O telefonickom rozhovore ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivanom Korčokom

Bratislava/Moskva 11. června 2020

Desiateho júna sa z iniciatívy slovenskej strany uskutočnil telefonický rozhovor medzi ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Lavrovom a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky I. Korčokom, ktorý sa ujal úradu v marci tohto roku po parlamentných voľbách.

Ministri zdôraznili význam udržiavania pozitívnej kontinuity v bilaterálnej spolupráci, a to aj prostredníctvom agentúr zahraničných vecí oboch krajín. Počas rozhovoru ministri zdôraznili obojstranné želanie, aby sa pokračovalo v konštruktívnej spolupráci vo všetkých otázkach spoločného záujmu. Diskutovalo sa o súčasnom stave a perspektívach rusko-slovenských vzťahov s dôrazom na podporu úspešných projektov v obchodnej, hospodárskej a humanitárnej oblasti.

Ministri sa vyslovili za potrebu zmysluplnej prípravy 21. zasadnutia Medzivládnej komisie pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu medzi Ruskom a Slovenskom, ktoré sa má uskutočniť na jeseň tohto roku.

Sergej V. Lavrov sa poďakoval vedeniu a občanom Slovenska za ich prechovávanie hlbokej  úcty k pamiatke sovietskych vojakov, ktorí za oslobodenia Československa zahynuli v boji s nacistami.

 Počas rozhovoru ministri diskutovali o problémoch boja proti šíreniu novej infekcie koronavírusu a o podpore úsilia Svetovej zdravotníckej organizácie. Zdôraznili význam koordinovanej medzinárodnej spolupráce v boji proti takýmto globálnym hrozbám.

Na žiadosť svojho kolegu S.V. Lavrov podrobne zhodnotil situáciu pri implementácii Minských dohôd s cieľom vyriešiť krízu na východnej Ukrajine, pričom zdôraznil neprijateľnosť kyjevskej  línie sabotovať priame rokovania s Doneckom a Luhanskom a podkopávať  postupné kroky strán konfliktu v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2202.

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *