Elena Ferrante: Prolhaný život dospělých

Praha 17. května 2020

Podle posledního románu Eleny Ferrante PROLHANÝ ŽIVOT DOSPĚLÝCH chystají Netflix a Fandango seriál.  Kniha vyjde 1. září 2020 v 25 zemích včetně Česka.

Netflix a produkční společnost Fandango spojily síly při přípravě seriálu podle nejnovějšího románu milované italské spisovatelky Eleny Ferrante PROLHANÝ ŽIVOT DOSPĚLÝCH. Kniha vyšla italsky v listopadu 2019 a setkala se doma s obrovským úspěchem. Recenzenty byla mj. přirovnána k Flaubertově Citové výchově. Příběh je působivým zobrazením dospívání v Neapoli 90. let minulého století. Hlavní hrdinka Giovanna se zmítá mezi dvojí tváří města – bohatou s maskou kultivovanosti a chudou, divokou a vulgární.

Román vyjde 1. září 2020 v 25 zemích včetně Česka. U nás ho vydá nakladatelství PROSTOR v překladu italianistky Sarah Baroni. 

Vyprávění dospívající Giovanny začíná větou: „Dva roky předtím, než otec odešel z domova, řekl mojí matce, že jsem strašně ošklivá.“ Víc než třísetstránkový příběh nás přivádí do středostavovské Neapole v polovině 90. let minulého století. Giovanna se zde setkává se lží, přetvářkou a spletitými rodinnými vztahy. Prožíváme s ní flaubertovský obraz objevů a zklamání a celou tu nejednoznačnost světa dospělých viděnou pohledem dospívající dívky. Jak se má zachránit?

Elena Ferrante, publikující už od svého prvního románu Tíživá láska (česky PROSTOR 2018) pod tímto pseudonymem, se proslavila po celém světě především tetralogií Geniální přítelkyně (česky PROSTOR 2016–2018). Sága byla přeložena do 45 jazyků a prodalo se jí 15 milionů výtisků. V současnosti je Elena Ferrante považována kritikou za jednu z největších žijících italských autorek a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Její vypravěčské mistrovství je založeno na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech. Tato tematika se objevuje ve všech jejích dosud napsaných prózách, kromě již zmiňovaných také v románech Tíživá láska (česky PROSTOR 2018), Dny opuštění (česky PROSTOR 2019), Temná dcera a dětské knížce Pláž v noci, které nakladatelství PROSTOR vydalo na podzim roku 2019.

Na motivy tetralogie Geniální přítelkyně uvedla televize HBO v roce 2018 osmidílný seriál zachycující první díl ságy a v následujících letech chystá uvést na obrazovky také další díly tetralogie. Rovněž její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování.

www.eprostor.com

Mgr. Denisa Novotná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *