Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov

Bratislava 8. novembra 2019

Ôsmeho novembra tohto roku v rámci výročného medzinárodného knižného veľtrhu „Bibliotéka“, ktorý sa koná v Bratislave (výstavisko INHEBA Expo) sa uskutočnila z iniciatívy ruského veľvyslanectva na Slovensku a za podpory ruskej agentúry Rospečať, Ruského centra vedy a kultúry, Moskovskej štátnej univerzity M. Lomonosova, Prekladateľského inštitútu (Rusko), Asociácie rusistov Slovenska Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov venovaná metodologickým a literárnym aspektom štúdia ruského jazyka ako cudzieho.

Podujatie sa koná na pozadí bezprecedentného zvýšenia záujmu slovenskej mládeže o štúdium ruského jazyka na Slovensku v posledných rokoch, na pozadí posilnenia vzťahov medzi školami a medzi univerzitami a záujmu o získanie vysokoškolského vzdelania v Rusku. Ruský jazyk na Slovensku sa študuje na viac ako 1000 školách, 6 národných univerzitách, ako aj v 9 rusko-slovenských dvojjazyčných sekciách na gymnáziách, pôsobiacich od začiatku tohto akademického roka, kde sa podrobne študuje niekoľko vzdelávacích disciplín.

Na vedeckom Fóre sa zúčastnili aj poprední ruskí a slovenskí metodici, špecialisti na Ruský jazyk ako cudzí, pedagógovia, vedúci vzdelávacích inštitúcií, krajania, ako aj populárni ruskí spisovatelia, ktorí tiež prednášali na niekoľkých rusko-slovenských dvojjazyčných sekciách v miestnych gymnáziách, školách so štúdiom ruského jazyka, ako aj na mnohých prestížnych národných univerzitách v rôznych regiónoch krajiny.

Siedmeho až desiateho novembra tohto roku je na bratislavskom knižnom veľtrhu otvorený stánok s novinkami ruského knižného trhu, vrátane nových vydaní ruských klasických diel a diel súčasných ruských autorov, ilustrovaných detských kníh, publikácií pre študentov ruského jazyka a prác o súčasnej ruskej slavistike.

Tlačová služba Veľvyslanectva Ruska na Slovensku,

1 komentář: „Štvrtá vedecká a praktická konferencia rusistov

  • 11.11.2019 (8:38)
    Permalink

    To je dobře, že mladí o ruštinu mají zájem. Neobliba této krásné řeči je u řady lidí podepřena averzí vůči ruským politikům. Jazyk však za jejich skutky nemůže. Slouží k dorozumívání mezi národy, k lepšímu porozumění… Jako absolventka Leningradské státní univerzity – dnes Petrohradské (1971-1976), na tento jazyk nedám dopustit. Proto také vítám zájem o jeho studium.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *