Rozšíření ruzyňského letiště má problém, soud zrušil jeho umístění v územním plánu

Praha 30. června 2020


Rozšíření ruzyňského letiště má problém, soud zrušil jeho umístění v územním plánu Krajský soud zrušil část Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, které se týkají rozšíření ruzyňského letiště. V dokumentu, který plní roli krajského územního plánu, podle soudu schází jakékoli relevantní vyhodnocení kumulace hluku a znečištění ovzduší. „Je to výborná zpráva, protože soud dal za pravdu těm, kteří tvrdí, že riziko nárůstu hluku a znečištění ovzduší je v tomto případě vysoké. Kromě toho je to dobrá zpráva i pro klima, protože nová letištní dráha způsobí další nárůst emisí skleníkových plynů,“ komentoval rozsudek spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

Už dříve se v rámci kampaně 55miliard.cz proti rozšiřování ruzyňského letiště vyjádřilo 11 senátorů a senátorek. Svým rozhodnutím Krajský soud vyhověl návrhu na zrušení části 2. Aktualizace Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, která do územně plánovací dokumentace zanesla vymezení plochy stavby rozvoje letiště Praha – Ruzyně. Návrh podaly městské části Prahy Suchdol a Nebušice spolu s jednou fyzickou osobou.


„Doručením rozsudku všem stranám již nová dráha v zásadách nefiguruje a nejde ji tedy schválit v územním řízení,“ komentuje praktický dopad rozhodnutí Vít Masare. „Je možné, že Středočeský kraj podá kasační stížnost a o věci bude rozhodovat Nejvyšší správní soud, ale i tak je to zásadní komplikace pro přípravu projektu,“ dodal.


Senátoři, kteří podporují iniciativu 55mliard.cz, apelovali už dříve na vedení hl.m. Prahy, které má jako účastník územního řízení historickou příležitost tento pro Prahu velmi negativní projekt zamítnout a směřovat veřejné prostředky ke skutečně udržitelnému rozvoji metropole. Iniciativu podporují senátoři Václav Hampl, Jiří Růžička, David Smoljak, Václav Láska, Marek Hilšer, Ladislav Kos, Petr Orel, Přemysl Rabas, Mikuláš Bek, Jiří Drahoš a Lukáš Wagenknecht a MIluše Horská.

Vít Masare

spolupředseda Zelených v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *