Ministerstvo vnitra poskytne Řecku dar na ochranu hranic EU

Praha 22. července 2020

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a řecký velvyslanec Efthymios Efthymiades podepsali dnes, 22. července 2020, Memorandum o porozumění, které stvrzuje dar Ministerstva vnitra Řecku ve výši 1 milionu EUR k posílení ochrany na vnějších hranicích EU. Peníze jsou určeny na technické vybavení a posílení personálních kapacit řecké pohraniční policie.

Z daru Ministerstva vnitra budou pořízena vozidla, lodě, čluny, termokamery, dalekohledy a telekomunikační zařízení. Současně se posílí kapacity pohraniční policie prostřednictvím specializovaných školení. Peněžní dar Řecku schválila vláda a bude poskytnut z programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě.

„Už v březnu jsme Řecku oznámili, že jim pomůžeme čelit migračnímu tlaku na řecko-turecké hranici. Po specifikaci požadavků z řecké strany zde máme další konkrétní pomoc, která posílí ochranu vnější hranice EU před nelegálními migranty,“ sdělil Jan Hamáček.

Migrační situace na řecko-turecké hranici se zhoršila na přelomu února a března, kdy Řecko potřebovalo urgentní materiální pomoc. Česko prostřednictvím Ministerstva vnitra vzápětí dopravilo do Řecka materiál v hodnotě 4,5 milionu Kč a zároveň vyslalo na řecko-tureckou hranici 27 českých policistů.

Další materiální pomoc ve výši 4,4 milionu Kč z programu Ministerstva vnitra MEDEVAC dopravil do Řecka v dubnu Hasičský záchranný sbor ČR.

Současný dar na nákup technického vybavení a posílení personálních kapacit řecké pohraniční policie je tedy již třetím letošním příspěvkem Řecku ke zvládání migrační situace.

Klára Dlubalová

pověřená řízením odboru tisku a PR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *