Obáváte se Covid-19 na cestách? Ošetření dostanete v Evropě obvykle zdarma, test ne

Praha, 5. července 2020

Začalo období dovolených a Češi vyjíždějí do zahraničí. Co se ale stane, pokud budou mít podezření na nákazu Covid-19, nebo jí reálně onemocní? Kartička zdravotní pojišťovny pomůže dostat stejnou péči jako domácí, platbu za testování či karanténu ale bude nutné hradit.   

„V zemích EU a osmi dalších má český pojištěnec nárok na péči v rozsahu odpovídající službě pro domácí. V případě Covid-19 nehraje roli, jakou barvu rizikovosti tato země má v českém cestovním semaforu,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) Martin Balada. „Na co by ale měli lidé myslet je, že pokud budou chtít provést test na tuto nemoc na vlastní žádost, pak jej pravděpodobně budou muset uhradit. Stejně tak nelze počítat s žádnou finanční pomocí v případě povinné karantény,“ dodává.

Podle Svazu zdravotních pojišťoven je určitě namístě opatrnost u cest do mimoevropských zemí, zvláště u těch, kde se nemoc stále šíří, jako je Brazílie či USA, nebo kde je obtížné situaci odhadnout, např. Indie. Jednak zde nárok na veřejnou zdravotní péči není, jednak zde mohou být kvalitní zdravotní služby výrazně dražší než v ČR. „Rozhodně by se lidé před cestou měli připojistit u komerčních pojišťoven, a také si ověřit, zda u těchto rizikových zemí není výluka z plnění,“ varuje Martin Balada.

Mezi země, které se zavázaly poskytovat českým pojištěncům zdravotní péči patří kromě členů EU také státy EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island) a rovněž Švýcarsko, Makedonie a Srbsko, s formulářem také Černá Hora a Turecko.
Obecně lze říct, že pojištěnci je v zahraničí poskytnuta taková péče, aby mohl dokončit svůj pobyt v dané zemi. Například při úrazu na lyžích nebo v bazénu v rámci týdenního pobytu tak je velmi pravděpodobné, že pojištěnec v cizině dostane nezbytné ošetření a zbytek léčby se již odehraje v ČR.
 
Pokud český pojištěnec platí za péči v zahraničí hotově, může si nechat náklady po návratu refundovat, a to do výše hrazených nákladů v dané zemi nebo v ČR (volba je na pojištěnci).

Ivo Měšťánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *