Zlatý Ámos a první pražská defenestrace lejster

Praha 8. října 2019

Zahájení nového ročníku ankety Zlatý Ámos bylo spojeno s událostí, kterou známe spíše z historie. S defenestrací. Defenestrací přebujelé školské administrativy. A tak z oken Národního pedagogického muzea J. A. Komenského létaly nejrůznější dotazníky, formuláře, tabulky, hlášení, přehledy, šetření a statistiky, které učitelům a ředitelům škol zbytečně ztrpčují život.

Zahájení

Titul Zlatý Ámos bude nejoblíbenějšímu učiteli či učitelce udělen již po dvacáté sedmé. Je to výjimečné vyznamenání, protože je mohou získat jen na popud svých svěřenců. Do této ankety totiž mohou své učitele přihlásit pouze jejich žáci a studenti. Na nich závisí, zda podají přihlášku, napíší charakteristiku svého oblíbeného učitele, připojí společnou příhodu, a nakonec získají sto podpisů těch, kdo s nominací souhlasí. Tohle všechno absolvovat vyžaduje od dětí určité úsilí a čas, a je pozoruhodné, že i v dnešní uspěchané době každoročně přihlášek přibývá.

Slávek Hrzal a Robert Plaga

Nejvíc nejoblíbenějších učitelů České republiky učí v Jihočeském kraji. Letos se k nim připojila i Pavlína Kopáčiková ze Základní školy Vacov na Prachaticku, která je 26. držitelkou putovní koruny Zlatého Ámose. Tu svému nástupci předá v březnu 2020 na finále, které se tradičně uskuteční na Den učitelů. Slávek Hrzal, ředitel a zakladatel ankety Zlatý Ámos, připomněl: „Žáci mohou své oblíbené učitele a učitelky přihlásit do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince. Pak budou následovat regionální kola, kde budou tříčlenné týmy žáků obhajovat svou nominaci před porotou. Šestnáct nejlepších postoupí do semifinále, no a pak už samotné finále rozhodne o tom, kdo se stane 27. Zlatým Ámosem.“

Slávek Hrzal a Pavlína Kopáčiková

Slavnostního zahájení 27. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos se kromě partnerů a podporovatelů zúčastnil i ministr školství Robert Plaga. „Že bude administrativy najednou méně, nemohu slíbit. Tři čtvrtiny papírů totiž neleží na bedrech ministerstva školství, ale tíží mě to. Jen část administrativy škol souvisí s pedagogickou prací,“ uvedl. Tomáš Zatloukal, vrchní školní inspektor, k tomu dodal: „Cestu vidím v digitalizaci a zejména ve sdílení dat tak, aby se zbytečně nevyplňovalo to, co už dávno v systému je.“

Předseda školských odborů František Dobšík ocenil význam ankety Zlatý Ámos nejen pro samotné oceněné učitele, ale i pro zvyšování prestiže učitelského povolání ve společnosti.

….první pražská defenestrace lejster

(DTA, foto:  SveP, Stanislav Milata)

Propagační spot www.zlatyamos.cz/_stahnete_si

Kraje podle počtu Zlatých Ámosů za 26 ročníků ankety o nejoblíbenějšího učitele

Přehled najdete níže.

Jihočeský kraj 5 6. Jarmila Ichová
    9. Ivan Bartoš
    10. Jan Novotný
    24. Lukáš Lis
    26. Pavlína Kopáčiková
Středočeský kraj 4  1. Petr Martínek
     2. Pavel Bednář
    4. Robert Kupka
    5. Zdena Havlasová
Praha 3  7. Libor Sládek
    11. Jiří Luka
    14. Ivan Sedlák
Zlínský kraj 3 19. Michal Mikláš
    20. Růžena Hlůšková
    22. Hana Pacíková
Královéhradecký kraj 2 8. Václav Kuřík
    23. Jan Flídr
Moravskoslezský kraj 2 16. Lucie Andělová
    17. Marina Čiklová
Karlovarský kraj 1 18. Petra Šišková
Ústecký kraj 1 25. David Turek
Liberecký kraj 1 12. Luboš Blahout
Pardubický kraj 1 3. Milan Pospíchal
Vysočina 1 13. Ivana Krumplová
Jihomoravský kraj 1 15. Emílie Kostrbová
Olomoucký kraj 1 21. Ivanka Hájková
Plzeňský kraj 0  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *