Felix Černoch: Proti komu vlastně souhlasí?

Praha 24. března 2020

Vyslechl jsem si pozorně a se zadostiučiněním televizní projev premiéra k národu a krátce nato již méně mi lahodící paralelní rozhovor s předsedy dvou parlamentních stran o reakci na něj. Nemusím asi opakovat, že to byli představitelé (ne)konstruktivní opozice pod vlajkou quasidemokratického antibloku. Začali oba se skoro neuvěřitelně vstřícnými gesty verbálního projevu, ale podvědomou averzi nakonec na uzdě beztak udržet nedokázali. Nechť si o tom, ale i o nich přebere každý sám a po svém.

Osobně s jejich názory do polemiky nejdu, ale jednu věc nemohu odpustit sobě, jim, tématu a nakonec ani Vám. Jejich volání po dialogu s vládou. Vědí vůbec o čem hovoří a co žadají? Uvědomují si, že se pohybují ve velmi okaté realitě režimu nouzového stavu? Všem občanům je to naprosto zřejmé. Proč ne zrovna jim? Copak jsou trefeni absolutní politickou slepotou? Nebo je za tím něco mnohem horšího? Nechávám opět na Vás, abych nebyl příliš osobním.

Bez odezvy to však přejít nelze, když o těchto záležitostech něco i profesionálně vím. Proto musím dodat a co nejhlasitěji, poněvadž z konfliktní situace není bezkonfliktní východisko. Ale hlavně proto, že nouzový stav není zrovna ideálním prostředím pro vedení dialogu. Během kritických, natož krizových podmínek, jimž nejsme zase až tak vzdálení, se zásadně velí, tedy počíná se autoritativně.

Rozhoduje se pod tlakem času a bouřlivých zvratů vývoje, kdy nepřichází v úvahu organizování plebiscitu. Garancí je osobní odpovědnost, kterou bere každá vůdčí osobnost nezadatelně na sebe. Na dialog bylo dosti prostoru dávno předtím. Ovšem to by zmiňovaní činitelé nesměli diskutovat jen sami se sebou a s oporou o vlastní apriorizmy.

2 komentáře: „Felix Černoch: Proti komu vlastně souhlasí?

 • 25.3.2020 (20:11)
  Permalink

  Vážený pane, nevím kdo jste, co jste, zda jste člověk vzdělaný nebo nevzdělaný….ale to co jste napsal……tak mám o vás dosti špatné mínění a jsem rád že vás osobně neznám……..cituji váš demagogický blud: o reakci na něj (rozuměj na vystoupení našeho premiéra)….že to byli představitelé (ne)konstruktivní opozice pod vlajkou quasidemokratického antibloku. Začali oba se skoro neuvěřitelně vstřícnými gesty verbálního projevu, ale podvědomou averzi nakonec na uzdě beztak udržet nedokázali. Nechť si o tom, ale i o nich přebere každý sám a po svém………………………..přebírám si to takto a níže k tomu uvádím: Sděluji Vám, že ta vaše glosa mě jako občana této země uráží. Jedině slepý a k tomu i hluchý může takový citát napsat, nebo člověk co jest lstivý, zapšklý nebo na druhé straně barikády těch jenž je jejich úmyslem rozvrátit náš stát. Sám mám značné výhrady k naší pozlátkové demokracii, je mi špatně z celkově trpěné korupce, kdy stát řídí mafie, je zde popíráno právo, neexistuje pravda, lež a neúcta k ústavě se stává běžnou věcí. Do toho byrokratický Brusel, který projedl a prošustroval (jak říkával můj táta který skončil na oprátce komunismu) veškeré finanční prostředky k tomu, aby sám se dobře měl a z peněz daňových poplatníků investoval do východního bloku tak, aby dvakrát více z něho globální politikou dostal. Vážený pane to máme jako všichni držet hubu….a dívat se jak se zde za bílého dne propírá již desetiletí šedá čínská ekonomika. Zřejmě jste za to placen, aby jste takovými články normální slušný lid a občany tohoto státu počastoval. Vážím si čínského lidu, jejich medicíny, jejich flexibilnosti, mají co nabídnout a věřím že i soužití našich dětí s jejich dětmi bude pro nás přínosem, ale je tu jedno ale, ale z vlastních životních zkušeností…….
  Jsem ročník 1957 a vím, že od mého narození jsme byly za SSSR v područí politbyra vedeného s. Brežněvem, potom po sametové revoluci se dostal u nás k moci komunisty dosazený demokratický divadelní kecal kterého jsem kdysi poslouchal v hlasu Ameriky a který nás nabádal k Eurokomunismu, a to Václav Havel, který když vězni šly makat na pole, tak v kanceláři předsedy družstva se cpal řízky. Když nás následně s. Gorbačov jako východní blok zaprodal…předhodil nás západnímu světu jako odpad světa toužícího po demokracii. Ovšem pouze „pozlátku demokracie“. Tak jako slované jsme vlezly západnímu demokratickému světu do útrob-rozuměj do „všech“. Ten západní proamerický svět který si v devadesátých létech vyprázdnil sklady od technologií, které v té době byly již přežité a zastaralé a použil nás pouze k tomu aby jsme své národní zájmy „prožraly“ v globálních marketech a utratily důchody našich rodičů v sítích farmaceutických firem a dělal z našich lidí a zahraničních východních dělníků otroky v montovnách. Tak nyní se máme klanět dalšímu mocnému. Který u nás skoupí a potom za měsíc v 10-násobku ceny nám prodá. Kam cestuje naše dřevo z vydrancovaných LČR a kde se prodává za směšný peníz a možná se s ní i započítávají dluhy mocných. Když cestuji po jižní Asii tak se na ulicích a přátel ptám, jak to máte s Čínou? Většinou klopí zraky, nebo přejdou z opatrnosti na jiné téma. Mají zřejmě z nynější doby či z historie špatné zkušenosti a vězte, byl jsem ve všech zemí ASEAN a všude stejná odpověď. Vážený pane, všude je chleba o dvou kůrkách jestli je žitný, či rýžový. Vážím si veškeré ho lidu, je-li bílý, žlutý či černý. Jedl jsem u jednoho stolu s Němci, Rakušany, Vietnamci, Číňany, afroameričany, Filipínci, Indonésany či Korejci. Se všemi jsem se domluvil ale jak došlo na čínskou otázku vždy mlčení a strach v očích. Seděl jsem v roce 2017 s padesáti disidenty ve Vietnamu(čekaly na našeho premiéra-který se omluvil), kteří u nás za soudruha studovaly. V Ha-noi vede středem města „betonové torzo“ nadzemní dráhy. V té době opuštěné…když jsem se ptal proč se na tom nedělá…odpověď takto je to už 5 let to dělají Číňané slíbily, ale nedodělaly….a takto je to ve všech okolních zemí…každý se má na pozoru. Tak jako je to s čínskými investicemi teď u nás. Pokud není strategický zájem tak máte smůlu pánové…Taková je pravda vážený pane….máte pravdu je dnes vyjímečný stav, ale vše má svůj čas, tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu, až se ucho utrhne….a proto není dobré i v této době….držet hubu jen proto, že má někdo v parlamentní demokracii jinou zkušenost či jiný názor na dnešní stav kdy čínsko-americký egoizmus nezná lidskost a lidská bytost pro ně nemá v dané situaci a dnešní době cenu ani co za špetku soli….. Proto s omluvou, jako čtenáři tohoto plátku kde dáváte své příspěvky už pro mne zde není nic co by mne oslovilo.

  Reagovat
  • 26.3.2020 (11:46)
   Permalink

   Děkuji za ozřejmění Vaší pozice, která není ani zdaleka totožnou s mojí. To nezakryji.
   Nejsem za své názory nikým placen a také tady je sděluji bezplatně. Mými jedinými
   příjmy jsou koruny z penze mírně nad průměrnou, zato vzdálené průměrné mzdě.
   A to platím za vzdělance, abych reagoval na jeden z Vaši úvodních otazníků. Prostě
   patřím jinam než Vy a každopádně jinde stojím, jinak se na věci dívám a jinam jdu.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *