ZOO Tábor dělá úpravy, aby předešla nedostatku vody v době sucha

Tábor  27. února 2020

 V očekávání nadměrného sucha letos rozšířila ZOO Tábor opatření, aby svým zvířatům zajistila dostatek vody i v horkých dnech. S ohledem na dosavadní nedostatek srážek se pracovníci zoologické zahrady obávají značného sucha, které by mohlo mít neblahý dopad především na vodní ptactvo.

„V areálu zahrady máme Vodní svět, kde u přírodního jezírka žijí vybrané druhy hus a husic, kachen a kachniček. A protože toto jezírko má v době sucha výrazně méně vody, chceme předejít jejímu nedostatku. Proto už od loňska stahujeme dešťovou vodu z části střech na budovách právě do Vodního světa. A v letošním roce jsme rozsah ploch, odkud dešťovou vodu stahujeme, výrazně rozšířili,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec. Jde o nejsnáze dosažitelná a přitom účinná opatření, která mohou chovatelé zvířat před nacházejícím horkým létem udělat.

Vývod dešťosvodů téměř ze všech střech v zoo do Vodního světa má přispět k širšímu zásobení areálu pro vodní ptáky.

Mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka upřesňuje, že ve Vodním světě žijí tyto druhy vodních ptáků: kachna smaragdová, kachnička amazonská, husa indická, husice rudohlavá, ostralka štíhlá, která v ČR patří k ohroženým druhům, a berneška bělolící. Ta žije ve volné přírodě především v Grónsku, na Špicberkách a v nejsevernější části Sibiře. „Vloni budila u našich návštěvníků velkou pozornost mláďata našeho chovného páru, který se o malé bernešky vzorně staral, vodil je kolem jezírka i na jezírko samotné a ostražitě je hlídal před predátory,“ popisuje mluvčí Sušanka jednu z vyhledávaných atrakcí Vodního světa.

Mláďata bernešek bělolících si pod dohledem rodičů vloni spokojeně užívala svěží pastvy (vzadu přihlíží husa indická).

V ZOO Tábor nadále probíhá soutěž Zvířecí znalec. Dětští návštěvníci dostávají při vstupu do zahrady kartičky s otázkami, na které mohou najít odpovědi přímo u výběhů se zvířaty. Po odevzdání vyplněné kartičky dostanou u pokladny originální odměnu v podobě osobního průkazu Zvířecí znalec. „Všechny kartičky se správnými odpověďmi budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny, kterém výhercům pošleme po ukončení soutěže,“ doplňuje mluvčí táborské zoo. Soutěž potrvá až do neděle 29. března.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v ČR. Vznikla v květnu 2015, kdy ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla táborská zoo otevřena o měsíc později. Vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března je otevřena jen o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Hlavním posláním táborské zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v zoo žije více než 320 zvířat téměř 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je EKOSPOL, lídr developerské výstavby v ČR.

www.zootabor.eu      

Foto: archiv ZOO Tábor

Filip Sušanka

Nejbližší akce v ZOO Tábor:

11. 1. – 29. 3. 2020 – Jsi znalec zvířat?

Znalostní soutěž především pro dětské návštěvníky ZOO Tábor.

29. 2 – 1. 3. 2020 – Komentované krmení jeřábů mandžuských

Dvě zcela výjimečná krmení vzácného druhu i s komentářem ošetřovatelů.

7. – 8. 3. 2020 – Den dobrovolného vstupného

Sami si určete cenu, kterou zaplatíte za vstupenku do táborské zoo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *