Felix Černoch: Právo pochybovat je nám dáno a nemůže nám být nikým bráno!

Praha 2. srpna 2019

Jak by také mohlo? Kým a čímpak? Pochybuji, tedy jsem a jsem-li, tak pochybovat mohu, a to i bez dovolení. Potichu i nahlas. Kdo by mi to upíral a proč by tak měl činit? Cožpak lze zakázat vlastní myšlení, když jsme k jeho svobodnému prosazování neustále vyzýváni ze všech stran? Není snadné se do něj vůbec probít, natož měnit jeho tok. Tudíž si ho pěstuji a hájím, včetně pochybování o tvrzeních, která nejsou totožná s jeho logicky podloženým kurzem světonázorové orientace. Právě ona je zárukou, abychom nepodlehli jakékoliv laciné  informaci, nýbrž poučeně volili i mezi těmi nejcennějšími.

Navzdory žurnalistům a komentátorům, politikům i politologům, právníkům, včetně těch ústavních, ať hovoří sladce nebo se tváří kysele. Kdo se chce dostat k prameni, musí kráčet proti proudu! Jinak to nejde, než trefně vystihl polský satirik Jerzy Lec. Pokusme se o to právě teď a v situaci, jako na zavolání nepřehlednou, zato s nepřehlédnutelnými zástupy mudrců, kteří mají hned jasno a vědí kde, odkud, kudy, kam, co a proč.

Teba tlaky vůči premiérovi, aby podal kompetenční žalobu na prezidenta. Byla by vskutku kompetentní, když není průkazně doloženo, že ten překročil své kompetence. V čem? Že nejedná bezodkladně? A musí? Jestliže tomu tak má býti, proč mu to není taxativně předepsáno? Podobně je tomu v případě jmenování či odvolání ministrů. Nezvratným faktem je a zůstává, že jde o jeho nezadatelnou pravomoc. Tady ústavně zakotvenou, navíc  jednoznačně. Není dostatečnou pojistkou proti jejímu zneužití, že tak činí na návrh předsedy vlády, tedy nikoliv svévolně sám od sebe. Avšak musí ho přijmout za každou cenu, když pořád zodpovědnost setrvává na něm a není mu to kategoricky uloženo Ústavou? Jen ona sama sobě dává právo na svůj výklad, jiná cesta zakládá spory. Není už těch povrchností  okolo interpretací jejích článků nějak přespříliš? Nenastal čas vrátit se spíše k její liteře, než stále rozšiřovat prostor k protežování jejího ducha? Vždyť se tím řeší jen málo, zato vytvářejí pobídky pro sebeprosazování ambiciózních mesiášů. Těch už je i tak dost, než aby se uměle vyvolávala potřeba jejich sociálního klonování.

3 komentáře: „Felix Černoch: Právo pochybovat je nám dáno a nemůže nám být nikým bráno!

 • 2.8.2019 (10:42)
  Permalink

  Hezky jsi to napsal Felixi a máš pravdu. M.

  Reagovat
 • 2.8.2019 (19:40)
  Permalink

  Česko se podobá stále více louce nadějí, na které se pase mnoho hlupáků a mesiášů, kteří si neuvědomují, že kde síla vévodí, ku právu se nechodí…Felixi, výborně argumentováno. Děkuji. jc

  Reagovat
 • 3.8.2019 (13:06)
  Permalink

  Felo plně s Tebou souhlasím. je to až neuvěřitelné co si tady lidé dovolí proti prezidentovi i proti předsedovi vlády, proti lidem kteří to s republikou myslí dobře. Lotrů kteří si tady po 89 roce nakradli
  jmění si nikdo nevšímá. Super Ivan

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *