František Sentenský: Kupujeme si politickou stabilitu za vrtulníky stejně jako Slováci za stíhačky?

Praha 11. prosince 2019

Posuďte sami. Jaký jiný důvod by nákup vrtulníků měl, když technicky jsou tyto vrtulníky nejen  nejhorší, ale i nejpředraženější variantou! Bez ohledu na politiku. Dovolte mi podělit se s Vámi o informce, které mi přistály na stole. Není potřeba nic měnit – jen přeposílám.

Adresa článku odkazovaného v textu níže je zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesko-podepise-smlouvu-s-usa-o-dodani-dvanacti-vrtulniku-do/r~2a6793ea055911ea9b40ac1f6b220ee8/

Dne 12.11.2019 vydala ČTK stručnou zprávu, v níž cituje ministra obrany Lubomíra Metnara, který se měl takto vyjádřit k vyřazení ruských bitevních vrtulníků Mi-24 z českého vojenského letectva a k nákupu US lehkých transportních a bitevních vrtulníků:

„…potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti.“ (1)

Dále se ve zprávě uvádí, že nové US vrtulníky pořídíme:
„…za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda.“. (2)

Nemenší důležitost má též jeho prohlášení, že:
„…potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci,…“ (3)K větě (1):

Ruské vrtulníky Mi-24V byly pořízeny v rámci deblokace ruského dluhu v roce 2006 (dohodnutá hodnota: 8,88 mil. USD/ks), a tedy při technické životnosti cca 25 let jsou zhruba v polovině svého životního cyklu. Ve státech NATO bývá zvykem, že letecké zbraňové systémy v tuto dobu podstupují tzv. MLU, neboli Mid-Life Upgrade (upgrade v polovině životnosti), aby mohly plnohodnotně sloužit i v nových podmínkách až do konce své technické životnosti.

K větě (2):

Průměrná jednotková cena vrtulníků UH-1Y Venom (lehký transportní) se uvádí 26,1 mil. USD a AH-1Z Viper (lehký bitevní) je 27 mil. USD u přestavěných ze starší verze a 31 mil. USD u nově vyrobených. Vzhledem k tomu, že vrtulníky UH-1Y/AH-1Z používají pouze US Marine Corps, dá se usuzovat, že je koupily za tyto ceny. USA nabízejí (tedy spíš vnucují!) ČR 12 (8 + 4) vrtulníků UH-1Y/AH-1Z za 14,6 miliardy Kč, tedy v přepočtu průměrně za cca 60 mil. USD/kus(!!!).

K větě (3):

Ano, pokud považujeme Rusko za úhlavního nepřítele, jak prohlašují zpravodajské služby USA a ve shodě s nimi naše BIS a pan generál Petr Pavel (ale už takřka nikdo jiný na světě), pak by to bylo pochopitelné. Jenže i v rámci V4 jsou názory poněkud odlišné:

Maďarsko si postupně pořídí lehké víceúčelové a střední víceúčelové vrtulníky Airbus, tedy 20 x H145M (průměrná jednotková cena ve světě: 15 mil. USD/ks, USA je pro vojsko nakoupily jako UH-72 Lakota za 7,76 mil. USD/ks) a 16 x H225M (průměrná cena 24,4 mil. USD/ks), ale do doby, než budou všechny dodány a než jednotky dosáhnou plné bojeschopnosti, bude provozovat své Mi-24, které už 2 roky postupně reaktivuje z uložených zásob a nechává si je v Rusku repasovat.

Polsko se zatím pro nové vojenské vrtulníky nerozhodlo, neboť vyvíjí vlastní lehké transportní i lehké bitevní vrtulníky a US firma Sikorsky přímo v Polsku kompletně vyrábí víceúčelové bojové vrtulníky UH-60 Blackhawk, které tak mají naději, stát se v budoucnu standardním víceúčelovým vojenským typem v Polsku. Než ale bude rozhodnuto, modernizuje PR své vrtulníky Mi-24 stejného i většího stáří než ty „české“, a to na špičkovou světovou úroveň.

A abychom si uvedli příklad i odjinud ze světa:

Jižní Korea si v letech 1995 až 1998 pořídila v rámci deblokace ruského dluhu celý prapor tanků T-80 a prapor bojových vozidel pěchoty BMP-3. V letech 2002 až 2006 si pak ještě Jižní Korea dokoupila další prapor modernizovaných BMP-3M a 2 velitelské tanky T-80, takže dnes má ve výzbroji 35 T-80 a 70 BMP-3. Nejspíš tedy nepovažuje Rusko za tak velkou hrozbu, aby se musela „odvázat od ruské provenience“, nebo si dovedla zajistit dodávky náhradních dílů a vytvoření opravárenské základny takové, aby tato vozidla byla bojeschopná i v případě konfliktu s kýmkoli.

Mimochodem, my pro vrtulníky Mi-24 (ale i Mi-17/171) takovou průmyslovou základnu s jedinečnými výcvikovými, opravárenskými a modernizačními schopnostmi máme. Ale pokud přejdeme výhradně na US vrtulníky, tak nic takového pod svou svrchovanou kontrolou mít nebudeme(!).

Proč tedy ministr obrany ČR lže o stáří ruských vrtulníků v ČR, kardinálně lže o ceně těch amerických, ale tak trochu lže i o naší fatální technické závislosti na Rusku, když nás naprosto neuvěřitelně předraženým nákupem naprosto nevhodných US vrtulníků přivede do skutečné absolutní vojenské závislosti na (vojenském letectvu a leteckém průmyslu) USA? Kdo jej k tomu nutí, jak a proč?!

Tolik citace.

“Kdo” asi personálně nezjistíme, “proč” je jasné a “jak” možná napovídá sám nadpis příspěvku – prosté vydírání nebo klasická malá domů nebo obojí.

Ještě mi to nedalo a obrátil jsem se na zdroje nejpovolanější. Odpověď je tak výstižná, že si jí také dovolím neupravovat:

Podívej se na wikipedii, tam jsou TTD obou typů. Pozor na max. Rychlost. U Mi to sedí, ale u UH je tam rychlost nepřekročitelná, která je o cca 40 km/h vyšší než maximální. Takže to lítá mnohem pomaleji. Taky praktický dostup je ve skutečnosti jiný.

Hlavně je tam mapka států, kde létají Mi – 24/35. Je to půl zeměkoule a ty jejich předražné šroty mají jen samotní ,,mírotvůrci´´ a Bahrajn, to snad mluví za vše. Zdar.

No. Asi u nás někdo chce vybudovat silnou a neohroženou armádu ….

Letu zdar

1 komentář: „František Sentenský: Kupujeme si politickou stabilitu za vrtulníky stejně jako Slováci za stíhačky?

  • 11.12.2019 (10:11)
    Permalink

    Hegemon občas od poddaných vybere desátek, tím spíše nyní, když mu pomalu ale rychle končí služba…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *