Peter Kasalovský: Mierovou zbraňou je zdravý rozum, svojprávnosť a ľudskosť

Bratislava 14. decembra 2019

Nominácia Antona Barcíka na Nobelovu cenu za mier za rok 2020.

S potešením oznamujem verejnosti a našim sympatizantom, že som dostal 21. augusta 2019 správu od významnej vedeckej a pedagogickej osobnosti Slovenskej republiky. V zmysle pravidiel Nobelovej ceny za mier táto osobnosť pripravila nomináciu pre Komisiu pre udeľovanie Nobelovej ceny za mier.


Na snímke laureáti „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2016 Ing. Anton Barcík a Ing. M. Babčanová

Nominovala Ing. Antona Barcíka z obce Ladce, generálneho riaditeľa Považskej cementárne, laureáta Zlatého biatca 2009 a „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2016, podporovateľa stoviek sociálnych, edukatívnycvh, charitatívnych akcií – diel. Osobnosti, ktorá stojí za duchovným centrom na hore Butkov – v kameňolome, za novodobou Krížovou cestou, za sochou patrónky Slovenska, za krížom nad Považím a tiež za  duchovným stánkom v Ladcoch. 

Na druhý deň 22. augusta 2019 mi navrhovateľ nominácie oznámil, že nominácia Antona Barcíka na rok 2020 bola odoslaná predsedníčke Komisie Berit Reiss-Andersenovej prostredníctvom DHL.

Súhlas na zverejnenie tejto informácie bol datovaný na druhú decembrovú dekádu, keď bolo naplánované slávnostné vyhlasovanie laureáta „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2019.

Som rád, že sa tak stalo, lebo mier je vecou zmeny myslenia najširších vrstiev, o hodnotovom rebríčku, v ktorom má najvyššiu hodnotu život, plnohodnotný život a ten všeobsiahly pojem „šťastie“. Azda nastane ten deň, keď tí, čo rozhodujú o pocte za činy na prospech mieru a mierových podmienok uvedomia, že treba vnímať predovšetkým tých, ktorí stavajú zábrany agresií ľudskej, národným konfliktom a stretom medzi štátmi a vôbec názorom, že je možný globálny jadrový konflikt. A preto sa dnes cítim výnimočne dobre a vnímam to, že nie sme v pozícii Cervantesovho rytiera don Quijote de la Mancha a akoby večného boja s  veternými mlynmi.

Autorom je predstaviteľ združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub  a jeho Medzinárodného mierového výboru

1 komentář: „Peter Kasalovský: Mierovou zbraňou je zdravý rozum, svojprávnosť a ľudskosť

  • 15.12.2019 (17:00)
    Permalink

    Iniciativa zakladatele a vůdčí osobnosti NEF-HK i MMV zaslouží více než prostý souhlas či dokonce podporu: jeho cílená vytrvalost je hodna masového následování. Co takhle
    vzkřísit v našich bratrských zemích Pugwashské hnutí?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *