Výstava členů Spolku českých umělců grafiků Hollar s názvem „FIGURA“

Teplice 18. června 2020

Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR patří k našim nejstarším a současně nejvýznamnějším uměleckým sdružením. Po celou dobu své existence se významně podílelo na utváření moderní české kultury. Bylo založeno již v roce 1917, ještě před vznikem samostatného československého státu s cílem podpořit rozvoj českého umění, a to volné umělecké grafiky. Do svého názvu přijalo jméno slavného českého rytce Václava Hollara.

Iniciátorem vzniku SČUG HOLLAR byl v té době již světově známý grafik T. F. Šimon, k němuž se připojila řada dalších významných českých umělců, jako byli M. Švabinský, V. Preissig, F. Kupka, V. Stretti, Z. Braunerová, F. Bílek, J. Konůpek a další.

Sdružení vyvíjelo bohatou výstavní i publikační aktivitu od svého vzniku až do současnosti, s násilným přerušením v době normalizace. Na výstavě se představuje se svou figurální tvorbou přes dvacet významných českých grafiků, členů Hollaru. Různost a umělecká kvalita pojetí figury je dokladem vysokého mistrovství českých grafiků, kteří ve své  tvorbě rozvíjejí odkaz Václava Hollara.

Výstavu  zahájí ak. malíř Jan Kavan ve středu 24. června 2020 v 18 hod. v Galerií Zahradní dům Teplice.

doc. Mgr. Vladimír Šavel, kurátor galerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *