Vltava nabízí svým návštěvníkům unikátní cestu historií

České Budějovice 30. srpna 2019

Vltava není jen obyčejnou řekou, ale i národním symbolem. Chápal ji tak už Bedřich Smetana, když si ji vybral jako téma druhé symfonické básně slavného cyklu Má vlast. A měl pravdu. Vltava dodnes nabízí svým návštěvníkům unikátní cestu historií.  Bohaté české dějiny omývané vltavskou vodou zanechaly na březích nejdelší české řeky své nesmazatelné stopy v podobě úchvatných historických památek, které lemují celý její tok v nebývalém rozsahu a hustotě.

Turistický a rekreační potenciál řeky je obrovský. Vltava ovšem není jen o vodě a vodních sportech, ale také aktivitách v celém jejím širokém okolí pro pěší, cyklisty či fyzicky méně aktivní výletníky.

„Na Vltavě a okolo ní můžete příjemně trávit volný čas po celý rok. Navíc každý její úsek je něčím charakteristický. Každý má své unikátní kouzlo. U řeky lze stejně dobře lenošit, sportovat, opájet se adrenalinem, jako se kochat historií a architekturou, či se jen nechat unášet na vlnách romantických představ o životě na hradech a zámcích nebo klášterech,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), která je hlavním garantem společného nadregionálního projektu Jihočeského a Středočeského kraje „Vltava, řeka plná zážitků“.

A nabídka památek okolo Vltavy je opravdu nesmírně bohatá. Pro ilustraci jen stručný výčet těch nejvýznamnějších objektů u řeky řazených po proudu od pramenů po Mělník. Prvním je Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v ČR nad Lipenskou přehradou. Následují: Klášter ve Vyšším Brodě, hrad Rožmberk, zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, keltské oppidum u Třísova, zřícenina hradu Dívčí Kámen, zámek Hluboká nad Vltavou a nedaleký barokní zámek Ohrada, zřícenina Karlův Hrádek, zámek Mitrowitz u soutoku Vltavy s Lužnicí, královský hrad Zvíkov a zámek Orlík.

DCIM100MEDIADJI_0049.JPG

Dál ve středních Čechách pak například zřícenina hradu Vrškamýk, v Praze zámek Zbraslav, Vyšehrad, Pražský hrad, Strahovský klášter, zámek Troja, středočeský Levý Hradec, zámky Nelahozeves, Veltrusy a Mělník. Na to ani 14 dní dovolené nestačí

„Podrobný přehled památek na všech šesti úsecích řeky od šumavské Kvildy po Mělník, včetně základních informací a map, lze jednoduše nalézt na webových stránkách: www.vltava-reka.cz,“ doplnila manažerka projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Maxová a poznamenala, že nový elektronický průvodce po řece a jejím okolím je jedním z prvních výsledků již zmíněného společného projektu Jihočeského a Středočeského kraje.

„Webové stránky www.vltava-reka.cz jsou souhrnným on-line průvodcem, který neomylně provede turisty po celém toku naší nejdelší řeky, a to i s přihlédnutím k jejich konkrétním zájmům a zaměření. Návštěvník zde získá nejen vyčerpávající informace k místu, lokalitě či objektu, včetně kontaktů, otevíracích dob, fotografií, map a podobně, ale také inspiraci k objevování méně známých zajímavostí,“ zdůraznila Maxová. Na horní liště titulní strany u takzvané lupy pod odkazem „i“ lze nalézt také kontakty na 65 informačních center podél celého říčního toku.

Na přehledně a jednoduše uspořádané hlavní stránce nalezne návštěvník prostřednictvím úvodních odkazů například základní informace o řece, geografické i historické. Nechybí zde ani záznam koncertu či dokument o také již zmiňované symfonické básni Bedřicha Smetany Vltava z cyklu Má vlast. Další odkazy na hlavní stránce představí jednotlivé úseky řeky a turistické cíle. Nabídnou tipy na výlety, kalendář akcí pořádaných okolo řeky a plánovač výletů. Tipy na výlety je možné hledat i podle kategorie aktivit, tedy na řece plavidlem, kolem řeky na kole a pěšky.

Nejdelší řeka České republiky měří 430 kilometrů. Cílem nadregionálního projektu Jihočeského a Středočeského kraje „Vltava, řeka plná zážitků“, jehož garantem je JCCR a jejím realizačním partnerem Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR), je prezentovat Vltavu doma i v zahraničí jako jeden ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku.

Více turistických informací lze nalézt na www.vltava-reka.cz

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace
v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení a komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.

Jihočeská centrála cestovního ruchu

www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz, tel.: +420 387 201 283, e-mail: info@jccr.cz

Ing. Jaromír Polášek, ředitel

e-mail: polasek@jccr.cz, tel.: +420 602 557 731

Ing. Andrea Maxová, vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu

e-mail: maxova@jccr.cz, mobil: +420 601 328 906

Bc. Kateřina Trávníčková, asistentka projektu Vltava etapa 1

e-mail: travnickova@jccr.cz, mobil: +420 727 938 291

Ing. Jana Píchová, marketing

e-mail: pichova@jccr.cz, tel.: +420 702 238 088

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *