Víte, jaké příběhy vypráví noční džungle? Naslouchat jim můžete od ledna do března v trojské botanické zahradě

Praha 14. ledna 2020

Tropický prales je plný života, a to nejen ve dne, ale i v noci. Tehdy totiž ožívají tajemné příběhy rostlin a zvířat, které za slunečního svitu zůstávají opomíjené. Po roce se do skleníku Fata Morgana vracejí oblíbené večerní komentované procházky setmělými expozicemi nazvané Džungle, která nespí. Jedinečný zážitek čeká na malé i velké návštěvníky od 10. ledna do 28. března 2020. V lednu vždy v pátek od 18 hodin, v únoru v pátek a v sobotu od 18 hodin a v březnu v pátek a v sobotu od 19 hodin. Rezervujte si své místo včas. Rezervační formulář najdete na www.botanicka.cz. Dobrodružství zažijete v Troji.

Otevírací doba od prosince
do února:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00
Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 17.00 (po–pá)
od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek)      
Večerní provázení ve skleníku Fata Morgana: 10. 1. – 28. 3. 2020 Leden – v pátek od 18.00 Únor – v pátek a v sobotu od 18.00 Březen – v pátek a v sobotu od 19.00
Vstupné: – dospělí: 200 Kč děti do 15 let a studenti do 26 let po předložení studentského průkazu: 100 Kč
– děti 3–5 let: 50 Kč
– děti do 2 let: zdarma

Platba je možná pouze na místě. Na tuto akci se nevztahuje žádná sleva pro ZTP, ZTP/P či důchodce ani nelze použít permanentky.

Během večerních procházek exotickými expozicemi zrak není rozhodující. Naopak návštěvníci mohou ke vnímání okolního prostředí zapojit další smysly: sluch a čich. Upoutá je omamná vůně květů lákajících noční motýly. K takovým rostlinám patří například hymenokalisy, vlhkomilné druhy močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Jejich květy mají bílou barvu nezajímavou pro denní hmyz. Po setmění se z nich však uvolňuje výrazná vůně, díky níž je jejich opylovač bezpečně najde. Pyl, který se mu během sání nektaru z báze květu zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ. Výrazné bílé květy mají také eucharisy, ty se pro svou silnou vůni dříve používaly jako ozdoba svatebních kytic. Ve skleníku Fata Morgana hymenokalisy i eucharisy rostou v okolí jezírka.

Jedinečným zážitkem při procházce setmělou džunglí je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Návštěvníci ji během provázení sice nejspíše neuvidí, ale její hlasité pískání připomínající autoalarm určitě nepřeslechnou.

Komentované prohlídky skleníkem Fata Morgana trvají přibližně hodinu a je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu www.botanicka.cz. Rezervace je vždy potvrzena e-mailem a je závazná. Návštěvníci by měli do skleníku přijít přibližně deset minut před začátkem prohlídky, aby si stihli zakoupit vstupenky a odložit věci do šatny.

Otevírací doba zahrady v období vánočních svátků 2019

Venkovní expozice

Denně 9.00–16.00

Skleník Fata Morgana

24. 12. 2019                      9.00–14.00

25. 12. – 29. 12. 2019        9.00–16.00

30. 12. 2019                           zavřeno

31. 12. 2019                      9.00–16.00

1. 1. 2020                          9.00–16.00

Vinotéka sv. Klára

24. 12. 2019                     11.00–15.00

25. 12. – 26. 12. 2019        11.00–17.00

27. 12. – 30. 12. 2019        13.00–17.00

 31. 12. 2019                      zavřeno

  1. 1. 2020                          zavřeno

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy

leden–duben 2020

Džungle, která nespí
10. 1. – 28. 3.
skleník Fata Morgana

leden pouze pátky od 18 h
únor – pátky a soboty od 18 h
březen – pátky a soboty od 19 h

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu kolem světa oživeného tropickými rostlinami, rybami a žábami. Naši průvodci pro vás připravili zajímavé putování horami i nížinami, při kterém se vám bude tajit dech. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci a omamně voní. Magicky nasvícený vodopád šumí a skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Chcete překvapit své blízké? Pozvěte je na večerní toulku skleníkem Fata Morgana. Přijďte se společně projít džunglí, která nespí.

Pro velký zájem je NUTNÁ REZERVACE přes formulář na www.botanicka.cz


POZOR! Pro přístup ke skleníku není pro špatnou schůdnost vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic.

Jak krmit ptáky?
17. 1. – 28. 3., 9–16 h
areál Jih

Přednáškový cyklus
23. 1. – 26. 3., vždy ve čtvrtek od 17.30 h
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři

23. 1. Petr Horáček – Dendrologické rekordy, rarity a zajímavosti České republiky

30. 1. Petr Hanzelka – Za rostlinami jarního a podzimního Kypru

6. 2. Josef Vokál (firma Acre) – Zelené střechy

13. 2. Jarmila Skružná – Na Kypr nejen za rostlinami: architektonické poklady pohoří Troodos

20. 2. Jan Ponert – Ohrožení a ochrana orchidejí

27. 2. Ladislav Pytloun – Proměny mexické přírody a krajiny

5. 3. Mirek Horský – Cesty za bonsajemi do Vietnamu a Japonska

12. 3. Tomáš Vencálek – Množení a řez okrasných dřevin

19. 3. Jiří Burda – Proměny Průhonického parku

26. 3. Vlaďka Egertová – Vinice

Valentýnský večer v botanické
14. 2. od 18 h
skleník Fata Morgana

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana představuje netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží květinu. Rezervace nutná na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz

Open that bottle night
29. 2.
Vinotéka sv. Klára

Vinotéka sv. Klára představí poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer, kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nenajdete. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin. Připravena bude i řízená degustace našich archivních vín. Rezervace míst nutná na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz

Den svařeného vína
3. 3., 13–20 h
Vinotéka sv. Klára

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína. Vybírat bude možné z rozšířené nabídky ochucených speciálů.  

Zavírací týden ve skleníku Fata Morgana

2.–5. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 2. do 5. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Výstava orchidejí – Trpaslíci a obři
6.–22. 3., út–ne 9–19 h
skleník Fata Morgana, zásobní skleník

Pokud se vám během nevlídné zimy stýská po barvách a pestrosti rostlinné říše, přijďte se pokochat do tropického skleníku Fata Morgana. I v příštím roce březen patří podivuhodným květům a zvláštním tvarům orchidejí. Na výstavě budete moci obdivovat křehké miniaturky i mohutné druhy, u nichž byste stěží odhadli, že se jedná o orchidej. Dozvíte se, které druhy patří k nejmenším, ať růstem, či velikostí květů, a naopak o kterých se dá hovořit jako o gigantech. Protože aranžmá každoročně připravujeme úplně jiná, i tentokrát výstava bude překvapením nejen pro ty, kdo do skleníku zavítají poprvé, ale rovněž pro naše věrné návštěvníky.

Otevírací doba bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 h.

Mezinárodní den ryzlinku
13. 3., 13–20 h
Vinotéka sv. KláraDrink Ryzlink! Připijte si vínem králů a ochutnejte škálu chutí a vůní, které umí ryzlink na naší vinici nabídnout. Ve vinotéce pro vás připravujeme volnou minidegustaci. 

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
16. 3., 20. 4.Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Rezervujte si své místo včas na www.naturephoto.cz

Tajemný život motýlů

9. 4. – 24. 5., út–ne 9–19 h

skleník Fata Morgana

Oblíbená výstava se tentokrát zaměří na tajuplné stránky života motýlů. Dozvíte se třeba, jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí. Proč se lesknou křídla některých motýlů i jak se poznají ti správní partneři. Život motýlů je plný záhad.

Burza fialek
25. 4., 13–16 h
Zázemí administrativní budovyVe spolupráci s SZO ČZS Saintpaulia pro vás připravujeme burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň rádi poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde lístky i mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Již celá stovka osobností poctila v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 100 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček, spolu s nimi herečka Alena Vránová. Podzimního sázení se ujali naši váleční veteráni, plk. Pavel Budinský, brig. gen. Václav Kuchynka a letec RAF Tomáš Lom, a paní Charlotta Kotíková, která vysadila jako stá strom in memoriam za prvního československého prezidenta T. G.Masaryka a jeho děti Jana a Alici.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz.

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *