Ivan Černý: Svatovojtěšská medaile za knihy o katedrálách

Praha 11. července 2019

Vysoké ocenění se v tento čas dostalo historikovi umění a spisovateli, publicistovi Peterovi Kováčovi, našemu redakčnímu kolegovi a spolupracovníku. Stalo se tak 15. června ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě. V historických prostorách a slavnostní atmosféře udělil kardinál Dominik Duka Peterovi Kováčovi zlatou Svatovojtěšskou medaili za knihy o katedrální gotice (pětidílná edice Stavitelé katedrál). Kováč knihy vydal sám v nakladatelství ARS AURO PRIOR, které založil a provozuje.

Kunsthistorik a bývalý redaktor deníku Právo Petr Kováč obdržel z rukou kardinála Dominika Duky v chrámu sv. Víta zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského za zpracování pětisvazskového díla o katedrálách.

Svatovojtěšská medaile je pražským arcibiskupem udělována významným osobnostem za jejich neopominutelné dílo. Autorem ocenění je též ak. soch. J. K. Trčková, která se nechala inspirovat podobou sv. Vojtěcha, zachycenou ve scénách ze života a smrti tohoto patrona pražské arcidiecéze na románských dveřích (Porta regia) gotické katedrály Nanebevzetí Panny Marie v polském Hnězdně.

Úctyhodné dílo

Jak nám Peter Kováč sdělil, tohoto ocenění si nesmírně váží, neboť je pro něho obrovskou poctou i velkým podnětem k jeho další práci. Ke spolupráci na knihách o katedrální gotice přizval 34 renomovaných odborníků z devíti zemí, mezi nimi i nejslavnější znalce Jacquese Le Goffa z Francie, Petra Kurmanna ze Švýcarska, Willibalda Sauerländera z Německa nebo Maxe Seidela z Itálie.

Všech pět svazků má dohromady 2730 stran, dva tisíce původních fotografií a jejich součástí jsou také překlady latinských středověkých dokumentů a traktátů, které jsou poprvé publikovány česky. Obdobná knižní série je na domácím i zahraničním knižním trhu zcela unikátní.

Jak jsme psali v jednom z předchozích článků, Kováč knihy ze jmenované edice připravoval více než pětadvacet let. Jistě všechny jeho čtenáře potěší zpráva, že 5. dílem edice nekončí, jak autor původně zamýšlel, a že Kováč intenzivně pracuje se svými přáteli na 6. dílu, který bude věnován katedrálám v rámci remešské církevní provincie. Jde především o oblast Pikardie (Amiens, laon, Soissons, Noyon, Senlis, Beauvais). Aby si trošičku od této vysoce kunsthistoricky odborné mravenčí práce odpočinul, průběžně pracuje na odborně-populární knize, zabývající se příběhy a osudy slavných modelek slavných malířů.

Cesta do Remeše se blíží

Aby všech těch aktivit Petera Kováče nebylo dosti, musíme připomenout, že je editorem a provozovatelem internetové stránky www.stavitele-katedral.cz, úžasného projektu, který založil a do života uvedl právě před deseti lety. Oficiálně byl spuštěn 25. června 2009. Stránky připravilo grafické studio Kolář a Kutálek z Horažďovic v jihozápadních Čechách. Tyto stránky si do dnešních dnů našlo na 572 000 čtenářů, především z České republiky, Slovenska, Polska, Německá a USA. Zbývá dodat, že Kováč též pořádá zájezdy pro milovníky jmění po Evropě i v zámoří. Kupříkladu na jaro 2020 pořádá pro všechny obdivovatele katedrálního umění speciální zájezd FRANCOUZSKÁ KATEDRÁLNÍ GOTIKA (krajem Pikardie po stopách Villarda de Honnecourt. Právě katedrální gotice v této nesmírně důležité kulturní oblasti bude věnován jeho šestý díl unikátní a jedinečné encyklopedie Stavitelů katedrál. Během týdenního zájezdu se bydlí přímo v centru Remeše a v centru Amiensu.

Více na: www.stavitele-katedral.cz/francouská-katedrální-gotika-krajem-pikardie-ve-stopach-villarda-de-honnecourt.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *