Miloš Balabán: Techtlepárty

Praha 31. července 2020

Česko bojuje s koronavirem jak se dá. Semafor už není pouze pro cesty zahraničí, nýbrž i pro tuzemsko, i když má zde nikoliv tři, ale čtyři stupně. Byl nutný, protože v regionech a lokalitách je epidemiologická situace odlišná. Hygienici a místní samosprávy ukazují, že jsou schopni operativně reagovat na výskyty nákazy, nasazování roušek je standardem, což se zjevně ukáže jako plus na podzim s nástupem virových onemocnění.

Nový impuls dostala i chytrá karanténa. Její význam pro společnost a ekonomiku, která si už nemůže dovolit další celoplošné „vypnutí“ podtrhlo vytvoření osmičlenné Rady vlády pro zdravotní rizika, která na karanténu bude dohlížet a v jejímž čele stanul sám premiér Andrej Babiš. Rozetnul se i spor o to, kdo je schopen chytrou karanténu implementovat do praxe.

Armáda se opět vrátila do hry poté co se ukázalo, že ministerstvo zdravotnictví nebylo schopno systém kapacitně zvládnout. Opět se tak potvrdila role AČR v nevojenské krizové situaci, kterou už od počátku března prožíváme: funguje jako svého druhu poslední instance. Je nicméně otázkou nakolik je tento trend dlouhodobě udržitelný s ohledem na současné cíle a úkoly armády. Měla by tomu být věnována v budoucnu pozornost na odborné i politické úrovni.

Současná situace zároveň přinesla i jeden nepřehlédnutelný paradox. Na straně jedné slyšíme každý den varování epidemiologů před neřízeným přenosem nákazy, např. v klubech, barech nebo na masovějších kulturních akcích. Ty se i kvůli tomu zrušily, jako se nedávno stalo např. v Ostravě.

Na straně druhé ale se zvláštní benevolencí úřadů proběhla minulý víkend dvoutisícíhlavá technopárty u obce Hlaváčkova Lhota na Benešovsku. Určitě nemůže být pochyb o tom, že se zde zvýšená hygienická opatření kvůli koronaviru nedodržovala. Davy účastníků se nyní rozprchnou (nejen) po republice a vůbec bych se nedivil tomu, kdyby se za nějaký čas po celé zemi objevila nová ohniska této nákazy.

Jedna párty v pražském klubu Techtle Mechtle nám přitom ukázala, zač je toho loket. Ale třeba nás středočeská hygiena přesvědčí o tom, že žádné riziko nehrozilo…

Publikováno v Právu

 (Autor je bezpečnostní analytik)   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *