minister zdravotníctva Michail Muraško už skôr uviedol, že podľa plánov by sa prvá vakcína mohla zaregistrovať na základe výsledkov dvoch fáz klinických skúšok začiatkom augusta. A tretia fáza testovania sa uskutoční na širšom okruhu dobrovoľníkov súbežne so zavedením očkovacej látky do obehu.

Minister tiež vyjadril nádej, že očkovanie lekárov, ktorí sú ohrození  ochorením COVID-19, sa môže začať v druhej polovici augusta – začiatkom septembra. Centrum Gamaleia uviedlo, že by  masové podávanie vakcíny začali  súčasne s predkladaním dokumentov na registráciu. Prvá dávka vakcíny bude vyrobená do polovice augusta. Minister tiež zdôraznil, že očkovanie bude dobrovoľné.

Tlačové oddelenie MZV RF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *