Jsem těhotná a stůňu. Co dělat, abych neublížila miminku

Praha 24. července 2019

Nejrůznější bolesti, nachlazení či chřipky se někdy nevyhnou ani nastávajícím maminkám. Zatímco většina z nás při těchto obtížích automaticky sáhne po běžně dostupných lécích, v těhotenství je všechno jinak. Při léčbě je vždy nutné důkladně zvážit přínos a případné riziko, které může užití léčivých přípravků pro nastávající maminku i její miminko představovat.


MUDr. Silvia Bajová

Těhotenství je právem považováno za názornou ukázku adaptability imunitního systému a tato schopnost je také základním předpokladem úspěšného vývoje plodu. Tělo budoucí maminky dokáže tolerovat cizorodé otcovské buňky a vyvíjející se plod, ovšem za cenu potlačení svého vlastního imunitního systému. I z tohoto důvodu pak mají některé nemoci v těhotenství těžší průběh.

Léčba v různých stádiích těhotenství

Ne všechny léky je v době těhotenství vhodné užívat. K podávání léčivých přípravků je potřeba v tomto období přistupovat velmi obezřetně. Těhotenství není devět měsíců trvající, ustálený stav, jeho jednotlivé fáze se výrazně liší i z hlediska možných rizik. To, jaké léky mohou nastávající maminky bezpečně užívat, souvisí tedy především se stupněm těhotenství. „Nejrizikovější z hlediska možného vzniku vrozených vývojových vad je období vývoje orgánů embrya – tedy od 5. do 12. týdne těhotenství. Další rizikové období je kolem porodu, kdy mohou léky negativně ovlivnit jak samotný porod, tak i stav a adaptaci novorozence.Na druhou stranu je ale zbytečné, a často i škodlivé, odmítat podat těhotné ženě léky a nechat ji trpět, protože i to může mít negativní vliv na vývoj plodu,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Neléčení není řešením

Jedním z nejběžnějších zdravotních problémů nastávajících maminek jsou různé horečnaté či bolestivé stavy, které samy o sobě mohou vést ke stresu, jenž se následně přenáší i na nenarozené dítě. „V případě rýmy, angíny, chřipky nebo zánětu průdušek sice zabrání imunita budoucí maminky a placentární bariéra přechodu infekce na dítě, problémem však bývá vysoká horečka, která tato onemocnění často provází.Byla prokázána možná souvislost mezi horečkou a rizikem vzniku vrozené vývojové vady do 12. týdne embrya, zvláště trvá-li vysoká teplota (nad 38 °C) déle než hodinu. Zkušenosti prokázaly, že neléčená teplota tak může být mnohem nebezpečnější než podání vhodného léku na její snížení,“ upozorňuje MUDr. Silvia Bajová.

Horečku u těhotných je nezbytné srážet pomocí zábalů a paracetamolu. Ten je považován za léčivou látku první volby po celou dobu těhotenství v dávkách do 1 500 mg/den, případně lze dávkování upravit po konzultaci s lékařem.Paracetamol je obsažen například ve volněprodejném léku Paralen® 500, který kromě snižování horečky při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních, působí také proti různým typům bolestí – bolestem hlavy, zubů, svalů a zad. I když je z hlediska bezpečnosti krátkodobé podání paracetamolu povoleno, přesto by mělo být užívání léků s touto účinnou látkouv těhotenství jen po nezbytně nutnou dobu a po poradě s lékařem.

PARALEN® 500 je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

PARALEN® 500 – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za balení 12 tablet je 26,90 Kč, za balení 24 tablet je 40,90 Kč.

Zdroje:

  • PIL přípravku Paralen 500. Datum revize textu 4. 4. 2018
  • Binder, T. a kolektiv: Porodnictví. Karolinum, 2012. ISBN 9788024619071
  • Binder, T.: Farmakoterapie v graviditě. Interní medicína pro praxi 2006; 10: 447-450. Dostupné z:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/10/07.pdf
  • Maňáková, E.: Léky v těhotenství. Projekt primární prevence vrozených vývojových vad. Dostupné z:
http://www.vrozene-vady.cz/primarni-prevence/pdf/Leky_v_tehotenstvi.pdf
  • Novosadová, M.: Racionální terapie bolesti v těhotenství. Praktické lékárenství 2014; 10(4): 126-129. Dostupné z:
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2014/04/02.pdf
  • Nosková, P.: Léčba bolesti během gravidity a laktace. Medicína pro praxi 2011; 8(9): 370-373. Dostupné z:
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/06.pdf
  • Kostiuk, P.: Léčba bolesti a horečky v těhotenství a laktaci. FarmiNews 2011; 2:10-11. Dostupné z:
http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/14/farminews_2_tehotenstvi.pdf

Kateřina Jíchová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *