Slavnostní uctění památky padlých na Mezinárodním vojenském hřbitově v Milovicích

Milovice 19. října 2019

V sobotu 19. října 2019 se na Mezinárodním vojenském hřbitově v Milovicích konalo slavnostní uctění památky padlých ve světových válkách. Na tomto milovickém hřbitově odpočívá více než 6 000 padlých vojáků, z toho 5 276 italských, což je nejvíce italských vojáků pohřbených mimo území Itálie. Tato slavnostní shromáždění organizuje italské velvyslanectví v Praze ve spolupráci se starostou města Milovice, Generálním štábem a dalšími organizacemi. Na těchto slavnostních shromážděních se také podílí Asociace vzpomínek padlých v Milovicích (A.R.MI.) a Svaz důstojníků a praporčíků Armády České republiky.  

Letošního slavnostního shromáždění se zúčastnilo přibližně 180 účastníků. Italské zastoupení v průvodu vedl J. E. Francesco Saverio Nisio – velvyslanec Itálie v České republice a početní členové italských horských myslivců (Alpini). Pralament ČR zastupoval poslanec Ing. Milan Pour a Vojtěch Munzar. Město Milovice zastupoval jeho starosta Lukáš Pilc, Armádu České republiky zastupoval brigádní generál Ing. Pavel Adam.  Asociace vzpomínek padlých v Milovicích (A.R.MI.) zastupoval čestný prezident LtCdr. Giuseppe Filippo Imbalzano (Itálie) a její prezident plk. v. v. JUDr. Svetozár Plesník (Česká republika). Svaz důstojníků a praporčíků AČR vedl předseda Ústřední rady Svazu mjr. v. z. Ing. František Tyl. Průvod dále tvořili členové Společnosti přátel Itálie, zástupci vojenského a špitálního Řádu svatého Lazara jeruzalémského v českých zemích a zástupci dalších místních organizací. V tomto roce 101. výročí ukončení první světové války opětovně umístili zástupci italských horských myslivců ke každému kříži na hřbitově dvě růže.

Za účasti čestné stráže Armády ČR a zvuku pochodové skladby nastoupili k centrálnímu pomníku hřbitova velitelé regionálních jednotek italských horských myslivců se svými prapory a za nimi kráčeli vojenští nosiči věnců se zástupci jednotlivých organizací, kteří u hlavního pomníku – NEŽELTE SMRTI VÍTĚZŮ – položili své věnce a kytice a poklonili se památce padlých. Nato zazněly hymny Italské republiky a České republiky v podání pěveckého sboru italských horských myslivců – Alpinů. Na závěr ceremoniálu  předstoupil před přítomné účastníky piety italský vojenský zástupce, který přednesl projev úcty padlým a poděkování přítomným.

Po pietním aktu následovala mše za padlé italské vojáky v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovicích.

SveP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *