Výzva Vladimíra Putina k občanom Ruska. Hlavné myšlienky

Bratislava/Moskva 24. júna 2020

Ruský prezident Vladimír Putin v utorok 23. júna vystúpil k občanom krajiny s výzvou, v ktorej zhrnul hlavné výsledky boja proti koronavírusovej infekcii v krajine za posledné tri mesiace.
Okrem toho hlava štátu oznámila rozšírenie stimulačných platieb pre zdravotníckych a sociálnych pracovníkov, ako aj rozšírenie preferenčných hypoték pre občanov a preferenčných pôžičiek pre podniky.


Predlženie poberania stimulujúcich a sociálnych dávok


Motivačné platby, ktoré boli zavedené pre zdravotnícky personál z dôvodu zvýšeného pracovného zaťaženia počas obdobia pandémie, sa predlžujú do júla a augusta.

„Boj proti epidémii pokračuje, rovnako ako aj namáhavá práca v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách prvej pomoci, preto som sa rozhodol, ako som už povedal, predĺžiť vyplácanie všetkých týchto platieb na júl a august, “ uviedol prezident v televíznom vystúpení – výzvy k občanom.

Podľa Vladimíra Putina boli poskytnuté ďalšie platby aj zamestnancom sociálnych zariadení, internátnych škôl, opatrovateľských domovov, pedagógom- psychológom.
Ruský prezident tiež sľúbil, že vyššie finančné príspevky v júli a auguste budú zachované tým občanom, ktorí prišli o prácu.


„Rodiny, v ktorých obaja rodičia prišli o prácu, budú naďalej poberať 3 000 rubľov na dieťa a zvýšené dávky v nezamestnanosti v júli a auguste,“ vyhlásil.

Oznámil tiež oznámil dodatočnú finančnú dávku 10 000 rubľov na dieťa od narodenia do 16 rokov. Podľa neho môžu toto opatrenie využiť ruské rodiny, v ktorých rastie asi 28 miliónov detí.

Daňová politika


Od 1. januára 2021 sa sadzba dane z príjmu fyzických osôb zmení z 13% na 15% pre tých, ktorí zarábajú viac ako 5 miliónov rubľov ročne.Prezident spresnil, že takýto daňový systém by umožnil dodatočne doplniť do rozpočtu približne 60

miliárd rubľov.


„Navrhujem tieto fondy „zafarbiť“, ako hovoria odborníci, aby boli chránené pred akýmkoľvek iným použitím a aby boli konkrétne používané na liečbu detí so závažnými zriedkavými chorobami, na nákup drahých liekov, vybavenia a rehabilitačných nástrojov a na high-tech operácie“, povedal prezident.

Prezident tiež navrhol zjednodušiť systém platieb daní pre tých, ktorí sú daňovými rezidentmi v Rusku, ale rozvíjajú svoje podnikanie v zahraničí. Podľa neho by takíto občania mali mať možnosť platiť pevnú daň vo výške 5 miliónov rubľov ročne bez dodatočného vykazovania.

Preferenčné hypotéky a rozširovanie zvýhodnených úverov pre podniky
Počas tejto výzvy k občanom Ruska prezident oznámil potrebu rozšíriť možnosť výberu pohodlného moderného bývania.

„V tejto súvislosti navrhujem rozšíriť možnosti získania zvýhodnenej hypotéky na nové bývanie nie do výšky 3 miliónov rubľov, ako tomu bolo predtým, ale až do 6 miliónov rubľov.
A vo väčších okruhoch — Moskovskom, Sankt-Peterburgskom — až do 12 miliónov rubľov, — povedal prezident.
Podľa neho sú ceny nehnuteľností v Moskve a Petrohrade objektívne vyššie ako celkove v Rusku.
Okrem toho prezident nariadil vláde, aby vyčlenila ďalších 100 miliárd rubľov na program zvýhodnených pôžičiek pre podniky vo výške 2%.

Situácia s koronavírusom v regiónoch


„Posilnené opatrenia na ochranu zdravia zohrali svoju úlohu a umožnili odraziť prvý úder, oddialiť vrchol epidémie o poldruha až dva mesiace, a tak vtedy vo februári – začiatkom marca, získať drahocenný čas. A to znamená urobiť všetko pre záchranu desiatok životov,“ vyhlásil ruský prezident.
Avšak na niektorých miestach − v Tuvinskej republike, v Karačajsko – Čerkeskom okruhu, Jamalo-neneckom a Chanty-mansijskom okruhu − je epidemiologická situácia naďalej zložitá. Zároveň uviedol, že vláda už zaviedla mechanizmus rýchlej reakcie.


Prezident zdôraznil, že nikto nezostane bez pomoci.


Ak bude potrebné, ruský prezident zapojí do boja proti nákaze koronavírusom v regiónoch popredné zdravotnícke centrá, Ozbrojené sily, dobrovoľníkov, Ministerstvo mimoriadnych situácií (rus. MČS) – dodal.
Prezident tiež nariadil vláde, aby vyčlenila ďalších 100 miliárd rubľov na podporu regiónov. Už predtým bolo vyčlenených 200 miliárd rubľov.


Vývoj očkovacej látky


Ruský prezident vyzval občanov, aby boli dovtedy, kým sa nespustí masová výroba vakcíny proti koronavírusu, maximálne opatrní a ostražití.


Poznamenal, že na tom v súčasnosti pracuje 14 federálnych výskumných centier, pričom fáza klinických pokusov s prvými vzorkami u ľudí sa už začala.

„Chápem, že všetci chceme, aby sa taký prepotrebný liek zjavil čo najskôr, ale princíp je tu len jeden, “ pripomenul V. Putin. A to je, že vakcína nesmie uškodiť, preto musíme byť presvedčení o jej účinnosti, spoľahlivosti a bezpečnosti, – poznamenal prezident.


Ruský prezident zdôraznil, že hoci je vakcína proti koronavírusu dôležitá, nejde o všeliek. Podľa neho sa dá zabrániť nákaze iba vtedy, ak sa budú dodržiavať preventívne opatrenia.„Ostatné tri mesiace výrazne zmenili život ruských občanov“.


Prezident poznamenal, že ruská spoločnosť nestratila hlavu , keď prepukla hrozba infekcie koronavírusu, čo krajine pomohlo nájsť účinnú odpoveď na túto výzvu.
„V týchto skutočne ťažkých dňoch, týždňoch, mesiacoch sme všetci celkom odlišne vnímali čas, bolo toho veľmi veľa : drasticky zmenený spôsob života, vynútené obmedzenia v práci a komunikácii, úzkosť a obavy, ba dokonca aj trpkosť strát, odlúčenie od príbuzných a priateľov, zamyslenie sa nad tým, čo sa stane zajtra, ako chrániť pred trápením svojich najbližších, ako zabezpečiť rodinu, deti, podporiť rodičov, “ – povedal V. Putin.

Podľa neho mnoho ľudí zjednotilo jasné a jednoznačné chápanie situácie, uvedomenie si, že proti tejto hrozbe možno bojovať a vyhrať nad ňou len spoločným úsilím, že ľudský život je to najdôležitejšie.
Prezident sa poďakoval obyvateľom krajiny za zodpovedný prístup k dodržiavaniu reštriktívnych opatrení počas najnebezpečnejšieho obdobia pandémie.

Tlačové oddelenie MZV RF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *