Vinobraní s nejhezčím výhledem už příští víkend. Víno, burčák a výběr delikates si vychutnáte na vinici sv. Kláry

Praha 9. září 2019


V pořadí už popatnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní.
Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Vinobraní sv. Kláry přinese kvalitní odrůdová vína a cuvée z místní produkce. Chybět nebude ani to nejlepší od vinařů z Čech i Moravy. Na správné oslavě vinobraní se bezesporu musí nalévat také burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. I letos jej ve zdejším vinném sklepě vznikne 2000 litrů. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem na panoráma Prahy. Venkovní expozice botanické zahrady jsou po oba dny otevřeny až do 20.30 hodin.

Trojská botanická zahrada je místo, které nabízí klid, pohodu, unikátní přírodní scenerie i jedny z nejkrásnějších výhledů na hlavní město. Od roku 1995 tvoří její nedílnou součást 3,5hektarová vinice sv. Kláry. Hrozny zde sklizené se už deset let zpracovávají ve sklepě umístěném přímo pod vinicí, kde se nachází rovněž expozice výroby vína. V současnosti je tak trojská zahrada jednou z mála botanických zahrad, které se mohou pyšnit produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín.

Otevírací doba v září a v říjnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00
Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do 20.00 (so, ne, svátek)    

„Naše vína si za uplynulých deset let získala značné renomé, pravidelně sklízejí ocenění na vinařských soutěžích a vína ročníku 2018 nejsou výjimkou. Oslava vinobraní je ideální příležitostí si je vychutnat v prostředí s unikátním geniem loci, které vinice pod kaplí sv. Kláry bezesporu má,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Novinky z trojské vinice

Průběh letošní sezony znovu ukazuje, jak kvalitní terroir vinice sv. Kláry má. I když počasí v současné době hroznům moc nepřeje, mohlo by být více slunečno a méně deštivých dnů, drží se díky výhodné poloze vinice prozatím v relativně dobré zdravotním stavu. Nicméně kvalita budoucího vína se odvine až od vývoje počasí v průběhu září, kdy bobule dozrávají. „Na konci května jsme vysadili nové keře na obnovených částech vinice. Jedná se o odrůdy Müller Thurgau a Rulandské modré. V červenci jsme pro naše návštěvníky rozšířili vinařskou naučnou stezku o 20 vonných soudků, kde si vyzkouší a zdokonalí svoje čichové schopnosti,“ uvedla Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Vinici nově doplňuje také interaktivní expozice seznamující zájemce s výrobou korkových špuntů.

Šampioni z místních hroznů

Vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína, například Rulandské modré 2015, oceněné na letošní soutěži Král vín Velkou zlatou medailí. „Na zářijové vinobraní jako obvykle chystáme burčák z odrůd Müller Thurgau a Modrý Portugal a pro naše nejmenší a řidiče bude připraven mošt z hroznů,“ dodává Vladimíra Egertová.

Hudební program po celý víkend na dvou pódiích

Po oba víkendové dny 14. a 15. září si návštěvníci užijí bohatý doprovodný program jak přímo na vinici sv. Kláry, tak i v příjemném prostředí kvetoucí Ornamentální zahrady. Zastoupení hudebních stylů je různorodé a vybere si každý. „Chtěli jsme, aby se v programu objevily styly, na něž jsou návštěvníci našeho vinobraní zvyklí z předchozích let, zároveň ale přimíchat i něco nezvyklého, co celý program obohatí a osvěží. Je tak možné se těšit například na živou balkánskou dechovku, tradiční klezmer, klidné blues či country. Návštěvníci se mohou těšit také na tradiční cimbálovku, oblíbený jazz, swing nebo folk. Vystoupí také sedmičlenná kapela Čankišou, která pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Fanoušky jistě potěší i vystoupení zpěváka a multiinstrumentalisty Vlasty Horvátha, vítěze druhé řady soutěže Česko hledá SuperStar, který se představí se svou kapelou v neděli 15. září od 14 hodin v Ornamentální zahradě,“říká Helena Kymplová, produkční programu Vinobraní sv. Kláry. V sobotu 14. září je od 14.30 připravena pro návštěvníky novinka v podobě vystoupení skupiny Amanitas, která v areálu zahrady představí oživlý strom a květinovou vílu. Změna programu vyhrazena.

Chuťové buňky si po celý víkend přijdou na své

Kromě vín z místní vinice bude připravena rovněž produkce dalších předních vinařství z Čech, Moravy, ale i zahraničí. Ochutnáte například vína z Vinařství David Chocholatý, Vinařství Pavel Chorouš, Vinařství Hrabal, Vinařství Maděřič a z mnohých dalších.

„Nabízet se bude současně výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány v našem rostlinném bistru. Ochutnáte výborné sýry, sezónní řepánky a osvěžující domácí limonády, obložené chleby v novém i burgery od Hell Smoke. Na své si přijde opravdu každý labužník,“ zve na Vinobraní sv. Kláry Jindřiška Hejtyková, produkční Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou celou hodinu od 10.00 do 18.00 hodin u výdejny skleniček na vinici sv. Kláry. Počet osob v jedné skupině je maximálně dvacet.

Praktické informace

Návštěvníci vinobraní mohou pro přepravu na akci využít autobusy MHD linky 112 ze stanice Nádraží Holešovice do zastávky Kovárna, kde se nachází vstup přímo do vinice sv. Kláry. V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 Kč, zlevněné vstupné pro seniory a studenty činí 130 Kč. V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana, bezplatná prohlídka expozice výroby vína s průvodcem a doprovodný program na dvou pódiích po oba dny. V sobotu 14. září platí vstupenka zakoupená v Botanické zahradě hl. m. Prahy i pro vstup na Trojské vinobraní. Se zakoupenou vstupenkou získají návštěvníci žeton na skleničku či kelímek NickNack, které si lze vyzvednout ve výdejních stáncích na vinici i v Ornamentální zahradě. V případě potřeby je možné si žeton na další skleničku či kelímek zakoupit v informačním stánku v Ornamentální zahradě. Víno a burčák budou u prodejců i ve Vinotéce sv. Klára nalévány pouze do těchto nádob.

Permanentky, včetně Trojské karty, se na tuto akci nevztahují. Samoobslužné vstupy do zahrady budou během víkendu mimo provoz.

Areál botanické zahrady a vinice sv. Kláry se během konání Vinobraní sv. Kláry uzavírají ve 20.30 hodin.

Doprovodný program Vinobraní sv. Kláry

Sobota 14. září

Vinice sv. Kláry    
Čas Název kapely/interpreta Hudební styl
11.00–12.00 Tomáš Homuta Bluesová vinice
13.00–13.45 Yellow Sisters A capella
14.00–16.00 Lovesong Orchestra Balkánská dechovka
16.30–16.45 Povídání o víně
17.00–18.30 Dixie Band Jazz a swing
Ornamentální zahrada
Čas Název kapely/interpreta Hudební styl
11.00–12.30 Čankišou World music a rock 
13.00–14.30 Trativod  Country bluegrass
14.30–15.30 Amanitas Oživlý strom a květinová víla
15.00–16.30 Tomáš Homuta a Vlaďka Svobodová Piano Blues Time
17.00–18.30 Létající rabín  Klezmer ensemble


Neděle 15. září

Vinice sv. Kláry    
Čas Název kapely/interpreta Hudební styl
11.30–13.00 Potokap Folk
14.00–15.30 Cimbálová muzika A. Vrábela Cimbálovka 
16.00–18.00 Swing trio Swing a dixieland
Ornamentální zahrada    
Čas Název kapely/interpreta Hudební styl
11.00–13.00 Velký dechový orchestr Promenádní dechový koncert
14.00–15.30 Vlasta Horváth s kapelou Rock, pop
16.30–18.30 OffBeat Orchestra Taneční a funky 
Pivoňková louka    
17.00–18.00 Trio Iuventa   W. A. Mozart, F. X. Dušek 

Změna programu vyhrazena

Areál botanické zahrady a vinice sv. Kláry se uzavírá ve 20.30 hodin.   

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
září
– listopad 2019

Fotografická výstava – Krása rostlinného těla

Dlouhodobá výstava u expozice Kosatce

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií pořízených zaměstnanci botanické zahrady, osvěžující prázdninový čas. Makrofotografierostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých snímků. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady. 

Zahradou s odborníkem – Fata Morgana

7. 9.

od 14.00 a 16.00

Procházka s kurátorem Janem Ponertem skleníkem Fata Morgana s povídáním o přizpůsobení stavby rostlinného těla k životu v různých podmínkách (od pouští po vysoká pohoří).

Smrtonosné pasti

do 22. 9.

Fata Morgana

denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravost

Vinobraní sv. Kláry

14. – 15. 9.

Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Od 23. září do 7. října je skleník Fata Morgana z technických důvodů uzavřen.  

Dýně hrají všemi barvami

26. 9. – 20. 10. 

Ornamentální zahrada

Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Dýňové hrátky

19. – 20. 10.

Venkovní expozice, Stráň

Zkuste si s dýněmi pohrát a popustit přitom uzdu své fantazii a tvořivosti. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. K dispozici budou různé podzimní přírodniny, dýně za drobný poplatek. Chcete-li, přineste si i vlastní neobvyklé plody a nástroje, které by se vám mohly při tvoření hodit. Výsledné objekty si lze odnést s sebou domů k podzimní výzdobě interiérů.

Halloween

31. 10. od 15 h

Venkovní expozice, Stráň

Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí. Plody k dlabání bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýněmi. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.

Intimní život rostlin

7. 11. – 5. 12.

Fata Morgana

Víte, jak to dělá kosatec? Co je sklápěčka značky Salvia? Nebo dokonce jak vyrobit semeno bez tatínka? Že ne? Přijďte se ponořit do tajů intimního života rostlin a zábavnou formou se dozvíte mnohé o jejich rozmnožování.

Svatomartinský přípitek

11. 11.

Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 97 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček a herečka Alena Vránová.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz.

Změna programu vyhrazena.

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *