Září v trojské botanické zahradě bude ve znamení tradičních oslav vinobraní na vinici sv. Kláry Do skleníku Fata Morgana se vrátí přehlídka masožravých rostlin

Praha 18. srpna 2019


Zažijte vinobraní s jedinečným výhledem na panoráma Prahy. 14. a 15. září vás čeká víkend plný zábavy a gurmánských zážitků. Skvělá vína si vychutnáte v prostředí s nevšedním geniem loci a v doprovodu swingu, country i tradiční cimbálovky. Těšit se můžete i na vystoupení Vlasty Horvátha. Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin? Přijměte pozvání do trojské botanické zahrady a poznejte je blíž. Mimo jiné zjistíte, čím se živí láčkovky, seznámíte se s bublinatkami a odhalíte tajemství jejich smrtonosných pastí. Výstava se koná od 4. do 22. září ve skleníku Fata Morgana, kde je otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Od 26. září bude Ornamentální zahrada patřit dýním, jejichž hřejivé tóny rozzáří i sebesmutnější den. Nechte se i vy okouzlit jejich krásou.

Otevírací doba v srpnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00
Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)
Otevírací doba v září: Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00
Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do 20.00 (so, ne, svátek)  

Na začátek školního roku připravila trojská botanická zahrada bohatý program. Z široké nabídky akcí si vybere každý. „Program pro veřejnost se v září už tradičně nese v duchu oslavy sklizně. I letos pořádáme tradiční vinobraní, které patří k nejnavštěvovanějším akcím tohoto druhu v Praze. Na začátku školního roku představíme veřejnosti také naši sbírku masožravých rostlin a na konci měsíce ozdobí Ornamentální zahradu výstava pestobarevných dýní,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Smrtonosné pasti ve skleníku Fata Morgana

Od 4. září bude skleník Fata Morgana patřit smrtonosným pastím masožravých rostlin. Výstava seznámí malé i velké návštěvníky s jejich různými typy a vysvětlí i nejčastější omyly spojené s těmito rostlinami. Exponáty vhodně doplní aranžmá přední floristky Kláry Franc Vavříkové. „Naše sbírka masožravých rostlin je rozsáhlá, zahrnuje mimo jiné přední evropskou sbírku špirlic, významnou sbírku tučnic i láčkovek a také všech 23 vědě známých druhů heliamfor ze stolových hor Jižní Ameriky.Obecně kolekce pokrývá takřka všechny rody masožravých rostlin, což představuje zástupce 13 rodů a zhruba 300 druhů,“ uvedl Vlastik Rybka, kurátor sbírky masožravých rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Návštěvníci botanické zahrady se v severní části areálu v blízkosti expozice Mokřad seznámí se sbírkou špirlic a také s mucholapkami, rosnatkami a dalšími druhy, které tam úspěšně přežívají i pražské zimy. Ve skleníku Fata Morgana se předvede rozmanitost láčkovek, mexické tučnice, neobvyklé jihoafrické chejlavy – rod Roridula nebo kolekce vodních a mokřadních bublinatek. Každý bude mít možnost zblízka si prohlédnout pasti mucholapek. Výstava potrvá do 22. září a otevřena bude denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin.

Svátek vína na vinici sv. Kláry

Milovníci vína si přijdou na své o víkendu 14. a 15. září, kdy se na  památkově chráněné vinici sv. Kláry s jedinečným výhledem na panoráma Prahy koná tradiční vinobraní. Osklava sklizně patří k nejnavštěvovanějším akcím tohoto druhu v Praze. Přijďte si vychutnat víno v prostředí s jedinečným geniem loci. Vybírat můžete jak z široké nabídky úspěšných vín ze zdejší produkce, tak vína i od dalších předních českých a moravských producentů. Chybět nebude ani výborný burčák z ručně trhaných hroznů ze zdejší vinice vyrobený v místním sklepě. Bohatá bude také nabídka lahůdek a občerstvení, které vás nejen zasytí, ale zároveň se k vínu skvěle hodí.

Příjemnou atmosféru na vinici sv. Kláry doladí skladby v rytmu jazzu, swingu, ale i tradiční cimbálovky. „Bohatý hudební program bude probíhat také na pódiu v Ornamentální zahradě. Uspořádejte si s rodinou či přáteli příjemný piknik na travnaté ploše a zaposlouchejte se do tónů country, bluegrassu nebo folku. Těšit se můžete i na vystoupení vítěze druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar – Vlasty Horvátha,“ zve na akci Helena Kymplová, produkční Vinobraní sv. Kláry.

Po oba dny, vždy v každou celou hodinu od 10 do 17 hodin, si zájemci budou moci v doprovodu průvodce prohlédnout expozici výroby vína, kde se už od roku 2009 zpracovávají hrozny z místní vinice.

Návštěvníci vinobraní mohou pro přepravu na akci využít autobusy MHD 112 ze stanice Nádraží Holešovice do zastávky Kovárna, kde se nachází vstup přímo do vinice sv. Kláry. Na tuto akci platí zvláštní vstupné.

Dýňový podzim v botanické

Podzim do trojské botanické zahrady opět přinese výstavu dýní s názvem Dýně hrají všemi barvami. Od 26. září do 20. října se můžete těšit na dýňová zastavení rozmístěná v Ornamentální zahradě, která přiblíží krásu těchto plodů podzimu a představí je z různých úhlů včetně jejich využití v kuchyni. Inspirujte se originálními aranžmá a recepty na chutná jídla. Realizace letošní výstavy se ujala Střední odborná škola stavební a zahradnická Jarov.


Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
srpen
– září 2019

Zahrada všemi smysly

do 31. 8.  

Areál Střed a Sever

Zažijte letní zahradu všemi smysly! Těšit se můžete na vonná pohlazení pro váš nos i mysl, vyzkoušíte, jak citlivá jsou vaše chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumáte i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, budete se „prodírat“ bambusovou houštinou, zaposloucháte se do zvuků včelího úlu a zahrát si můžete na unikátní lithofon.

Fotografická výstava – Krása rostlinného těla

do 20. 8.

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií zaměstnanců botanické zahrady. Makrofotografierostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Fotografická výstava

Dlouhodobá výstava u rozhledny ve venkovních expozicích

Na výstavě Zahrada vašima očima můžete vidět 12 oceněných fotografií, které byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Prahy v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Porota vybírala z více než 600 došlých fotografií. Stejnojmenný kalendář na rok 2020 je v prodeji ve stáncích se suvenýry v areálu botanické zahrady. 

Pivní festival

17. – 18. 8.

Ornamentální zahrada

Rozmanitá nabídka piv z malých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra lákají po celou dobu festivalu v exkluzivním prostředí botanické zahrady.

Mezinárodní den Rulandského modrého

18. 8.

Vinice sv. Kláry

Pěstování odrůdy Rulandské modré má v Praze dlouhou tradici a v podmínkách botanické zahrady se jí skvěle daří. Od 14.00 hodin bude na terase pod ořechem přichystána volná minidegustace několika vzorků.

Smrtonosné pasti

4. – 22. 9.

Fata Morgana

denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravosti.

Zahradou s odborníkem – Fata Morgana

7. 9.

od 14.00 a 16.00

Procházka s kurátorem Janem Ponertem skleníkem Fata Morgana s povídáním o přizpůsobení stavby rostlinného těla k životu v různých podmínkách (od pouští po vysoká pohoří).

Vinobraní sv. Kláry

14. – 15. 9.

Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Dýně hrají všemi barvami

26. 9. – 20. 10. 

Ornamentální zahrada

Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni do projektu zapojilo již 97 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka, a český lezec Adam Ondra. 14. srpna se k nim připojil také legendární Čtyřlístek a jejich autor Jaroslav Němeček.
Fotografickou výstavu prezentující projekt Kořeny osobností si v současnosti mohou zájemci prohlédnout u obchodního centra Černý Most.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete na www.botanicka.cz.

Změna programu vyhrazena.

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *