Denisa Fulmeková: Doktor Mráz

Praha 1.července 2020

Román DOKTOR MRÁZ  Denisy Fulmekové  odhaluje, čemu museli čelit desetitisíce rodin  během Slovenského státu.

Denisa Fulmeková

Fiktivní městečko Himberany, kde se odehrává román Denisy Fulmekové DOKTOR MRÁZ, by mohlo být libovolným slovenským městem. Neboť podobné příběhy mají paralelu v osudech mnoha slovenských rodin. Autorka vypráví, jak se v období druhé světové války chovalo majoritní obyvatelstvo nejen k židovské menšině, ale i k „vlastním“, a poukazuje na ekonomický aspekt slovenského antisemitismu.  Dokumentuje období Slovenského státu, kdy se k moci dostali lidé, jejichž motivací nebyla nenávist vůči Židům, antisemitismus či rasismus, ale chamtivost a nezkrotná touha po snadno získaném majetku. Kdy často jediným cílem bylo obohatit se bez ohledu na cokoliv a kohokoliv.

2. července 2020 v překladu Stanislavy Moravcové ml. vydává PROSTOR.

 
Rok 1939. V městečku Himberany poblíž Bratislavy žije poklidně s rodinou právník Albert Mráz. Tedy až do dne, kdy v prorežimních novinách vychází článek anonymního autora, který napadá Mráze coby Žida, jenž se mazaně nechal pokřtít a změnil si jméno, aby mohl dál bohatnout na úkor ubohého slovenského lidu. Mráz si okamžitě uvědomí, že jemu i rodině hrozí nebezpečí. 
Iniciátorem článku je mladý právník Rárbocký, velitel místní Hlinkovy gardy, neváhající pošpinit kohokoliv, pokud to vyhovuje jeho zájmům. Úspěšná advokátní praxe doktora Mráze mu je už dlouho trnem v oku. Nyní konečně nastala příležitost, jak se konkurenta zbavit. Rárbocký věří, že místní region se stane předvojem „nového“ Slovenska s ukázkovým řešením židovské otázky a že mu to pomůže v politické kariéře… Z intrik a manipulace popsaných v knize běhá mráz po zádech. 
Třebaže je příběh fiktivní, autorka vycházela ze slovenských archivů a konzultovala text s historiky. K pocitu autentičnosti přispívá vyprávění více než devadesátileté pamětnice Anny, Mrázovy dcery, které bylo v době vzniku fašistického Slovenského státu sedmnáct let. Příběh rodiny protestanta židovského původu a jeho katolické manželky a dcery pokračuje i po začátku války, kterou lidé v Himberanech nejdříve vnímají jen jako něco vzdáleného, co jim připomínají pouze titulky v novinách.
Atmosféra houstne, blíží se transporty, povstání… Denisa Fulmeková postupně sleduje všechny historické události od roku 1939 až do roku 1945 a ukazuje, jak se odrážely v životě běžných lidí, a to včetně mnohých protižidovských nařízení: „Jak jsme kráčely bratislavskými ulicemi, všimla jsem si na některých domech hanlivých nápisů namířených proti Židům nebo čmáranic se židovskou hvězdou a znovu jsem měla ten zvláštní pocit, že sice je všechno jako jindy – ulice, domy, okna i létem omámení lidé –, ale něco je zlověstně narušené a vykolejené z osvědčeného řádu.“
Autorka píše o obětech, pachatelích, ale i těch, kteří chtěli jen přežít. Pozoruhodný je také závěr knihy, kdy Anna Mrázová sumarizuje životy členů své rodiny a obyvatel Himberan. Zatímco někteří viníci se dostali před lidové soudy a za své činy byli potrestáni, většina se ve vhodnou chvíli přidala ke Slovenskému národnímu povstání, čímž své dřívější skutky "vymazala". Část postav si „oblékla“ komunistický kabát, a mnozí prošli jako řadoví občané, v tichosti a bez povšimnutí, od národního socialismu ke komunismu.
V překladu Stáni Moravcové ml. vydává nakladatelství PROSTOR.

Denisa Fulmeková: DOKTOR MRÁZ (anotace)

V roce 1939 se právníku Albertu Mrázovi dostane do rukou článek z prorežimních novin Gardista, v němž je hlavní postavou. Anonymní autor píše o pokřtěném židovském advokátovi, jenž si změnil jméno na Mráz, aby mohl dál bohatnout na úkor Slováků. Mráz okamžitě pochopí, že to je začátek honu na jeho rodinu. Jistota domova, prosperující advokátní kancelář i rutina všedních dní jsou náhle otřeseny. Začíná boj o přežití, stejný, jaký vedly desetitisíce rodin s podobným osudem během trvání fašistického Slovenského státu.

Autorka Denisa Fulmeková se inspirovala skutečnými událostmi a sugestivně zachytila zvrácené poměry nově vzniklé republiky, kde se oddanost nacistickému Německu projevila i protižidovskými zákony a úřady aktivně organizovaly transporty do koncentračních táborů.  

Román se odvíjí ve dvou rovinách; vyprávění autorky se prolíná se vzpomínkami Mrázovy dcery, která citlivě vnímala nebezpečnou situaci a současně prožívala osudovou lásku.

Kniha je svědectvím o temné kapitole slovenských dějin a holokaustu. 

Ze slovenského originálu Doktor Mráz, vydaného nakladatelstvím Slovartv Bratislavě roku 2018, přeložila Stanislava Moravcová ml.

Odpovědný redaktor Ivo Michalík

232 stran, MOC 247 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2020
V českém jazyce vydání první
www.eprostor.com

Denisa Fulmeková (1967) vystudovala žurnalistiku na FiF UK v Bratislavě. Věnuje se publicistice a literární tvorbě. Dosud vydala čtrnáct knih rozmanitých žánrů, mezi nimi sbírku básní Som takmer preč (2004), romány Dve čiarky nádeje (2006), Jedy (2007), Topánky z papiera (2009), Materská (2011), Štrikovaní frajeri (2015), povídkový cyklus Posledná polnoc v Pivonke (2013), přírodní receptář Magická sila bylín a průvodce svátky Magická sila sviatkov (oba 2014). V roce 2016 jí vyšel román Konvália s podtitulem Zakázaná láska Rudolfa Dilonga, inspirovaný životem jejího dědečka, známého slovenského básníka, dramatika a katolického kněze.

www.eprostor.com

Mgr. Denisa Novotná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *