Centra porodní asistence jsou krok správným směrem

Praha 16. října 2019

Od otevření prvního Centra porodní asistence v České republice uplynulo více než osm měsíců. Za tu dobu zde porodilo přes 230 žen, přičemž 70 procent z nich pouze s porodní asistentkou. Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce ukazuje cestu, jak se dá změnit organizace a přístup k budoucím maminkám ve všech porodnicích v České republice.

Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce vzniklo 9. února 2019 jako přímá odpověď na společenskou poptávku po respektujícím porodnictví. Tento koncept posiluje roli porodních asistentek v péči o těhotné a rodící ženy, zároveň však nabízí odbornost a bezpečí porodnice.

Již první výsledky Centra ukazují, že jde o cestu správným směrem. Celé tři čtvrtiny žen zde bez problémů zvládly porod pouze s porodní asistentkou, u 20 procent porodů byla využita konzultace či přítomnost lékaře. „Vynikajících výsledků dosahujeme zejména v oblasti císařských řezů. V Centru porodní asistence skončilo císařským řezem jen 10 procent porodů, přičemž průměr v ČR se pohybuje kolem 24 procent, říká prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Za prvních osm měsíců fungování využilo služeb Centra porodní asistence přes 230 žen a zájem v tuto chvíli silně převyšuje kapacitní možnosti. Hodnocení spokojenosti samotných rodiček lze sledovat například na Facebooku (Porodnice Bulovka).

„Centrum porodní asistence není budova nebo prostor, ale princip, koncepce. Centrum znamená změnu přístupu k těhotné a rodící ženě, podporu role porodní asistentky a jinou organizaci porodního sálu. Ve stávajících prostorách se stávajícím personálem jsme dokázali změnit organizaci a přístup tak, že jsme vytvořili prakticky porodní dům v porodnici,“ říká prof. Zikán.

Na základě zkušeností s provozem Centra porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce vzniká v pracovní skupině Ministerstva zdravotnictví ČR pod vedením paní náměstkyně MUDr. Aleny Šteflové Metodický pokyn, který podporuje a motivuje další porodnice ke změně organizačních zvyklostí a postupů. Podle tohoto Metodického pokynu mohou vzniknout další Centra porodní asistence v rámci celé České republiky. V současnosti je dokument připraven k připomínkování odbornými společnostmi.

Doplňující informace:

V Centru porodní asistence se o těhotnou a rodící ženu stará porodní asistentka podle jasně definovaných pravidel, s okamžitou dostupností lékaře a potřebné techniky. Jedná se o přístup respektující (vyhovění představám a přáním těhotné a rodící ženy), ale zároveň maximálně bezpečný a odborný (vše probíhá v porodnici, lékař okamžitě dostupný).

Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce se neustále rozvíjí, a to jak v oblasti vzdělávání porodních asistentek či rozšiřování ordinačních hodin, tak v oblasti předporodní a poporodní péče o maminky a jejich miminka. V nejbližší budoucnosti budou k dispozici nové porodní apartmány s veškerým komfortem a domácí atmosférou, ve výstavbě jsou i prostory pro předporodní kurzy a výukové zázemí.

Mgr. Simona Krautová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *