Zdeněk Král: Edison!

Brno 12. června 2019

„Čaroděj z Menlo Parku.“

Světová premiéra: 19. června 2019 na Malé scéně Mahenova divadla

Režie:                                                 Hana Mikolášková

Dramaturgie:                        Hana Hložková

Výprava:                               Barbora Čechová

Hudba:                                  Zdeněk Král

Texty písní:                           Tomáš Novotný

Osoby a obsazení:

Edison            , vystupuje také jako Muzikant a Vodič Edisona kluka:      Dušan Hřebíček

Žena, vystupuje také jako Úřednice, Anděl, Mary, Matka,

Muzikantka a Vodička Izy a Holčičky:                                            Simona Rejdová j. h.

Muž 1,            vystupuje také jako Muž ve vlaku 1, Bell, Novinář 1,

Tesla, Inženýr 1, Muzikant a Vodič Lukyho:                                   Martin Veselý

Muž 2,            vystupuje také jako Muž ve vlaku 2, Grey, Novinář 2,

Kolben, Inženýr 2, Muzikant a Vodič příležitostný:                        Vojtěch Blahuta j. h.

Součástí inscenace je interaktivní pracovní a hrací sešit pro všechny malé, velké, mladé, i odrostlejší, vědou posedlé, nebo „jen“ zvídavé, zkrátka potenciální pokračovatele vynálezců a vědců, kteří pomáhají lidstvu vpřed.

Vynálezci a vynálezy! Kolik toho o nich slýcháme, kolik z nich denně využíváme a bereme za samozřejmou věc. Stačí ale drobný zvrat, jenž nás uvede do nepohodlí, a najednou si uvědomíme, jaké kouzlo se skrývá za každou tou důmyslnou věcí a za úsilím člověka, který něco neobvyklého vymyslel. Nejčastěji se to stává v momentě, kdy zaburácí hrom, nebem proletí blesk a náhle dojde k výpadku elektrického proudu. Právě v tom okamžiku se octnou dva malí hrdinové humorné, zábavné, ale také populárně naučné hry pro děti od Zdeňka Krále.

Iza a Luky marně hledají svíčku a sirky, když se před nimi zničehonic zjeví tajemná postava na první pohled obyčejného muže. Je jím Thomas Alva Edison, slavný americký vynálezce houževnaté povahy, bystré mysli a skromného vystupování. Čaroděj z Menlo Parku, jak byl také přezdíván. Ze tmy „tmoucí“ před ně vystoupí člověk, který životy budoucích generací navždy spojil se září světla a účinky elektrické energie. Jeho kariéra ale nebyla jenom sledem úspěchů, ovací a všeobecné podpory. Za úsilím věčně odhodlaného, zapáleného vynálezce a podnikatele stojí řady potíží a překážek, které v průběhu svého života musel trpělivě překonávat. I přesto u něj bylo tvůrčí nadšení většinou silnější než strach, a chlapeckou radost z objevování si dokázal uchovat i v dospělosti. I když je autorem více než tisícovky patentů k přístrojům, které dodnes používáme, pro diváky dnešního Mahenova divadla je osobnost Thomase Alvy Edisona navždy spojena především se „žárovkou“. Edisonova firma se totiž, jak ví nejen většina Brňanů, podílela na elektrifikaci tehdejšího Divadla Na hradbách, které se díky tomu stalo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě.

Příběh o velké síle a nezdolnosti, o odvaze jít si za svým cílem, navzdory posměchu lidí, kteří se pro jistotu drží při zemi, připravuje režisérka Hana Mikolášková. Do hravé inscenace, v níž se diváci setkají s herci i loutkami, kteří spolu budou nejen hrát a zpívat, ale také připravovat chemické a elektrické pokusy, obsadila čtyři temperamentní herce. V titulní roli se s angažmá v Mahenově činohře rozloučí Dušan Hřebíček. Mezi Edisonovými jevištními kumpány, kteří budou ztvárňovat desítku rozličných postav, se vedle Martina Veselého naopak představí nově přicházející člen souboru Vojtěch Blahuta a hostující absolventka JAMU Simona Rejdová.

Myslíme ekologicky – recyklujeme! Na Malé scéně Mahenova divadla bude umístěný kontejner firmy Ecobat, kde můžete ekologicky recyklovat vaše použité baterie! 

Představení je vhodné pro děti od 7 let.

Gabriela Kodysová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *