Jan Campbell: První PICP v Praze 5

Praha 24. srpna 2019

PICPPrague International City Picnic, pod osobní záštitou starosty Prahy 5, je novým formátem nekomerční venkovní společenské události, která proběhne v malebném prostředí veřejného parku Portheimka vzdáleného jen několik metrů od obchodního centra Anděl. Hlavní myšlenkou je neformální setkání osob různého původu a zájmů při konzumaci předem připraveného vlastního nebo koupeného jídla, kdy atmosféru doplňuje doprovodný program: výstava, ochutnávky, soutěže pro malé i velké, hudební produkce. V této atmosféře se příchozí účastníci včetně dětí budou moci seznámit a pobavit.  

PICP navazuje na tradici klasických pikniků v zahraničí, která se stala i v českých zemích populární již v 18. století. Česká tradice je známa na příklad ze seriálu F. L. Věk. Dnes zažívá znovuzrození za patronátu vedení městské části Praha 5. Pořadatelé akce vytvořili podmínky pro piknik, který se bude konat 31. srpna  2019 od 14. hodin do 21.30. Nechali se inspirovat podobným typem akcí v zahraničí. Milovníci opery vědí například, že v jihoanglickém Glyndebourne přestávky mezi jednotlivými akty opery se prožívají v prvotřídním piknikovém prostředí na zahradě areálu.

Základem klasického pikniku je unikátní lokalita, dobré domácí jídlo, pití, velmi často víno, a v našem případě také otevřenost k seznamování se s lidmi odlišného původu a kultury. Park  Portheimka, vedení radnice v Praze 5 a zúčastňující se společnosti (víno, pivo, elektro-auta, apiterapické centrum, různé druhy hudby a zpěvu) splňují základní podmínky pro úspěch. Ten se může základním kamenem nové tradice a mít pokračování v příštích letech v případě, že nejenom obyvatelé a návštěvníci městské části Praha 5, ale celé Prahy nechají své přirozené zvědavosti možnost zajít do Portheimky.

Portheimka nebo také Dienzenhoferův palác či Bukvojka je barokní letohrádek s původně barokní, později rokokovou a dnes veřejnosti dostupnou zahradou. Letohrádek postavil Kilián Ignác Dienzenhofer v roce 1728 pro sebe a svou rodinu. Výzdobu vytvořili Antonín Braun (busty „Den“ a „Noc“ sneseny; na fasádě jsou umístěny kopie) a Václav Vavřinec Reiner (dochovaná nástropní malba na klenbě ústředního sálu). Historii letohrádku doplnilo jeho zestátnění v roce 1945. V roce 1963 se zde usídlil Svaz českých výtvarných umělců a na počest stavitele Portheimky zde byla zřízena galerie „D“. Objekt byl rekonstruován pod vedením Tomáše Zetka. Vysílala odtud rozhlasová stanice Classic FM.

Portheimka je chráněnou kulturní památkou ČR, v současnosti využívanou jako galerie. V galerii a v reprezentačních prostorách v 1. patře provozuje Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových na základě koncesní smlouvy s Prahou 5 expozici skla. Samostatným bočním vchodem je přístupná Galerie D, kterou městská část využívá pro pořádání krátkodobých výstav. V přízemí objektu se nachází kavárna Českavárna Portheimka. Ta bude i během pikniku k dispozici všem návštěvníkům. Vítejte v parku Portheimka 31.8.2019.

https://www.prague.eu/cs/detail-akce/24503/international-city-piknik?back=1

https://www.praguest.com/en/?option=com_icagenda&view=event&id=4806&Itemid=

https://www.ipetka.cz/

Vstup zdarma

Program:

14:00 – 14:05 Začátek

14:15 – 14:45 Živá hudební produkce

15:00 – 15.15 Oficiální zahájení za účasti partnerů projektu

15:30 – 16:00 Živá hudební produkce

16:00 – 16:30 Soutěže

16:30 – 17:00 Živá hudební produkce

17:00 – 17: 30 Soutěže

17:30 – 18:00 Živá hudební produkce

18:00 – 18:30 Soutěže

18:30 – 19:00 Živá hudební produkce

19:00 – 20:00 Soutěže

20:00 – 21:00 Živá hudební produkce

21:30 – 21:35 Ukončení

Co dalšího bude k vidění:

Elektromobily ZHI DOU a JAC, které budou součástí výstavy čisté mobility v listopadu 2019

Apiterapie – osvěta léčby včelím jedem, kterou využívají i hvězdy Hollywoodu např. Gwyneth Paltrow

Czech That Film – seznámení se s největším filmovým festivalem českých filmů v USA a Kanadě

Víno Lobkowicz – možnost koupě vína z osobních sklepů pana hraběte Jiřího Jana Lobkowicze a to především víno Ludmila, kterou lze zakoupit pouze v enotéce nebo butiku mělnického zámku. Jedná se unikátní vysoce oceňované víno, které potěší určitě i velmi náročného konzumenta.

Pivo Lobkowicz – zastoupeny budou všechny pivovary této společnosti, kdy se můžete těšit na řadu speciálních produktů

To vše za doprovodu hudebního programu:

Alena Medvedeva s doprovodem – Jazz, soul, swing, moderní hudba v 7 světových jazycích


Borys Dyakov – baryton, mj. sólista Velké opery v Houstonu (USA)


Dana Pěnkava Koklesová – soprán, vynikající zpěv známý z mnoha evropských jevišť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *