Rozvoj střešních fotovoltaik zákonům navzdory S-Power Energies expanduje na Slovensko

Praha 20. září 2019

Společnost S-Power Energies, která na českém trhu dlouhodobě dominuje v instalacích střešních solárních elektráren pro rodinné domy, nově expanduje na slovenský trh. Rozjezd na novém trhu by měla umocňovat spolupráce se Slovakia Energy – společností z energetické skupiny Bohemia Energy. V České republice spolupráce obou firem úspěšně funguje již několik let. Vzhledem k odlišné legislativě týkající se střešních fotovoltaik však budou možnosti slovenského trhu v porovnání s českým značně omezené.

„Již několik let v rámci skupiny Bohemia Energy úspěšně nabízíme zákazníkům na českém trhu komplexní řešení solárních elektráren pro domácnosti ve spolupráci s technologickým partnerem S-Power Energies. Společně jsme také vyvinuli úspěšnou virtuální baterii Bonus S-POWER, která majitelům střešních fotovoltaik umožňuje prodávat přebytky z vlastní výroby za aktuální tržní ceny. Klientům tak pomáháme využít svůj zdroj energie na maximum,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy, a doplňuje: „Na Slovensku však alespoň prozatím pro takový produkt kvůli odlišným zákonům nejsou podmínky.“

Jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský přesto vidí v novém trhu značný potenciál: „V tuto chvíli budeme testovat možnosti a klientskou odezvu. Po zkušenostech z České republiky, kde letos plánujeme instalovat 1200 fotovoltaik a kde již několik let poptávka meziročně roste o 100 procent, věřím, že bychom se podobného vývoje mohli časem dočkat i u východních sousedů. Zatím máme dokončenou jednu instalaci, dalších několik je rozpracovaných. V roce 2020 cílíme na 200 realizací.“

Slovensko domácnostem nedovoluje přetoky

Zásadní rozdíl obou trhů je v přístupu k přetokům energie z vlastního zdroje do sítě. Zatímco v České republice s tím není problém a některé společnosti, včetně Bohemia Energy, nabízejí i možnosti, jak přebytkovou energii prodat do sítě za tržní cenu, slovenské zákony malým lokálním zdrojům na rodinných domech přetoky zakazují.

„Podle rozhodnutí ÚRSO (obdoba českého ERÚ) hrozí slovenským domácnostem za přetoky do sítě dokonce sankce. Distribuční společnosti je podle našich informací zatím neúčtují, avšak nelze je vyloučit. Prozatím se vše řeší výzvou k nápravě – například pořízením baterií. Teoreticky by však neřešení stavu mohlo vést až k odpojení dané domácnosti od sítě,“ vysvětluje Jiří Koudela, ředitel prodeje Slovakia Energy.

V důsledku takto nastavené legislativy na Slovensku nejenže není prostor pro obdobu virtuální baterie Bonus S-POWER, ale dokonce může nastat i bizarní situace, kdy se domácnostem jejich fotovoltaika nepříjemně prodraží.

„Zatímco česká domácnost během dovolené díky fotovoltaice může vydělávat, protože má nulovou spotřebu a veškerou vyrobenou energii prodává do sítě, slovenská domácnost musí svou solární elektrárnu před odjezdem vypnout. V opačném případě by za přetoky mohla čelit výrazné pokutě. Pro představu: za 3 kW přetoků hrozí podle výpočtu sankce ve výši necelých 100 eur, tedy asi 2400 korun,“ vyčísluje Jiří Koudela.

Využití dotací na Slovensku značně pokulhává

Zásadní rozdíl obou trhů je i v čerpání dotací. Zatímco česká Nová zelená úsporám často pokryje až 50 procent investičních nákladů, slovenský program Zelená domácnostiam II je zastropován maximální částkou 1500 eur, tudíž zdaleka tolik nezohledňuje výslednou velikost instalace.

„Pro slovenský trh jsme připravili nabídku několika sestav, které svými technickými parametry i celkovou cenou odpovídají naší nabídce pro české zákazníky. Dotační podpora však na Slovensku dosahuje maximálně 30 procent ceny a domácnosti tak musejí důsledněji počítat, zda se jim tento zdroj vyplatí. Ve srovnání s českým trhem, kde jsou střešní solární elektrárny aktuálně jednoznačně nejvýhodnějším zdrojem, je to zvláštní paradox,“ upozorňuje Jaroslav Šuvarský.

K důsledným propočtům vyzývá slovenské domácnosti i Slovenská inovační a energetická agentura (SIEA), která doporučuje pořizovat si střešní fotovoltaiku až v okamžiku, kdy odborný posudek potvrdí její výhodnost. Všeobecně jsou na Slovensku prosazovány spíše jiné způsoby úspory energií – od zateplení domu a výměny oken přes výměnu žárovek a spotřebičů až po pořízení dalších podporovaných zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, solární kolektory či kotle na biomasu.

„U všech tří zmíněných zdrojů se daří efektivně čerpat veškeré alokované dotace, zatímco u fotovoltaik se v tomto roce vyčerpalo jen 77 procent vyhrazených prostředků. Reálně nakonec byla využita ještě menší část státní podpory, protože přibližně u třetiny vydaných dotačních poukázek vypršela platnost,“ shrnuje Jiří Koudela.

Podpora střešních fotovoltaik dává smysl – i v omezené míře

Navzdory výše uvedeným překážkám jsou společnosti S-Power Energies a Slovakia Energy odhodlané udělat pro rozvoj střešních fotovoltaik na slovenském trhu maximum. „Systém je aktuálně nastaven tak, že podporuje pouze instalace těchto zdrojů, nikoli výkup vyrobené energie. To se ale v budoucnu může změnit, takže se budeme přizpůsobovat. Zatím svým zákazníkům budeme doporučovat pořízení vlastního zdroje a budeme jim k tomu poskytovat veškeré poradenství. Navzdory platné legislativě považujeme fotovoltaiku za technologii budoucnosti. Slunce je zdroj dostupný všem,“ uzavírá Jiří Koudela.


Věra Kubátová

O společnosti S-Power Energies, s.r.o.

Společnost S-Power je od roku 2017 největším dodavatelem střešních fotovoltaických elektráren na českém trhu. Vedle kompletního servisu a poradenství zajišťuje svým klientům i získání dotační podpory z programu Nová zelená úsporám.

Historie společnosti se píše od roku 2008. Kromě České republiky se etablovala také ve Velké Británii, kde má na kontě přes 200 instalací o celkovém výkonu 1,4 MWp.

Od roku 2017 je firma součástí Energon holdingu, a.s., což jí přináší přímé napojení na přední dodavatele a další společnosti z oboru moderní energetiky, které doplňují portfolio jejích služeb. S-Power Energies je rovněž provozovatelem internetového portálu Solaros.cz, který se stará o komplexní výkaznictví související s provozem fotovoltaických elektráren. Více informací naleznete na www.s-power.cz.

O Bohemia Energy         

Energetická skupina Bohemia Energy je s více než 1,2 milionu zákazníků a ročním obratem přes 21 miliard korun největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku. Skupinu tvoří šest energetických společností – lídr skupiny, největší alternativní dodavatel energií v České republice, Bohemia Energy, dále společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, společnost Slovakia Energy. Více na www.bohemiaenergy.cz.

O Slovakia Energy         

Spoločnosť Slovakia Energy pôsobí na slovenskom trhu od roku 2007, a to najprv ako alternatívny dodávateľ energií pre malé a stredné firmy, v roku 2009 potom začala dodávať elektrinu aj domácnostiam. Svojim zákazníkom ponúka nielen dlhodobo výhodné ceny energií a plynu, ale tiež špičkovú zákaznícku starostlivosť založenú na osobnom prístupe a skúsenostiach profesionálne vyškoleného tímu. V roku 2013 sa Slovakia Energy stala jednotkou medzi alternatívnymi dodávateľmi elektriny a plynu na Slovensku. Svoje služby v súčasnosti poskytuje viac takmer 300 000 zákazníkom. Slovakia Energy je súčasťou energetickej skupiny Bohemia Energy − najväčšieho zoskupenia alternatívnych dodávateľov energií na území Slovenska a Českej republiky. Viac na www.slovakiaenergy.sk.

1 komentář: „Rozvoj střešních fotovoltaik zákonům navzdory S-Power Energies expanduje na Slovensko

  • 20.9.2019 (13:20)
    Permalink

    My to přes Bohemia Energy máme zařízené, když jsem si dělal mezi firmami porovnání, tak ta ftv u nich vyšla nejlépe. Drazí sousedi Čobolové to asi tak jednoduchý mít nebudou, ale nějak se k tomu taky propracují, přitom jak je tomu budoucnost nakloněná.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *