Ruská jaderná elektrárna má vysokotlaké ohříváky z Třebíče

Třebíč, 27. února 2020

Čtyři více než 100tunové vysokotlaké ohříváky z dílny společnosti MICo Group úspěšně dorazily do jedné z ruských jaderných elektráren. Tam budou sloužit k navýšení výkonu zařízení. Tým 40-50 zaměstnanců pracoval na výrobě v několika etapách celý uplynulý rok. Podobné zakázky však pro třebíčskou firmu nejsou ničím neobvyklým. Před třemi měsíci vzbudila rozruch náročná přeprava gigantických zásobníků paliva, které společnost vyrobila na míru pro největší jadernou elektrárnu ve Velké Británii, Hinkley Point.

„Tentokrát po nás chtěl zadavatel poměrně specifický vysokotlaký ohřívák, který by zvýšil stávající výkon zařízení na 109 %. Řešení jsme v tomto případě nejen vyráběli, ale i projektovali. Zatímco dříve jsme pracovali výhradně na základě projektové dokumentace zadavatelů, poslední tři roky máme vlastní projekční kancelář, díky které dokážeme nabízet komplexní systémy unikátních parametrů na světové úrovni,“ říká majitel MICo Group, Jiří Denner.

Vysokotlaké ohříváky byly vyrobeny pro jadernou elektrárnu, která svou velkostí odpovídá českému Temelínu, tedy jadernému reaktoru typu VVER 1000. „Konkrétní místo nejsme oprávněni sdělovat, což s ohledem na obecné principy v jaderné energetice není nic výjimečného. Můžu ale říct, že každý ohřívák váží 108 tun a s naprostou přesností je v něm umístěno na 9500 trubek. Pokud by se tyto trubky vytáhly a položily za sebe, vytvořily by řetěz dlouhý 95 kilometrů, tedy jako z Prahy do Hradce Králové nebo Liberce,“ přibližuje Denner.

Ten v roce 2019 převzal vedení celé skupiny po svém otci a úspěšně pokračuje v téměř třicetileté historii rodinné firmy, na kterou se obracejí elektrárny a EPC kontraktoři pro jaderný byznys z celého světa. Firma tak spolupracovala s francouzskými společnostmi Areva a EDF i ruským Rosatomem. Její výrobky fungují v elektrárnách po celé Evropě, Rusku či na Blízkém východě. Díky poloze výrobních závodů v Kramolíně a Hrotovicích nedaleko Třebíče představuje MICo výhodného partnera  pro kteréhokoliv výherce soutěže o stavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Jan Kubát

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *