Ivan Černý: Přednáškový cyklus na téma osudy Lidických žen a pochody smrti

Praha 4. února 2020

Každoročně je sedmadvacátý leden Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. V rámci tohoto připomenutí se konají v přednáškových síních, na školách a v dalších institucích nejrůznější vzpomínkové i vzdělávací akce, od křtů děl literatury faktu, přes setkání s posledními pamětníky tragických událostí až po přednášky historiků, majíce za úkol nejmladším generacím připomenout a vysvětlit, co hrůzného se koncem třicátých let a v letech válečných pod nadvládou nacistického Německa v Evropě odehrálo. Tradičně se tak děje i v Památníku Lidice, jak jsme se mohli přesvědčit 27. ledna 2020 na dopolední přednášce pro studenty Gymnázia Kladno badatelky a publicistky Mileny Městecké, za přítomnosti poslední žijící Lidické ženy Jaroslavy Skleničkové, která přežila tragédii Lidic a koncentrační tábor Ravensbrück a napsala o tom i dvě knihy. Na přednášce zavzpomínal na své osudy i František Pitín, jeden z přeživších Lidických dětí.

Pitínův otec byl nacisty zastřelen v pražských Kobylisích, maminka umučena v Ravensbrücku a sestra zplynována jako většina lidických dětí v polském Chelmnu. František byl s ostatními dětmi do jednoho roku odebrán matce a nacisty odložen jako neschopný transportu ani převýchovy v tehdejším krčském ústavu zdraví.

V historii nacházíme poučení pro současnost a budoucnost!

Dvě třídy kladenského gymnázia se vešly do přednáškového sálu Galerie Lidice, vzdělávací instituce Památníku Lidice, aby se v rámci přednášek lidického vzdělávacího programu zúčastnili mimořádné události – uslyšet všechno, jak to s vypálením Lidic a následnými osudy přeživších Lidických dětí a žen bylo, z úst nejpovolanějších. Vzpomínkám paní Jaroslavy Skleničkové předcházela přednáška Mileny Městecké, autorky v loňském roce vyšlé unikátní publikace Evropa v agonii pochodů smrti 1944-45. Obě ženy se během přednášky vhodně doplňovaly, neboť Městecká první část jmenované knihy právě věnuje jak lidické tragédii, tak i cestě návratu a pochodu smrti Lidických žen z koncentračního tábora Ravensbrück do vlasti.

Studenti kladenského gymnázia, známé ho tím, že právě zde byly fašisty lidické ženy před odjezdem do koncentračního tábora drženy po několik dní, a že právě tady, ve zdejší tělocvičně, jim nacisté odebrali děti, o celém strašném lidickém příběhu dobře vědí. Ale spousta faktů a detailů i jim utekla, jak vyznělo z jejich reakcí během přednášky a v následující besedě. Nepátrejme po tom, zda je to vinou pedagogů, školních osnov nebo rodičů. Soustřeďme se raději na to, aby se naší mládeži celkově dostávalo více informací o událostech, které vedly k nástupu nacismu v Německu, následující II. světové válce, holocaustu a dalších zvěrstev proti lidskosti, na které se poslední dobou čím dále více zapomíná. Proto jsou takovéto a další přednášky po celé republice velmi nutné.

Jaroslava Skleničková

Poslední žijící přeživší Lidická žena (nar. 27.3.1926 v Lidicích), autorka knih „Jako chlapce by mě zastřelili“ a „Vzpomínky mě stále tíží“. Přežila hrůzy koncentračního tábora Ravensbrück i pochod smrti spolu se svou nedávno zemřelou o dva roky starší sestrou Miloslavou Kalibovou a jejich maminkou Annou Suchánkovou. Navrátila se do vlasti jako ostatních 143 lidických žen – 53 jich koncentrák nepřežilo – a pouhých 17 dětí – 82 dětí bylo zplynováno. Tatínek Jaroslav byl mezi 173 zastřelenými lidickými muži.

Milena Městecká

Badatelka a publicistka (nar. 12.5.1970 v Mladé Boleslavi) žije a tvoří v Praze. je autorkou mnoha statí a článků o pochodech smrti na území ČR, Německa a dalších evropských zemích. Jejich historii se věnuje od roku 2010, kdy poprvé prošla cestu návratu a pochodu smrti Lidických žen z koncentračního tábora Ravensbrück (470 kilometrů). Je pro ni přirozené projít trasy i několikasetkilometrových pochodů, aby se mohla vžít do utrpení tehdy nacisty hnaných vězňů i válečných zajatců. Aby mohla vše mapovat, musela navštěvovat archivy doma i v zahraničí, naučit se orientovat v dokumentech a v historických událostech. Považuje za zásadní být přítomna v místech, kde se události děly a mít kontakt s místními občany i regionálními badateli či historiky, a pokud je to ještě možné, s očitými svědky, jejichž vzpomínky pečlivě zaznamenává. Až poté vše popisuje. A předává pak nejenom v médiích, ale na přednáškách pro dospělé, i mládeži ve školách po celé republice, kam na základě pozvání vedení školy ráda přijede.

Přednáška „Evropa v agonii pochodů smrti

Milena Městecká má svou přednášku s podtitulem „po stopách pochodů smrti Lidických žen, vězňů a válečných zajatců“ rozdělenu na čtyři etapy. Po úvodním slovu je promítán dokument ze vzpomínkového pochodu po stopách pochodů smrti, následuje přehledný výklad o koncentračních táborech, které mnohé v rámci novodobých pochodů navštívuje a poskytuje výklad všem účastníkům pochodu. Dále následují málo známé pochody a transporty smrti, nechybí fotodokumentace, mapy koncentračních i zajateckých táborů. Závěr přednášky patří pak přehledům pietních míst a péče o ně v současné době.

V současné době Městecká připravuje Turistického průvodce po pietních místech pochodů smrti a knihu, mapující život Slovanů v německých zemích.

Nejbližší akce s přednáškami pro školy: 22.4. – Chomutov a 24.4. – Mladotice.

Seznam vzpomínkových pochodů v roce 2020 najdeme na www.lidice.cz, ikona Transporty smrti, každý ze zájemců projití vybrané trasy je vítán.

Foto: archiv

1 komentář: „Ivan Černý: Přednáškový cyklus na téma osudy Lidických žen a pochody smrti

 • 4.2.2020 (15:27)
  Permalink

  Paní Milenu Městeckou znám již několik let. Obdivuji její znalosti a ( zejm. v dnešní době) zanícení a odvahu připomínat utrpení národů, zaviněné válečným běsněním. Jsem rád, že jsou takoví lidé, jako je ona. My se pak zamysleme po příčinách vyvolávání válek a jaký společenský řád si tímto způsobem řeší své rozpory.
  Určitě všechny zveme na akce, pořádané Milenou Městeckou, aby pocítili tu nádhernou pietní atmosféru při nich a tak jako my si tam uvědomovali souvislosti mezi dobou minulou a současnou….
  … a děkuji za to !

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *