František Brož: Útok na měkké cíle nebo přírodní katastrofa – obce dostávají v SDVO vytoužený nástroj jak účinně varovat obyvatele
Praha 2. prosince 2019
Česko se v distribuci krizových informací občanům dostává na světovou špičku, starostům dává skvělý nástroj, jak zvládnout krizi.

Možná trochu mimo svit mediálních reflektorů proběhl jeden z nejzásadnějších kroků v informování obyvatel o krizových událostech v historii moderního Česka. Alespoň tak se nebojím nazvat nový Systém digitálního varování obyvatel – společný projekt integrovaného záchranného systému a největších českých platforem pro chytrou obecní a občanskou komunikaci – představený tento týden. V Česku tak máme poprvé možnost přihlásit se k odběru krizových zpráv garantovaných IZS, které nás upozorní na život ohrožující události přímo prostřednictvím mobilního telefonu – s vysokou relevancí a hlavně srozumitelně, kdykoli a kdekoli. A to velice elegantním způsobem – využitím API aplikací Záchranka a Mobilní rozhlas, které stejně v telefonu často již máme.
I díky tomu Česko tak rázem získává systém, po kterém zde dlouho volali především starostové. Takový, který dokáže nejen informovat o tom, že událost vznikla, ale také s informací dále pracovat prostřednictvím lokální nebo hyperlokální infrastruktury. To vše při zachování SMART parametrů – tedy především precizního cílení (informace je vázána na telefonní číslo, ať se příjemce nalézá kdekoli) a vyhodnotitelnosti zásahu. Navíc využívá multikanálové informování – kdo nepřečte zprávu v aplikaci, tomu může přijít SMSka. V dnešním neklidném světě je to vlastně naprostá nezbytnost.
Krizovou zprávu navíc může obdržet obec jako taková a prostřednictvím svého mobilního rozhlasu začít s informováním obyvatel, aktivací místních institucí, občanským krizovým mapováním situace nebo organizací dobrovolníků. Efektivně se tak využije občanské společnosti, kterou se podařilo za poslední desetiletí vybudovat a obce se dokáží opřít o spolupráci s vlastními obyvateli. Doufejme, že se tak po letech podaří obrátit smutné výsledky výzkumů, kde obyvatelé pravidelně zmiňují nízkou informovanost v případech, kdy se stane neštěstí. A tentokrát se nebavíme pouze o přírodních katastrofách, jako jsou požáry nebo povodně nebo průmyslových haváriích či dopravních nehodách, ale také riziku teroristických hrozeb a útoků na měkké cíle, kdy jsou přesné informace a instrukce pro osoby v zasažené oblasti či vztahu k zasažené oblasti extrémně důležité.
Nově představený Systém digitálního varování obyvatel elegantně spojuje infrastrukturu (ať už technologickou, nebo infrastrukturu stovek tisíc občanských kontaktů), která již existuje a dává jí novou důležitou roli. Aplikace Záchranka deklaruje 1 100 000 uživatelů, Mobilní rozhlas využívá jako majoritní řešení ve své obci asi desetina českých primátorů a starostů a tzv. chytré kontakty pro precizní komunikaci má asi u čtvrt milionu obyvatel Česka. To je třeba kvitovat s velkým povděkem – stačí si představit, jak by to vypadalo, kdyby se každý kraj rozhodl vydat vlastní cestou (nekompatibilita v rámci celého státu) nebo se stát rozhodl vyvinout celý systém sám – kromě toho, že by stál miliony z kapes daňových poplatníků bychom na něj pravděpodobně stále ještě čekali a je otázka, jak moc a s jakými náklady (desítky milionů ročně) by se státu dařilo lidi do systému zapojovat.
Takto vznikla subtilní, ale vlastně nejlepší možná kombinace kanálů, kterou je navíc možné na základě zkušeností rozšiřovat a upravovat v podstatě v reálném čase. Nyní tedy nejvíce záleží na tom, jak zareagují kraje coby zřizovatel krajských složek IZS a jednotlivé metropole. Pozitivní je, že se takřka okamžitě připojilo hlavní město Praha, Brno a Plzeň. Dá se tedy očekávat, že v horizontu několika měsíců pokrytí ještě výrazným způsobem vzroste a ve chvíli, kdy vstoupí v platnost Reverse 112, bude v Česku dávno fungovat jeho komplementární vyspělejší doplněk.
Zdroje:
Projekty:
Autor je ředitelem Asociace moderně komunikujících občanů a starostů
O AMKOS
Asociace moderně komunikujících obyvatel a starostů se soustředí na osvětu a popularizaci témat v oblasti komunikace veřejné správy s občany. Sdružuje největší české odborníky na SMART komunikaci, geoparticipaci a občanskou participaci, kteří podporují zavádění nových metod komunikace v rámci filosofie chytrých měst, samospráv a státní správy.www.amkos.cz